Във Видинска област днес черпят за Антоновден 266 именици

Във Видинска област днес черпят за Антоновден 266 именици

Във Видинска област днес за Антоновден черпят над 300 именици. На 17 януари Православната църква почита паметта на преподобният Антоний Велики. Празникът е известен в народния календар като Антоновден. Имен ден празнуват носещите името Антон и неговите производни-Андон, Антоан, Антония, Антонина, Антоанета, Тончо, Таня, Дончо, Донко, Донка. 

Във Видинска област 266 души носят името Антон, показва справка на териториалното звено „Гражданска регистрация и административно обслужване“ (ГРАО). Над половината от тях -162-ма живеят в община Видин. Най-възрастният е роден през 1940 г., а най-младият – през 2022 г. В община Белоградчик името Антон носят едва 30 души.

В житието на Антоний Велики е написано, че прекарва 20 години в пълно усамотение в постройка в пустинята, разказва протосингелът на Видинска епархия архимандрит Антим. Той бил удостоен с дара на чудотворство и на прозорливост. Когато лекувал болни и прогонвал бесове, той винаги внушавал на излекуваните да благодарят само на Бога. На 104 години Антоний излиза в открит диспут в Александрия с еретиците, привърженици на арианското учение и ги побеждава. Успехът му е наречен тържество на християнството. Умира на 17 януари 356 г., на 105 години запазил телесното си здраве и сила.

В народният календар Антоновден се празнува като ден за предпазване от болести. На този ден жените не предат, не плетат, не варят боб и леща, за да не „разсърдят“ чумата, шарката и болестта "синя пъпка". Специално омесени за празника содени питки, намазани с петмез, се раздават на близки и съседи за здраве.

Една легенда разказва за двама братя близнаци Антон и Атанас, които изобретили ковашките клещи. Затова имените им дни се честват един след друг и на тези дни – 17 и 18 януари празнуват всички ковачи, железари и ножари.