Гръцка градска партизанска група пое отговорност за атака срещу Hellenic Train

Гръцката полиция съобщи в понеделник, че звеното за борба с тероризма разследва нещо, което изглежда е неизвестна досега партизанска група, след като група пое отговорност за бомбен взрив миналата седмица и за друг взрив миналата година, съобщава Reuters.

В изявление, качено на уебсайта на Athens Indymedia в неделя, групата за самозащита „Революционна класа“ заяви, че е извършила експлозията на 11 април в железопътния оператор Hellenic Train в отговор на влаковата катастрофа от 2023 г., при която загинаха 57 души.

Експлозията е причинила незначителни щети и няма пострадали. Полицията е евакуирала района, след като две медии са получили обаждания, предупреждаващи за нападението.

В изявлението си групата заяви, че реагира на недостатъчните инвестиции и опасенията за безопасността на железницата, която беше приватизирана по време на дълговата криза в Гърция през 2009-2018 г. Hellenic Train, подразделение на италианската Ferrovie dello Stato, обслужва пътнически и товарни маршрути в Гърция.

Групата пое отговорност и за нападението през 2024 г. срещу министерството на труда в Атина, което също не причини наранявания, след като полицията евакуира района след предупреждение.

Групата заяви, че е посветила и двете нападения на палестинците във войната в Газа.

Най-четени