За мен, както и за много други студенти, следва едно преселение към частните университети
Вчера студенти се събраха пред входа на СУ „Св. Климент Охридски“, за да изразят несъгласието си с драстичното увеличаване на таксите на платеното обучение.
Платеното висше образование ще поскъпне с 60 на сто, а промените бяха гласувани миналата седмица на първо четене в образователната комисия на парламента.
Скокът в таксата за някои специалности ще бъде голям и реално само за една учебна година ще трябва да се платят хиляди левове. Такъв е примерът със специалност „Химия“, като таксата от 9419 лв. се увеличава на 28 366 лв. за една година. Подобно е положението със специалностите „Инженерна физика“, „Физика“, „Математика“, „Българска филология“, „Графичен дизайн“ и др.
С плакат, носещ посланието „Докато таксите растат, студентите летят“, срещаме бъдещата студентка Даниела Костадинова. Тя е в очакване да види класирането от предстоящите изпити, като е отбелязала „Психология“ в СУ и стратегически е записала първо желание „платена форма на обучение“. Това е вторият ѝ опит, след като миналата година не успява да влезе в желаната от нея специалност, макар балът ѝ от матурата да е „Отличен 5,56“.
- Даниела, коя гимназия завършихте и в каква специалност желаете да продължите образованието си?
- Миналата година завърших Софийската професионална гимназия „Джон Атанасов“. Моята специалност там беше „Системно програмиране“. Сега силно желая да се занимавам с психология и да се развивам в тази насока.
- Да разбирам, че сега кандидатствате за втори път, какво се случи миналата година?
- Миналата година, след 12-и клас, кандидатствах в СУ. Тогава на първо място бях сложила „Психология“ - държавна поръчка. Не бях приета, въпреки че имах „Отличен 5,56“ , тъй като тогава минималният бал всъщност беше максималният – 30 от 30 на първо класиране, което означава оценка „6:00“. Затова искам да поясни за всички онези, които казват: „Щом не си учил достатъчно, плащай за платена поръчка“. Това не е така. „Психология“ и „Право“ са най-желаните специалности в СУ и е най-трудно да се влезе. Тази година повторих матурата и дори имам по-висока оценка от миналата годишна. Изкарах „Отличен 5,77“ и балът ми е 29,30, но избрах платено обучение, защото не е сигурно, че дори с толкова висок бал ще бъда приета държавна поръчка. Две точки разлика могат да бъдат нещо огромно и затова се действа стратегически. Записах като първо желание – Психология - платена форма, с цел да се подсигуря, и на второ място – държавна поръчка. Това се случи една седмица преди да обявят таксите. Тогава таксата за "Психология" беше малко над 3000 лв., а сега е точно 6336 лв. Това е малко повече от половината и дори надвишава таксата в частния НБУ, където за тази специалност е 6100 лв. Отделих една година, в която работих и си подобрих оценката. В резултат на това - получавам двойно увеличение на таксата.
- Казахте, че през тази година сте работила.
- Да, работих на три места през последната година, за да мога да си подсигуря обучението. Две деца сме в семейството и искам да съм независима и да не разчитам на родителите си. Смятам, че е редно всеки отговорен младеж да започне да работи възможно най-скоро, когато има такава възможност и да отмени родителите си в този дълг.
- Към днешна дата продължавате ли да работите?
- Да, работя все още – в сферата на образованието и не само. Също и в една фондация работя като учител и социални медии и управление на проекти.
- По някакъв начин сте се постарала да набавите първоначални средства, които ще Ви бъдат необходими.
- Постарала съм се, но не всеки е имал такава възможност. Опциите пред студентите остават да изтеглят бърз кредит, а работодатели дори не искат да наемат млади хора, защото техните заплати отиват към банката и младите желаят да бъдат в сивия сектор. Това стимулира толкова много проблеми, дори свързани със семейството. Един човек на 25 г., който има да изплаща кредит, не е склонен да създава семейство. Това отваря проблем към демографската криза, манталитета и отговорността към семейството.
- Смятате ли, че може да бъдете пълноценен студент, ако се съвместяват няколко работи?
- Ако очакват да има образовани хора, е невъзможно те да могат да завършат качествено обучение, ако са принудени да работят на едно, две, три места...
- Замисляла ли сте се да учите в чужбина?
- Таксите в Централна Европа и в скандинавските държави могат да бъдат сведени до 0. Ако се замислим, един студент тук, който е платена поръчка и трябва да заплати 28 000 лв. за „Химия“, например, то защо да не завърши Мюнхенския университет, да кажем. Излиза дори по-евтино да се работи и учи в чужбина, защото СУ не предлага гъвкав график, който да позволява на един студент и да работи. Знам, че гъвкав график се предлага, например, в Дания и студентите могат да съчетават работа и лекции. Аз съм се замисляла за това, но не искам да оставям родителите си и приятелите си тук. Има една сантименталност към страната и близките, която ме държи все още.
- Вашите родители, какво Ви казаха?
- Те винаги са ме подкрепяли във всяко едно начинание. Не се опитват да се намесват в моите решения.
- Имахте ли опция да кандидатствате в друг университет, освен в СУ?
- Единственият държавен университет в София, който предлага „Психология“, като бакалавърска специалност, е СУ. Така че, за мен, изборът беше СУ или частни университети.
- Замисляла ли сте се да смените тази специалност?
- Силно държа да е това, защото знам, какво е да учиш нещо, което не желаеш 5 години и да не си в правилната среда. Смятам, че всеки трябва да се бори за това, което иска.
- Ако таксите останат по-високи за платената форма за обучение, какво ще следва за Вас от тук насетне?
- За мен, както и за много други студенти, следва едно преселение към частните университети, защото те поне предлагат гъвкавост. В специалността, която аз съм избрала – психологията, има лекции дори и в събота и така няма как да се работи.
- Сега очаквате класирането, нали така?
- Очаква се класирането, да. След като платформата за кандидатстване затвори, бяха обявени таксите и сега предстои да видим първо класиране. Най-лошото е, че трябва да направиш избор, когато вече са взели решение и не са те уведомили. Бъдещите студенти не са запознати с обстоятелствата, а са в заварено положение в случая. Предоставя се информация, без предупреждение и хората си правят планове на базата на миналогодишните такси. Тези, които разполагат с по-малко средства, реално остават без желаното образование.