Гръцкият парламент в петък гласува за спиране на обработката на молбите за убежище от мигранти, пристигащи по море от Африка, за срок от три месеца, съобщава Balkan Insight.
"[Премиерът] Кириакос Мицотакис и това правителство вярват, че имаме граници, имаме територия и ще я защитим", заяви министърът на миграцията и убежището Танос Плеврис.
Гърция е основна входна точка за хора, бягащи от Африка, Близкия изток и Азия, като огромна част от тях са икономически имигранти. Според данни на ООН, миналата година в Гърция са регистрирани над 60 000 пристигащи, повечето по море, което е значително повече от 48 000, регистрирани през 2023 г. Мярката спира обработката на молбите за убежище за пристигащите по море от Северна Африка, след драматичния скок в преминаванията на Средиземно море, който претовари приемните центрове на остров Крит.
Властите на Крит се затрудняват да предоставят основни услуги, използвайки временни съоръжения за настаняване на мигранти, предимно от Сомалия, Судан, Египет и Мароко, според островни власти.
Спирането беше прието с 177 гласа "за" и 74 „против“ въпреки ожесточената опозиция от левите партии, които безуспешно оспориха поправката като противоконституционна.
От 293 депутати, 177 от управляващата партия "Нова демокрация", националистите от "Елиники Лиси" ("Гръцко решение") и няколко независими гласуваха "за" забраната. Депутати от СИРИЗА, Комунистическата партия, Плеуси Елефтериас и "Новата левица" гласуваха "против".
Агенцията на ООН за бежанците (UNHCR) и комисарят по правата на човека на Съвета на Европа Майкъл О'Флахърти изразиха загриженост от решението.
"Новата разпоредба противоречи на правото на ЕС и международното право и е крещящо нарушение на правата на човека", каза пред BIRN Лефтерис Папагианакис, президент на Гръцката лига за правата на човека. "Така както е формулирана поправката и с опита, който имаме, се опасяваме, че ще има съпротива", каза той.
След като гръцкото правителство през март 2020 г. спря молбите за убежище, тогава европейският комисар по вътрешните работи Илва Йохансон се намеси, за да гарантира, че хората все още могат да кандидатстват за убежище в Гърция.
"Притеснени сме как ще се развие ситуацията през следващите три месеца по отношение на достъпа до убежище. Три месеца е първоначалният период; не знаем дали правителството ще го удължи", добави Папагианакис.
Изявлението на Плеврис "за инвазия от Африка" по SKAI TV на 10 юли показва, че "крайната десница и расизмът се засилват в Гърция", добави Папагианакис.
Освен спирането на молбите за убежище, гръцкото правителство планира да създаде затворен център за задържане в Крит; все още не е известно точно къде ще бъде разположен той.
Плеврис, заедно с комисаря на ЕС по вътрешните работи и миграцията Магнус Брунер и представители на Италия и Малта, посетиха Либия на 8 юли, за да обсъдят ограничаването на миграционните потоци. Мисията обаче се провали, след като съперничещите си власти в Източна Либия определиха делегацията като нежелана.