Интервю на Иван Стамболов-Сула с Бойко Борисов за U-DIGEST
- Г-н Борисов, след като Кирил Петков обяви, че ще подаде оставка, се издигнаха гласове, които реципрочно поискаха и вашата. Има ли логика в това нещо? И изобщо що за политически инструмент е оставката?
- Аз съм давал оставка на правителството. И след това отново съм печелил изборите. По тоя начин гласът народен е глас Божи. И сме минавали фактически вота на доверие през избори и в двата пъти от политическа партия. Оставката на лидера или пък на ръководството е акт, който трябва да поискат членовете и симпатизантите на дадената партия, а не от други. Така че в случая това си е акт лично на Петков. Той така прецени. Освен това те там са много съпредседатели.
- Дали пък нямаме пред себе си порив на превъзбудени симпатизанти, които правят лоша услуга на Петков, изкарвайки собствените си позиции негови? С целия този шум, който вдигат около тия събития, не правят ли лоша услуга на партийния пиар?
- Не знам. Просто казвам, че това си е негово действие, лично. Щом така е преценил – негова работа. Но там има достатъчно председатели – 7-8 са в ДБ. Още не ги знам, даже някои ако тръгна да ги изброявам, може да пропусна някой и да стане проблем, да се обидят, а аз не искам да ги обиждам.
- А вотът на доверие? Що за политически инструмент е той? Защо се прави, когато е ясно в повечето случаи, че няма да мине? Ето сега искат някакъв трети вот на недоверие към правителството от «Възраждане» с МЕЧ и «Величие» с мотив провал в сферата на фискалната политика. Какво значи това? Какво се е провалило правителството във фискално отношение?
- Както казахте, вотът на недоверие е инструмент. Първо се бави политическият процес и се губи времето на парламента, от който се очаква да приеме тези закони, които ни трябват, за плана за възстановяване, за второто и трето плащане. И понеже те знаят, че има срокове, изнервят ситуацията, като отнемат време в излишни дебати. Всеки, когато е в опозиция, иска държавата да изглежда зле, та дано хората го пожелаят и изберат следващия път.
- Нали са големи патриоти. Какъв е интересът на един патриот да се саботира Отечеството и да се осуетяват събития, които са очевидно в негов интерес?
- В момента никой не го интересува кой е патриот и кой не е. Интересуват ги тяснопартийните им амбиции да бъдат, да се покажат, да ги чуят, да ги видят, че съществуват. И всъщност на практика само ГЕРБ носим отговорността в държавата, защото виждате, че критиците не говорят нито за БСП, нито за когото и да било, а в устата им е все ГЕРБ, Борисов, Борисов. Но в тоя случай бих цитирал царя, който ми казваше навремето: «Така е Борисов, тежка е царската корона, еле па като я нема и в случая». Всички Борисов цитират ама той не е премиер. Всъщност нямам нито един лост на управление, с който да ускоря, да забавя или да направя нещо, за което да съм отговорен.
- Щом стана дума за другите партии, как се промени през последните месеци ДПС? И каква оценка давате на Пеевски като политик?
- ДПС си расте, защото се консолидира. Първоначално изживяха трус, после видяха, че при Ахмед Доган вече няма мощност, няма лидерство, няма вече здрава амбиция. С напускането на Джевдет Чакъров, с овладяването на чисто технологичния инструмент по закона на политическите партии, Пеевски си овладява партията и вие виждате колко кметове и общински съветници от тези, които бяха останали при Доган, сега преминаха в «ДПС Ново начало». Дали им харесва на хората или не, ДПС са в момента много консолидирана партия. В това отношение само ГЕРБ може да се сочи като такава.
- Онзиден като избираха нов председател на младежкия ГЕРБ, казахте нещо много интересно – че една добра и цивилизована, политически далновидна колаборация между ГЕРБ и «Ново начало» би била условие за политическа стабилност в България.
- На мен ми омръзна от анализатори и политолози, политици, които просто не знаят основни принципи на управление. А най-простият от тях е аритметиката – да изчислиш броя на депутатите, които те подкрепят и броя на депутатите, които не те подкрепят. И ако нямаш 121 депутата, не можеш да направиш нищо. В случая ние сме 100, тоест малцинство. До 121 ни подкрепя (и даже «подкрепя» не е точна дума, по-скоро участва) «Ново начало». За да минават всичките тези закони, ни подкрепя «Ново начало».
- А Пеевски дали е достатъчно далновиден, за да вземе такова участие в интерес на някои по-дългосрочни, стратегически политики.
- Аз не мога да говоря от името на Пеевски или пък за него като страничен наблюдател. Не мога да говоря, защото за разлика от другите лицемери, които обясняваха, че нямали телефона на Пеевски, пък се после се оказа, че го имали. Ама не бил Пеевски, а бил «Диди», както го бил търсил Денков. За разлика от Денков, Петков, Василев и всички останали, аз говоря винаги истината. А истината е, че даже и днес сутринта аз го поканих Пеевски, за да се разберем какво да правим с тези:
Първо с вота.
Второ, да ни препотвърди, че ще пази правителството, за да влезем спокойно в еврозоната.
И да ни препотвърди, че ще ни гласува законите по плана за възстановяване и изваждане на България от сивия списък?
При него да е, да не е. По повечето от тези теми, които са важни за държавата и за ГЕРБ, ми е казал да разчитам на неговите депутати. Какво по-ясно да кажа?
- Тая истерия около еврото и лева, която наистина учуди доста хора с мащабите, в които се разрази – каква е вашата позиция? Ако трябва да се определите с една дума, евроскептик ли сте или еврофедералист?
- Аз съм твърдо за голямото европейско семейство. Светът се глобализира. В него водеща роля играят Китай, Щатите, Индия, ако щете и тези блокове, които създават като БРИКС в случая. Единственото, което може да се противопостави – и то противопоставянето, го разбирам като преди всичко конкурентоспособност – това е обединена Европа. Ние, европейците, като население сме над 500 милиона и в много сфери винаги сме били най-иновативните. Европа все още си е най-доброто място за живеене и нашите деца и приятели ходят в Европа, не ходят на други места. И след като най-силните държави са в еврозоната, защо да пропускаме възможността да седнем на една маса с големите? Защото ако си спомняте и плана, и той така си върви. За Европа на две скорости – държавите членки на еврозоната, които имат обща европейска валута, и другите, които са на втора скорост. Аз искам България да бъде на първа скорост с големите европейски държави.
- Има ли голяма опасност за България, ако премине на първа скорост? Ще се случи ли нещо ужасно, ако влезем в еврото?
- Аз като гледам Гърция, няма проблем. Нашите българи си харчат там еврата без проблем, не са в драхми, нали? И така нататък. Цените. Вижте, цените може да се вдигнат, но причините за това биха могли да са всякакви. Добре, че към момента Проливът остана отворен, че президентът Тръмп проявява максимална дипломатичност да разтърве, буквално да разтърве Израел и Иран и по този начин да избегне рязкото покачване на цените на петрола. Покачването на цената на петрола води до покачване на цената на газа. Това води до покачване на цената на тока. Това води до покачване на цената на абсолютно всички стоки, без значение в евро или без евро.
- Трябва ли Европа да върви към превръщането си в монолитна супердържава или това би било вредно за някои идентичности в нея? Обща отбрана. Обща външна политика?
- Аз мисля, че в момента Европа е добре конструирана и неслучайно казах, че е най-доброто място за живеене. Този модел на Европейски съюз е построен на базата на мира. От 70-80 години няма война в Европа. Това е най-демократично действащата система. Имаше Европейски парламент, имаше Европейска комисия и отделно Европейски съвет на лидерите, който да движи текущите големи проблеми. Това във всички случаи утежнява работата, забави я, администрира я, но във всички случаи пък е свръх демократично, защото може да се чуе гласа на всеки. На президентът Тръмп, на Путин, на Си Дзинпин им е трудно да разговарят с нас, защото той трябва да разговарят и с председателя на парламента, и с председателя на комисията, и с председателя на Европейския съвет. Те вървят тримата заедно. Така, така сме устроени. В същото време има цялото многообразие на култури и на история. Има закони, които местните парламенти трябва да ги потвърдят. Те си минават през местните парламенти. Директивите, които се пускат, само помагат. Така че прекрасно е конструирана Европа. Европа на моменти водеше, бих казал, абсурдна социална политика в името на гражданите. Толкова много се правеше и много малко се отделяше за отбрана. Сега обръщането към общата европейска отбрана за мен е правилно. Аз съм го предлагал преди 6-7 години и го има протоколирано.
- Следователно е добре да се върви към някаква обща отбранителна доктрина.
- Европа трябва да има обща доктрина. Вижте, това е като в живота – ако си силен и се знае, че си силен, не те нападат. В момента Европа е слаба, защото не се въоръжава. След 5 години Европа няма да изглежда така.
- Води ли се в България хибридна война?
- А това, че без да имам на телефона си Телеграм, се появявам изведнъж в Телеграм, нали? То май значи, че има някъде такъв център, който мисли тези работи. И добре, че го видяхме веднага, за да можем да уведомим обществеността. Утре от такъв откраднат или фалшив профил Телеграм могат да изпратят, каквото си искат съобщение. Така че има хибридна война. И ако ме питаш вече за медиите, в това отношение мрежите са основният източник на информация и особено през тези ютюб канали, платени и дезинформиращи обществото. Тук на ютюб, ако пусна, ще видиш, че на едното място пише «Путин унищожи с ракети Киев». В съседното квадратче се вижда как Путин плаче, че не можал да излети. И хората са тотално объркани.
- Един последен въпрос встрани от всичко казано дотук: какво според вас е значението на Църквата за моралното здраве на нацията?
- Огромно. Не е случайно. И съм сигурен, че един ден това ще бъде отчетено. Ние толкова много инвестирахме в материалното на църквата. Църкви, манастири, параклиси, брой нямат новите, ремонтираните. Това, че свещениците взимат заплати колкото учителите, това е духовното и материалното вече. Това, което с патриарха няколко срещи правихме и в момента министъра на образованието работи активно с църквата за вероучението, за да могат децата да растат с християнските ценности. Европа е създадена на базата на християнските ценности. Най-големите партии в Европа се казват «Християнсоциален съюз» и «Християндемократически съюз». Всички започват с «християн-». Така е. Тази вяра е и моя. Интересно беше, когато се видях за първи път с новия патриарх, се чудех какво ще ме попита. Само едно нещо попита той: «Кое ти даде сила в пика на ковид епидемията единствени в света да не затворим църквите, манастирите и джамиите? Кой ти даде сила?». Погледнах небето, прекръстих се и казах, че всичко е Божа работа. Него Той, дето аз на галено му викам «Началника», да е този, който решава всичко. Той вижда всичко. Вие видяхте какво ни правиха преди две години и сега им се върна същото със записи, с обяви, обвинения в корупция, разпадане с всичките им работи, нали? Така че ние да си вървим по пътя, който Господ ни е очертал.