Данъчен консулт на "Труд news": Облагане с ДДС при онлайн продажби в страни от ЕС

Данъчен консулт на "Труд news": Облагане с ДДС при онлайн продажби в страни от ЕС

Много фирми осъществяват онлайн продажби в държави от ЕС, като използват и складове в други страни членки. Затова в рубриката на „Труд news“ “Данъчна консултация” представяме позицията на НАП за това какъв е редът за плащане на ДДС и отчитане на продажбите в тези случаи.

Дружество е регистрирано по ДДС и възнамерява да продава онлайн в страни от ЕС през собствен електронен магазин, регистриран в България. Стоките ще бъдат изпращани в склад в Германия, откъдето ще бъдат изпращани от името на „X“ ООД до клиенти в Германия и други страни. Фирмата ще купува стоките от българска фирма „Y“, която ще ги изпраща от България към склада в Германия от името и за сметка на дружество „X“. Може да бъдат внасяни и стоки от трети страни в Германия, както и да бъдат купувани стоки в Германия. Поставени са въпросите:

1. Какви документи са необходими за прехвърляне на стоките от България до Германия?

2. При внос на стоки или при покупка от регистрирани по ДДС фирми от ЕС какви са процедурите, тъй като стоките директно ще пристигат в Германия?

3. За продажбите от Германия към данъчно незадължени физически лица във фактурата кой ДДС номер ще фигурира – българският или германският?

4. Продажбите от Германия към регистрирани по ДДС дружества в Германия и други страни, в дневника за продажби на Германия ли ще се включат?

5. Какви са правилата за подаване на одиторски файл за продажбите?

По първи въпрос:

От въпроса не става ясно дали българското дружество „X“ има регистрация по ДДС в Германия. Съгласно чл.7, ал.4 от ЗДДС, възмездна вътреобщностна доставка на стоки е и изпращането или транспортирането на стоки, произведени, закупени или внесени на територията на страната от регистрирано по ЗДДС лице в рамките на неговата икономическа дейност, когато стоките се изпращат или транспортират от или за негова сметка от страната до друга държава членка, в която лицето е регистрирано за целите на ДДС.

Ако българското дружество има регистрация по ДДС в Германия, при изпращане на стоките от негово име или за негова сметка до склада в Германия, ще е налице вътреобщностна доставка по реда на чл.7, ал.4 от Закона за ДДС. Данъчната основа на доставката по този ред е данъчната основа по чл.27, ал.1 от ЗДДС, увеличена по реда на чл.26, ал.3 от същия закон. Приложима е нулева ставка на ДДС.

Ако дружеството няма регистрация по ДДС в Германия, следва да се приложи чл.6, ал.3, т.3 от ЗДДС. Изпращането или транспортирането на стоки, произведени, закупени или внесени на територията на страната от данъчно задължено лице в рамките на неговата икономическа дейност, когато стоките се изпращат или транспортират от или за негова сметка от страната до друга държава членка, в която лицето не е регистрирано за целите на ДДС се смята за възмездна доставка. Данъчната основа на тази доставка се определя по реда на чл.27, ал.1 от закона. Приложима е ставката от 20%.

И в двете гореизложени хипотези, при изпращането на стоки от страната до Германия дружеството следва да издаде протокол по чл.117, ал.1, т.3 от ЗДДС, който да намери отражение в дневника за продажбите и справка-декларацията.
Отразяването на документи под идентификационен номер по ДДС, издаден от друга държава членка, е съгласно законодателството на тази държава (в случая Германия).

По втори въпрос:

При придобиване на стоки от внос на територията на друга държава членка (Германия) се прилага законодателството на тази друга държава.

За целите на третирането на вътреобщностно придобиване на стоки на територията на Германия, осъществено под ДДС номер на дружеството, издаден в Германия, следва да се запознаете със законодателството на тази държава.

В случай, че бъде извършено вътреобщностно придобиване под българския ДДС номер и стоките не пристигат на територията на страната, мястото на изпълнение на това придобиване е територията на страната (чл.62, ал.2 от ЗДДС). В този случай, дружеството следва да издаде протокол по чл.117, ал.1, т.1 от ЗДДС и да начисли данък като придобиващ. В случай, че дружеството разполага с доказателства, че вътреобщностното придобиване на стоките е обложено в държавата членка, където стоките пристигат, лицето коригира резултата по прилагането на чл.62, ал.2 от ЗДДС по реда на чл.10, ал. 1 и 2 от Правилника за прилагане на Закона за ДДС.

По трети въпрос:

Вътреобщностна дистанционна продажба на стоки на територията на ЕС е доставката на стоки, за която едновременно са налице условията на чл.14, ал.1 от ЗДДС, а именно:

1. Стоките се изпращат или транспортират от доставчика или от негово име от територията на държава членка, различна от тази, в която завършва изпращането или транспортирането им;

2. Получател е данъчно незадължено лице;

3. Стоките са произведени в ЕС или са допуснати за свободно обръщение с изключение на нови превозни средства, стоки, които се монтират и/или инсталират от или за сметка на доставчика или са стоки, които са предмет на специален ред за облагане на маржа на цената за стоки втора употреба, произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети.

Според чл.20, ал.1 от ЗДДС, мястото на изпълнение при вътреобщностна дистанционна продажба на стоки е мястото, където стоката се намира към момента, в който завършва изпращането или транспортирането й. Ако дружеството извършва вътреобщностни дистанционни продажби на стоки от друга държава членка – Германия (от склада), място на изпълнение на тези доставки е мястото, където завършва изпращането или транспортирането на стоките.

При извършването на вътреобщностни дистанционни продажби на стоки, които се изпращат от Германия за дружеството възниква задължение за регистрация в държавите членки, където е мястото на изпълнение на същите или с извършване на първата доставка дружеството може да упражни правото си да се регистрира за прилагане на режим в Съюза на територията на страната по реда на чл.156 от ЗДДС. За доставките се дължи данъка на държавата членка на клиентите – данъчно незадължени лица.

На основание чл. 158 от ЗДДС, документирането на доставки, за които се прилага режим в Съюза е по правилата на законодателството на държавата членка по идентификация. Доставките с място на изпълнение на територията на друга държава членка на стоки при условията на дистанционни продажби, за които не се прилагат специалните режими по чл.152, ал. 2, 3 и 5 от ЗДДС, се документират по законодателството на тази друга държава.

По четвърти въпрос:

При доставка на стоки от българското дружество от Германия (от склада), които се изпращат към клиенти – данъчно задължени лица в Германия или в други държави, мястото на изпълнение е на територията на Германия (откъдето започва транспортирането). За документиране на доставките се прилага законодателството на Германия.

По пети въпрос:

Лицата по чл.3, ал.17 от Наредба № Н-18/2006 г. са длъжни да отчитат всяка продажба на стоки или услуги при неприсъствено плащане с кредитна или дебитна карта чрез издаване на документ за регистриране на продажбата, който трябва да съдържа реквизитите по чл.52о, ал.1 от Наредба № Н-18. Когато за продажбата е издадена фактура, се допуска да не се издава документ по чл.52о, ал.1 от Наредба № Н-18 г., ако във фактурата се съдържат данните по чл.52о, ал.1, т.3–6 от наредбата.
Лицето е длъжно за всеки месец да подава към НАП стандартизиран одиторски файл с информация за направените в електронния магазин поръчки, по които са извършени доставки на стоки през месеца. Всички суми се отчитат в левове.

Димитрина Захаринова е управляващ съдружник в одиторско дружество "Захаринова Нексиа" ООД (www.ZaharinovaNexia.com). Дружеството е част от 9-та в света международна одиторска мрежа Nexia international. Преподавател е във Висшето училище за застраховане и финанси в гр. София. Била е Директор на Националната агенция за приходите град София, съветник в ДАНС, както и директор на дирекция в Агенцията за държавна финансова инспекция. Регистриран одитор и данъчен консултант. Има двама сина, внук и две внучки.