Гръцкото правителство формулира предложенията си за конкретните стъпки, които трябва да бъдат предприети за рестартиране на туризма по координиран начин в документ, изпратен до Европейската комисия.
Туризъм:
- Единният пазар остава основата на нашия съюз. Без свободното движение на стоки, услуги, хора и капитали Европейският съюз не може да оцелее. Трябва да признаем и защитим целостта и неделимостта на четирите свободи, които са еднакво важни.
- Основите за постигане на рестарт на туризма трябва да бъдат поставени незабавно. Нашата цел е да работим за отваряне на пътуванията между страните от ЕС до 15 юни, където е възможно. Тези потоци трябва да бъдат рестартирани по начин, който осигурява справедливо отношение към всички държави-членки, като последователен ангажимент за предотвратяване на всякаква дискриминация срещу националността в здравните протоколи. Не можем да позволим на единния пазар да се разцепи в туристическите услуги.
- Не може да има дискриминация или разграничаване в туристическия транспорт. Пътните превозни средства по шосе, въздух, железопътен транспорт или ферибот се отварят едновременно въз основа на персонализирани протоколи. Не можем да оставим повече държави-членки на нашия Съюз да изостават. Всички граждани на Европейския съюз трябва да имат еднакви права и достъп до пътуване, независимо от техния географски произход или дестинация.
- Насоките за пътуване на ЕС следва да са насочени към опазване на общественото здраве, без да се обезкуражава туризма.
Преди пътуване
- На ранен етап трябва да се постигне общо разбиране на европейско ниво относно методите преди пътуване, включително валидния PCR молекулярен тест или тест за антитела поне 72 часа преди пътуването.
- Липса от нужда на тези тестове за пътуване между регионите /държавите-членки, които предоставят ясни и категорични доказателства, че ситуацията по отношение на новата коронарна пандемия е под контрол.
- Списък на акредитирани тестове съгласуван от ECDC и предоставен на националните органи. Резултатите от тестовете трябва да се записват или в печатна, или в цифрова форма с хармонизирано съдържание, което ще бъде разпознато незабавно от органите на всички държави-членки. Комуникационната стратегия е важна за информиране на туристите за това къде и при какви условия могат да се извършват тези тестове.
- Трябва да има гъвкавост по отношение на резервациите за пътувания, които са свързани или с пътуване, или с настаняване. Освен това трябва да има общо политическо споразумение относно обезщетение в случай, че някой не е в състояние да пътува или защото е бил заразен с вируса, или поради внезапна промяна на условията в своята страна или страна на местопребиване.
- За да се избегне пренаселеността и риска от предаване на вируса, не трябва да има изискване за диагностични тестове на летищата.
- Страната дестинация трябва да използва всички налични средства, за да информира потенциалните пътници предварително за текущите разпоредби, както и за по-нови данни за резултатите от диагностичните тестове в сътрудничество с органите на общественото здравеопазване.
Вътре в самолета
- Всички пътнически седалки могат да бъдат заънени от пътници, ако се приложат всички необходими здравни мерки, включително използването на универсална маска.
- По време на полетите няма да се сервират ястия или освежителни напитки и няма да се предлагат списания.
- Използването на маска от пътници и екипаж ще бъде задължително.
- Авиокомпаниите трябва да спазват основния общ протокол, определен от Европейската агенция за авиационна безопасност, като също така вземат предвид препоръките на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC).
След пристигане на мястото/дестинация
1/ На пътуващите трябва да се напомня, че трябва да спазват разпоредбите, които са в сила във всяка страна.
2/ Държавата-членка, която е „домакин“ на пътниците трябва да предостави ясни и подробни инструкции какво да правят и с кого да се свържат, ако имат някакви подозрителни симптоми.
3/ Освен това всяка държава-членка следва да разработи вътрешни протоколи в съответствие с насоките на ЕС, за да гарантира следното:
- Проследяване на контактите, диагностични тестове и карантинни процедури в случай, че има пациент, положителен за COVID 19
- Подходящи и адекватни правила за здравеопазване, както и инструкции за настаняване, ресторанти, барове, плажове, транспортни средства и др.
- Осигуряване на подходящи диагностични тестове и възможност за предоставяне на здравни грижи в отдалечени райони.
- В случай на широко огнище, трябва незабавно да бъде предоставена помощ от ЕС за репатриране на европейски граждани от приемащата държава-членка.
По време на връщането
- Държавите-членки на произход и дестинация следва да приемат общи и реципрочни насоки за грижата за пътниците. Това означава, че не трябва да има несъразмерни искове срещу тях при връщането им в държавата-членка на произход.
- От своя страна Европейският съюз трябва да предвиди разработването на общ инструментариум за оперативно съвместими приложения за доброволци, които могат да се използват във всички държави-членки на ЕС, при спазване на поверителността, безопасното съхранение на информация, съгласно регламента за GDPR. Като цяло процедурите за диагностично тестване следва да бъдат допълнително засилени във всички държави-членки с подкрепата и финансира от Общността. Освен това на равнището на ЕС следва да се създадат удобни за потребителите информационни платформи, които да информират потенциалните туристи, къде всяка държава-членка ще записва процедурите и изискванията, които ще се прилагат на национално ниво.
- Ако държава-членка регистрира предаване на инфекция на общността, тя трябва незабавно да уведоми другите държави-членки за детайлите на огнището и предприетите мерки. Въз основа на това другите държави-членки могат временно да преустановят пътуването до и от конкретните държави-членки или да наложат допълнителни ограничения или правила, ако има доказателства за значително възникване на нови случаи на Covid-19 въз основа на актуализации на ECDC и оценка на риска (когато е наличен). Тази гъвкавост трябва да се основава на взаимна прозрачност и солидарност, без злоупотреба или дискриминация между държавите-членки.
- Гореописаната рамка за възстановяване на пътуванията в рамките на ЕС също ще служи като подходяща основа за възстановяване на пътуванията между държави от ЕС и трети страни. ЕС трябва да участва в преговори с трети страни възможно най-скоро. Влизането на туристи от страни извън ЕС би могло да бъде предмет на двустранни или многостранни споразумения, в идеалния случай между по-широката рамка, договорена от ЕС на 27 въз основа на препоръките и информацията на Европейската комисия, предоставени от дипломатическите мисии на ЕС и държавите-членки в трети страни.
- „Не можем да забавим прилагането на основите за възстановяване на свързаността и свободното движение в и между държавите-членки по хармонизиран начин, който е в съответствие с настоящата епидемиологична ситуация и ще помогне да се предотврати всяко широко разпространение на вируса в рамките на ЕС.
Европейската комисия трябва незабавно да започне сътрудничество с държавите-членки за прилагането на тази рамка.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш