Балтийските страни ще се изключат от електрическа мрежа на Русия и ще се свържат с европейската, ето кога

снимка: litgrid.eu
Балтийските страни се изключват от електропреносната мрежа на Русия

В събота Латвия ще пререже физически електрическия кабел, който я свързва с Русия

Трите балтийски страни - Литва, Латвия и Естония, се готвят за събота, когато трябва да се изключат от руската електрическа мрежа, като по този начин окончателно прекъсват енергийните си връзки с Москва, които датират от съветската епоха. Дигитален часовник, инсталиран във Вилнюс, отброява часовете, разделящи пълното интегриране на балтийските страни в европейската електрическа мрежа.

В събота Литва ще пререже физически електрическия кабел, който я свързва с Русия, а председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен се очаква във Вилнюс в неделя за церемония, на която ще присъстват и лидерите на балтийските страни, съобщава AFP, цитирана от Agerpres и Digi24.

„Трудно е да се повярва, че най-накрая сме близо до финалната линия“, каза литовският министър на енергетиката Зигимантас Вайчунас. „Това е последният етап от нашата борба за енергийна независимост“, добави литовският служител.

Въпреки че трите балтийски страни са част от ЕС и НАТО от 2004 г., подготовката за интегриране в европейската електрическа мрежа продължи няколко години поради множество технически и финансови проблеми, както и необходимостта от диверсификация на източниците им на доставки, особено чрез подводни кабели. Отделянето от руската мрежа стана още по-неотложно след нахлуването в Украйна през 2022 г., което породи опасения сред балтийските страни, че те могат да бъдат следващата мишена на Москва.

Зависят от руския поток

Литва, Латвия и Естония спряха да купуват природен газ и електричество от Русия, но техните електрически мрежи все още са свързани с тези на Русия и Беларус, а настройката на честотата се контролира от Москва. При тези условия трите балтийски държави продължават да зависят от Москва за стабилен поток от електроенергия, решаващ елемент за устройства, които изискват надеждно захранване, особено в индустриалните процеси.

След синхронизиране с европейската мрежа, балтийските страни ще могат самостоятелно да задават собствена честота.

„Досега Русия можеше да използва енергията като оръжие, създавайки риск от неочаквани електрически прекъсвания при политически решения“, обясни Зигимантас Вайчунас. Синхронизация с Европа В събота, 8 февруари, от 07:00 GMT (9:00 ч. българско време), балтийските страни ще бъдат окончателно изключени от руската електрическа мрежа и ще работят в „изолиран режим“ през останалата част от деня.

„Трябва да проведем тестове, за да гарантираме на Европа стабилността на нашата енергийна система“, каза Рокас Масиулис, директор на Litgrid, литовският оператор на електрическа мрежа.

„Ние ще изключим и ще рестартираме електроцентралите, ще наблюдаваме честотните колебания и ще оценим способността си да ги контролираме“, каза Рокас Масиулис.

Балтийските страни ще се интегрират в европейската електрическа мрежа през Полша, като литовски и полски служители ще започнат процеса на синхронизиране в неделя на обяд.

„Най-просто казано, единствената промяна ще бъде, че нашата честота сега ще започне да се колебае синхронно с Европа“, обясни Рокас Масиулис.

"Русия би искала да дискредитира решението"

Литовските власти алармираха за потенциалните рискове, създадени от това събитие.

„Русия би искала да дискредитира решението на балтийските страни да се изключат от мрежата BRELL, което означава, че са възможни различни рискове в краткосрочен план, като например кинетични операции срещу критична инфраструктура, кибератаки и кампании за дезинформация“, съобщи отделът за сигурност на Литва.

Полският оператор на електрическа мрежа (PSE) обяви, че ще изпрати хеликоптери и дронове, които да патрулират в зоната на връзката с Латвия.

Няколко подводни телекомуникационни и енергийни кабела бяха повредени в Балтийско море през последните месеци. Експерти и политици обвиниха Русия във водене на хибридна война, обвинение, отхвърлено от Москва.

Общо 1,6 милиарда евро бяха инвестирани в трите балтийски страни и Полша за този проект за синхронизиране на електрическата мрежа.

Потребителите няма да изпитат никакви смущения по време на този процес.

„Хората няма да почувстват никакво негативно въздействие и не очаквам прекъсвания на доставките“, подчерта Вайчунас. Продажбите на генератори се увеличиха В Естония обаче продажбите на електрически генератори са се увеличили рязко, тъй като потребителите са загрижени, че може да възникнат прекъсвания на доставките.

Според Приит Вайо, търговски директор в магазина за DIY Bauhof, "през ​​януари 2025 г. продажбите на генератори са се увеличили няколко десетки пъти в сравнение със същия период на миналата година".

Успоредно с това балтийските страни ще увеличат своя капацитет за местно производство на енергия, включително чрез офшорни вятърни паркове, които ще бъдат изградени в Балтийско море.

След прекъсването енергийната система в руския анклав Калининград ще работи в „островен режим“, като вече няма да бъде свързана с мрежата в континентална Русия.

Запитан за прекъсването, говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза миналата седмица, че Русия ще „вземе всички необходими мерки, за да гарантира надеждната и непрекъсната работа на своята енергийна система“.