Пълнозърнестите храни се отразяват благоприятно на сърцето

Различни изследвания показват, че хората, които включват в менюто си повече пълнозърнести храни, са по-малко изложени на риск от сърдечно-съдови заболявания. Учените установяват също, че хората, които предпочитат рафинирани зърнени храни,  са в по-голям риск от сърдечно-съдови проблем и. Изследването е публикувано в Journal of Nutrition.


Като цяло наблюденията на изследователите показват, че консумацията на пълнозърнести храни носи добри ползи за здравето, като се намаляват рисковите фактори за сърдечно-съдови заболявания. За да се предотвратят последните, специалистите съветват да се избегне тютюнопушенето и затлъстяването, като същевременно се наблегне на добра физическа активност и здравословно хранене. Препоръчителни са плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни, бобови растения, риба, растително масло, и домашни птици. Така може да се намали риска с около една трета.


Съществуват признаци, които показват повишения риск от заболяване. Това може да бъде увеличаване на обиколката на талията, на кръвното налягане, холестерола или кръвната захар. Учените се заемат да проучат евентуална връзка между тях и консумацията на пълнозърнести храни. Проучват се данните на повече от 3000 човека.


Установено е, че има отражение, тъй като консумиралите повече пълнозърнести храни, дават по-добри показатели за здравословното си състояние. Докато тези, които използвали по-малко пълнозърнести храни, показват увеличение на кръвното налягане, кръвната захар и по-голямо нарастване на талията.
Съдържанието на фибри в пълнозърнестите храни може да има засищащ ефект, а магнезият, калият и антиоксидантите могат да допринесат за понижаване на кръвното налягане. Отбелязва се нуждата от допълнителни изследвания, чрез които да се търси по-точно обяснение защо пълнозърнестите храни са полезни. Като надеждата е научните аргументи да накарат повече хора да ги използват на трапезата си.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Лайфстайл