Бразилия вече не може да изнася домашни птици и месо за ЕС заради птичи грип

През 2024 г. Бразилия е изнесла повече от 5 млн. тона птиче месо

Бразилия, най-големият износител на домашни птици в света и основен вносител на птиче месо в Европейския съюз, вече няма право да изпраща домашни птици и месни продукти за ЕС заради епидемията от птичи грип, съобщи Европейската комисия (ЕК), цитирана от Reuters.

Това се случва, след като в петък Бразилия потвърди първото си огнище на птичи грип в птицеферма, което предизвика протоколи за забрана на търговията в цялата страна от страна на най-големия купувач Китай и държавни ограничения за други големи потребители като Япония.

"Условията за внос в ЕС изискват страната на износ Бразилия да е свободна от високопатогенна инфлуенца по птиците", заяви говорител на Европейската комисия. "Бразилските власти вече не могат да подписват такива ветеринарно-санитарни сертификати за износ в ЕС и такива сертификати не могат да бъдат издавани. Никакви птичи/месни продукти не могат да бъдат изнасяни за ЕС от която и да е част на бразилската територия."

Бразилският министър на земеделието Карлос Фаваро заяви в петък, че съгласно съществуващите протоколи държави, сред които Китай, Европейският съюз и Южна Корея, ще забранят вноса на птиче месо от Бразилия за 60 дни.

Комисията обаче не посочи никакъв срок. Тя отбеляза, че заради огнището, което е открито във ферма в щата Рио Гранде до Сул, цялата територия на Бразилия е спряла официалния си статут на "свободна от високопатогенна инфлуенца по птиците". Условията за внос в ЕС изискват държавата износител да е свободна от високопатогенна инфлуенца по птиците.

ЕС е само малък пазар за Бразилия, на който преобладават Китай, Обединените емирства, Япония, Саудитска Арабия и Южна Африка.

През 2024 г. Бразилия е изнесла повече от 5 млн. тона птиче месо. От тях приблизително 4,4% са се насочили към ЕС, заяви националната група за свинско и птиче месо ABPA.

От общия внос на птиче месо в ЕС Бразилия е основният източник с дял от 32% през миналата година, според официалните данни на ЕС. Въпреки това обемът остава доста малък, като по-голямата част от потреблението в ЕС се осигурява на местно ниво.

Въпреки малкия обем обаче по-евтиният бразилски внос с висока добавена стойност оказа натиск върху цените в ЕС. Ето защо спирането на вноса вероятно ще бъде облекчение за местната птицевъдна промишленост.

Най-четени