Една изпълнена с висок емоционален градус вечер зарадва ценителите на поезията в София. Елка Няголова долетя от Варна, за да представи две свои юбилейни книги: „Само тази Любов“ и „Само тази България“, дело на изд. „Български писател“ и на изд. „Славянска академия“. Събитието продължи повече от два часа в Централния военен клуб и беше наситено с редуващи се стихове в авторски прочит, няколко изпълнения на Вокален квартет „Светоглас“ и артистичен прочит на творбите от актрисата Милена Червенкова.
Важен момент от премиерата бяха проникновените и изпълнение с обич думи на Боян Ангелов – председател на СБП, както и аналитичният поглед на поетите Иван Есенски и Надя Попова, които изведоха тематичните, стилови и идейни акценти в поезията на Елка Няголова.
Събитието започна с обичаната народна песен от Добруджанския край „Лале ли си, зюмбюл ли си...“ в изпълнение на ВК „Светоглас“.
До Елка Няголова беше изпратен поздравителен адрес от президента Румен Радев, в който се казва: „Като поетеса, белетрист, антологист, преводач, редактор, издател, автор на множество книги Вие оставяте значима духовна следа в съвременната българска литература и преводаческото ни дело. Широк е тематичният обхват на творчеството Ви, а произведенията Ви са своеобразен „парапет на душата“ – те обединяват, те сближават. С яркия си талант, с дълбокото познаване и обичта си към българщината, уникалните Ви творби ни учат на светло възприемане, себепознание, добрина и обич.
Наградите – национални и международни, които Вие заслужихте през годините, и обичта на многобройните Ви почитатели, са признание за успешно изпълнени творчески задачи и за това, че формулираните послания са достигнали до читателите. Стиховете Ви са триумф на родолюбивата лирика, в поетичното творчество на страната ни и вярвам, че ще послужат за пример на поколения творци. Пожелавам Ви здраве, успешно представяне на книгите и нека вдъхновението да не спира!“.
В експозето си Боян Ангелов говори за познанството си с поетесата още от 80-те години на 20. век:
„Много рядко се срещат толкова талантливи и лъчезарни хора като Елка Няголова. Виждали сме се многократно в Добрич покрай наградата „Дора Габе“. А Добруджа е уникално място в България, то е заредено с магическа светлина, която се заключава в тази необозрима равнина, в тези ветрове, които духат през зимата, оградени от редица дървета, в тези добродетелни хора, които строят широки къщи, приличащи на дворци... В годините ние заедно изпълнихме завещанието на Дора Габе да превърнем дома ѝ в музей. Тази идея тя многократно е споделяла с Елка. Сега този музей е факт. Мисля, че част от душата на Дора Габе се е въплътила в Елка Няголова. Тя е най-достойният неин продължител в българската литература“.
Боян Ангелов подчерта, че Елка е изключително отзивчива към колегите писатели: „Тя се отдаде на създаването и работата на Славянска литературна артистична академия, която от година на година се разраства. Тази академия направи така, че творците да общуват и да превръщат живота ни в криле... Силата на словото е велика! Ние сме дали писменост на другите славянски народи. Затова и мястото на Академията е в България... Славянска академия е част от Съюза на българските писатели – двете организации са обединени в два концентрични кръга, които се допълват“.
За профила на поетесата и за книгата „Само тази Любов“ говори подробно Надя Попова: „Елка Няголова е уникална поетеса и личност. В книгата основната линия е вселената „аз и ти“ – но това не е само любовна вселена. Тук е включена връзката ѝ със света, с близките, с приятелите. Тя е обществен човек и се вълнува от проблемите на този наш объркан свят, на литературната атмосфера. Тя е жена с „50 нюанса бяло“... Нейното майсторство не е просто да описва явления и състояния, да вае оригинални метафори, хвърлящи мост от битовото към битийното, а да създава една многоцветна панорама на заобикалящия ни видим и невидим свят. Да извлича хармония дори от дисхармоничното: след световъртежен полет в облаците да ни изправя пред бездна, но дори и тогава да усещаме вярата ѝ в светлото начало, подкрепата на всеопрощаващата ръка... Елка Няголова притежава творчески характер с уязвимост на снежинка и твърдост на диамант – сближава ги кристалната решетка... При нея няма жалба по изгубена младост. С годините тя е осъзнала, че преживяното дава безмерна свобода“.
Своя поглед към патриотичната поезия на Елка Няголова поднесе Иван Есенски, който направи препратка към родния фолклор, подчертавайки, че в народното творчество няма обособен раздел „патриотични песни“: „Това е така, защото за българския народ всичко е България – казал го е още акад. Петър Динеков. Голямата българска патриотична поезия не е чест факт сред цялото море от поезия. От Христо Ботев, през Яворов, Дебелянов, Емануил Попдимитров и Вапцаров, стигаме до съвременната поезия. Сред най-изявените днешни поети в патриотичната тема е Елка Няголова. Да се пише за родината не е само изпитание. Една такава книга се пише цял живот – това са божи пътища...
Завещаваме на поколенията това, което създаваме. „Само тази България“ е такава книга – завещание.
Само словото може да направи жива отливка на времето и да я предаде към бъдещето. Елка Няголова е човек с изумителна култура, тя е направила този жест – да сподели своята вяра, да ни научи да се радваме на шепата земя... Изтъкала е този многоцветен килим – книгата „Само тази България“. Пожелавам ѝ още много такива книги!“.
В авторския рецитал прозвучаха повече от 10 творби от новите книги, а на финала Снежана Тодорова – председател на СБЖ – награди Елка Няголова с Почетен плакет „Златно перо“ и грамота заради нейния принос към българската журналистика – като редактор, журналист и издател на сп. „Знаци“.
На края на тържеството присъстващите в зала „Тръжествена“ изпяха „Хубава си, моя горо“ заедно с Вокален квартет „Светоглас“.