В Белия дом прозорци не се отварят

Забрана от съображения за сигурност

Наложени порядки битуват в президентската обител

Жаклин Кенеди поставя началото на нова традиция

Това, че е президент на САЩ, не означава, че на членовете на семейството му е позволено да правят каквото си щат. В действителност има цял списък с това, какво не трябва или, напротив, са длъжни да правят. Сега близките на новоизбрания президент Джо Байдън ще трябва да се адаптират към нови реалности и да следват определен протокол.

Членовете на семейство не трябва да работят в администрацията

По правило членове на семейството на държавния глава не трябва да поемат постове в президентската администрация. Това официално е залегнало във федералния закон от 1967 за борба с непотизма /протекция на роднини и близки - б. а./ Въпреки това той се тълкува по различни начини, като се подчертава, че не трябва да заемат платени длъжности. Иванка, дъщерята на Тръмп, и съпругът є Джаред Къшнър работиха администрацията на Белия дом, но без пари.

Резиденцията не се проветрява отвън

От съображения за сигурност прозорците на Белия дом трябва винаги да са затворени. Говорейки с Опра Уинфри на срещата на върха на жените през 2016 г., бившата първа дама Мишел Обама описа как един отворен прозорец в президентската резиденция им създал проблеми. Дъщеря є Саша веднъж отворила прозореца и веднага им наредили да го затворят.

Преди да напусне Белия дом, Мешел призна пред телевизионния водещ Стивън Колбърт, че е нетърпелива да отвори някой прозорец.

Първата дама избира интериорен дизайнер

Първата дама трябва да избере свой собствен интериорен специалист, за да подреди Дома по неин вкус. Мелания Тръмп например се мести официално в Белия дом през юни 2017 г., няколко месеца след като съпругът є Доналд Тръмп встъпи в длъжност като президент. Тя обаче си избира дизайнер още през февруари и това бе Там Канналихам, който преди назначението си работеше за Ралф Лорън, а след това си основа собствена дизайнерска фирма.

Конгресът отпуска пари за ремонти

Президентското семейство не трябва да плаща за ремонт в Белия дом. Конгресът решава колко пари ще получи новият президент за реновиране на резиденцията. През 1800 г. на Джон и Абигейл Адамс им е позволено да похарчат 14 000 долара за ремонти в Белия дом, а през 1999 г. Клинтън получи 100 000 долара. Ако обаче отпуснатите средства не са достатъчни, никой не забранява използването на лични пари.

Въпреки че ремонтите и всички режийни разходи се плащат от данъкоплатците, като цяло президентската фамилия си плаща храна.

Коледното дърво се украсява тематично

През 1961 г. Жаклин Кенеди внася нова традиция в Белия дом. Ако по-рано семейството на президента просто украсяваше коледни елхи, сега всяко дърво има свое тематично послание. За първата Коледа на Кенеди в Белия дом Жаклин украсява дървото с играчки, вдъхновена от “Лешникотрошачката”.

Новото първо семейство влиза в резиденцията на 20 януари

Въпреки факта, че Джо Байдън вече е избран за президент на САЩ, той и съпругата му Джил ще могат да влязат в Белия дом след близо два месеца. До 19 януари включително предишният президент има право да остане в резиденцията, но щом часовникът удари 12 през нощта, той трябва да напусне.

Преди четири години Доналд Тръмп се премести в Белия дом само пет часа след напускането на Барак и Мишел Обама.

Домакин на Великденско руло 

Всяка година съпругата на президента има за задача да планира традиционното руло за великденски яйца, което може да се преведе като “търкаляне на великденски яйца”.

Всичко започва през 1878 г., когато група деца се приближават до Белия дом на Великден, надявайки се да играят с яйца на поляната. Президентът Ръдърфорд Хейс решава да ги пусне в сградата и оттогава тази традицията се утвърждава. Заедно с президентската двойка, децата традиционно се поздравяват и от голям плюшен заек - символ на празника.

Вечеря на Асоциацията на кореспондентите 

Всяка година Асоциацията на кореспондентите в Белия дом е домакин на тържествена вечеря в президентската резиденция. На събитието цари приятелска атмосфера, гост комик е основният говорител, който се шегува с президента и гостите.

През 2017 г. Доналд Тръмп наруши традицията и отказа да присъства на това събитие: отношенията му с медиите далеч не бяха добри.

Почетна сбирка за Рамадан

През 1996 г., благодарение на първата дама Хилари Клинтън, в Белия дом се появи нова традиция - тя става домакин на вечеря за отбелязване на края на Рамадан, свещеният месец на пост и молитва за мюсюлманите. Традицията не е била нарушена през президентствата на Бил Клинтън, Джордж Буш и Барак Обама.

През 2017 г. Доналд Тръмп реши да сложи край. Той замени вечерята с кратко изявление, в което призна празника. Както знаем, той не бе настроен добре към мюсюлманите - призова да ограничат влизането си в САЩ, изказа се доста остро срещу мигрантите и водеше строга имиграционна политика.

Байдън, от своя страна, подкрепя мюсюлманите, така че е възможно тази традиция скоро да се върне в Белия дом.

Президентът помилва пуйката преди Деня на благодарността

През 1947 г. президентът Хари Труман помилва пуйка за първи път в навечерието на Деня на благодарността. Но едва през 1989 г., по времето на Джордж Буш, това става традиция.

Оттогава президентът и първата дама на САЩ участват в годишната церемония по помилването на пуйката, която ще попадне на празничната трапеза - печената пуйка е традиционно ястие на празничната трапеза на Деня на благодарността.

Най-четени