Илхан Кючук: РСМ трябва да започне преговори с ЕС и двустранните въпроси трябва да бъдат решени двустранно

(Република Северна) Македония (РСМ)трябва да започне преговори с Европейския съюз и двустранните въпроси трябва да бъдат решени двустранно, заяви българският евродепутат и докладчик за РСМ в Европейския парламент Илхан Кючук. Той смята, че историята трябва да бъде оставена на историците, но трябва да се вземат и политически решения, защото тези въпроси „не може да се замитат под килима“. Докладчикът за страната предупреди, че въпреки че въпросите в преговорите са политически, добросъседските отношения са важна част и напомни, че постигането на високи цели изисква консенсус в Европейския съюз. Македонският външен министър от своя страна каза на госта, че РСМ е постигнала резултати във всички области и заслужава оценка, а ЕС трябва да приложи решението от март миналата година и да проведе първата междуправителствена конференция, пише електронното издание на македонския вестник „Вечер“.

В междудържавните спорове няма победител. Нашата роля като политици не е да градим стени, а да ги разрушаваме. Няма лесни дискусии за историята и никога не е имало, но се изисква поглед към бъдещето и стратегическите цели. Стратегическата цел на РСМ е да бъде в Европейския съюз и това е и в интерес и на България. Ето защо е необходима дискусията за връщането към споразумението от 2017г. г., защото диалогът между двете държави е нарушен, а без доверие на могат да се постигнат добри резултати Надяваме се, че на срещите тук ще бъде потвърдена силната проевропейска ориентация, защото това може да бъде силна година за РСМ в ЕС“, заяви българският евродепутат.

Кючук подчерта, че целта му е да заяви в доклада на ЕП за напредъка на РСМ, че е необходимо да се отвори рамката за преговори и да се проведе първата междуправителствена конференция на страната със Съюза. Докладчикът за РСМ в ЕП заяви, че въпреки че резолюцията на ЕП не е обвързваща, това е най-широката трибуна на европейското общество и представлява силния глас на европейските граждани. По отношение на проекторезолюцията за страната, която ще бъде приета от ЕП, Кючук каза, че ролята му на докладчик е обективна и отразява реалната картина на страната. Докладчикът каза, че РСМ е силно ангажирана с реформите.

„Постиженията като членство в НАТО и ЕС изискват наднационален консенсус и че всеки трябва да има роля - гражданите да изискват повече от политиците, но и се изисква конструктивна опозиция. Реформите, които са важна част от управлението, трябва да продължат много интензивно, тъй като Европейският съюз изисква задълбочени реформи,“ каза Кючук и подчерта, че интересът на ЕС е да бъде глобален политически играч, а това е възможно само чрез интегриране на Западните Балкани в ЕС.

Министър Османи заяви, че Македония е постигнала резултати във всички области и заслужава оценка, а ЕС трябва да приложи решението от март миналата година и да проведе първата междуправителствена конференция.

Външният министър каза, че те са обсъдили и въпроса за двустранните отношения с България с госта. Османи каза, че въпреки разочарованието в страната, политическият диалог продължава с неотслабващи темпове и очаква, че с всеотдайна работа ще възстановим доверието. Османи поясни изявлението си от вторник, че в диалога с България емоциите ще бъдат заменени от рационален подход. Той смята, че загубеното доверие трябва да бъде възстановено чрез секторно сътрудничество, където има най-голямо доверие.

„Когато говорите за различия, свързани с историята и хората ги усещат като част от своята идентичност, има силни емоции. Разбира се, това не оставя място за решаване на проблеми. Ето защо смятам, че загубеното доверие трябва да бъде възстановено. Това трябва да стане чрез секторно сътрудничество там, където има най-голямо доверие, като търговията. Следователно трябва да имаме рационален подход и да се върнем към секторното сътрудничество между двете правителства и мисля, че ако променим подхода, проблемите, които сега изглеждат непреодолими, с друг подход ще бъдат решени,“ каза Османи.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят