Д-р Наталия Темелкова: Най-съвременното лечение при остеопороза е с моноклонални антитела

Д-р Наталия Темелкова: Най-съвременното лечение при остеопороза е с моноклонални антитела

Остеопорозата е социално значим проблем и повлиява както пациента, така и цялото му семейство. Това заболяване обаче има лечение и то съвсем ефективно.

Много често остеопорозата е свързана с наследствеността, като най-големия риск от това заболяване има при покачване на възрастта.

Ендокринологът д-р Наталия Темелкова от УМБАЛ "Александровска" обръща внимание на това, че клиничният преглед за остеопороза, който включва дали има фрактури и кога са настъпили, е от важно значение за пациента, както и по-нататъшните проследявания на костната плътност.

- Д-р Темелкова, кои възрастови групи най-често са в риск от остеопороза?

- Остеопорозата като цяло е проблем в по-напреднала възраст – над 50 години, това е постменопаузалната остеопороза. Над 65 г. вече е възрастовата остеопороза. Категорично в рискова група са всички над 65 г. и една голяма част за хората над 50 г., ако нямат друга  терапия, която провокира един по-голям риск. Това, например, е терапията след карцином на гърдата, когато е хормонална, както и след карцином на простатата при мъжете. Има значение и риск, когато пациентите са с други болести и дълго време са се лекували с кортикостероиди, също така и при жените, при които много рано спира цикълът, ранната менопауза също е риск.

- На каква възраст е препоръчително да се направи първото профилактично изследване за остеопороза?

- Общата препоръка за измерване на костната плътност е при хора в риск. Но популацията е много различна и има хора, които имат различна големина на костта, а измерването на костната плътност не съобразява големината на костта. Има хора, които са с по-ниска костна плътност от младата си възраст. Според мен, периодът около менопаузата, е подходящ, да се направи такова измерване, за да се види стартовата позиция на един човек. 

- Какво представлява изследването на „цяло тяло“?

- Изследването, наречено „цяло тяло“, включва като стандарт в целия свят изследване на костната плътност на 4 лумбални прешлена и на бедрената шийка. Това се казва изследване на цяло тяло и не е свързано с това да те изследват от главата до петите.

- Колко средно излиза лечението на пациент с остеопороза?

- Широк е спектърът, защото пероралното лечение, което е по-евтино, би могло да бъде от порядъка около 30 лв. на месец до 300-400 лв. на година на инжекционната терапия. Всичките лекарства за остеопораза са ефективни, като има различна индикация за това към кои фрактури някои лекарства са по-подходящи. Най-съвременното лечение при остеопороза е с моноклонални  антитела. За пациента излиза около 400 лв. на година, тъй като 50% е реимбурсацията и на таблетките, и на инжекциите.

- Покрива ли Здравната каса лекарствата при диагностицирани с остеопороза?

- Касата покрива част от лекарствата за остеопороза, които са на пазара в 50 %. Има лекарства, които се плащат 100% от пациента, като изборна терапия в момента. 

- Какво включва хранителният режим при една лична профилактика относно остеопорозата?

- Има много таблици, според вкуса на човек, защото има хора, които още от деца не ядат определени храни. Общо взето се смята, че около 100 грама сирене би трябвало да има около 250-300 мг калций. Зависи и какво е сиренето. Твърди се, че при моцарелата и козе сиренето има малко повече. В много растителни продукти също има.

Знаем също така, че в една лъжица сусам има определени калций, само че фибрите в тези продукти извличат една част. Да кажем, че чаша кисело мляко със 100 грама сирене, биха покрили една дневна нужда, но говорим за ежедневна употреба. Напоследък свръх модерните диети с фибри и много слабите хора също имат допълнителен риск като фрактурна възможност.

Още от (Интервюта)

Най-четени