Във Видинска област днес за Антоновден черпят над 300 именици. На 17 януари Православната църква почита паметта на преподобният Антоний Велики. Празникът е известен в народния календар като Антоновден. Имен ден празнуват носещите името Антон и неговите производни-Андон, Антоан, Антония, Антонина, Антоанета, Тончо, Таня, Дончо, Донко, Донка.
Във Видинска област 266 души носят името Антон, показва справка на териториалното звено „Гражданска регистрация и административно обслужване“ (ГРАО). Над половината от тях -162-ма живеят в община Видин. Най-възрастният е роден през 1940 г., а най-младият – през 2022 г. В община Белоградчик името Антон носят едва 30 души.
В житието на Антоний Велики е написано, че прекарва 20 години в пълно усамотение в постройка в пустинята, разказва протосингелът на Видинска епархия архимандрит Антим. Той бил удостоен с дара на чудотворство и на прозорливост. Когато лекувал болни и прогонвал бесове, той винаги внушавал на излекуваните да благодарят само на Бога. На 104 години Антоний излиза в открит диспут в Александрия с еретиците, привърженици на арианското учение и ги побеждава. Успехът му е наречен тържество на християнството. Умира на 17 януари 356 г., на 105 години запазил телесното си здраве и сила.
В народният календар Антоновден се празнува като ден за предпазване от болести. На този ден жените не предат, не плетат, не варят боб и леща, за да не „разсърдят“ чумата, шарката и болестта "синя пъпка". Специално омесени за празника содени питки, намазани с петмез, се раздават на близки и съседи за здраве.
Една легенда разказва за двама братя близнаци Антон и Атанас, които изобретили ковашките клещи. Затова имените им дни се честват един след друг и на тези дни – 17 и 18 януари празнуват всички ковачи, железари и ножари.