Жените герои на Холокоста

Жените герои на Холокоста

Нацистка Германия и нейната безмилостна политика завладява Европа по време на Втората Световна война. Това неsъмнено води до ожесточена съпротива, която се проявява по много начини. От контрабанда на черния пазар, през смели жени, които се изправят срещу несправедливостта, много хора се противопоставят на нацисите и жертват собствения си живот, за да прикриват преследваното еврейско население. В тези смутни време има няколко забележителни жени, които се открояват със своята смелост и изобретателност. Нека видим:

Зофия Косак-Щуцка

Зофия Косак-Щуцка е полска писателка и боец на съпротивата от Втората световна война. Тя използва уменията си за писане, за да опише тежкото положение на полските евреи при нацистите. Тя е съосновател на две военновременни полски организации: „Фронт за възраждането на Полша“ и „Егота“, създадени да помагат на полските евреи да избягат от Холокоста. Комунистическите власти се опитват да убедят писателката да пише според техните правила. Тя е известна със своите безкомпромисни нагласи и привързаност към религията, а нацистите я карат да изостави възгледите си. Те искат да я видят сред тълпата писатели, които ръкопляскат на пленума на комунистическата партия, седнала на първите редове в официалните събрания на режима. Това никога не се случва. През 1943 г. тя е арестувана от германците и изпратена в концентрационния лагер Аушвиц, но оцелява във войната, а по-късно участва във Вършавското въстание. Нейни са думите: „Всеки, който мълчи пред убийството, е съучастник в убийството. Всеки, който не осъжда, одобрява“.

Габриел Вайднер

Габриел Вайднер е родена в Белгия, изключително набожно момиче, член на Църквата на Адвентистите на седмия ден. Габриел е красива жена, която говори няколко езика и се превръща в едни от най-важните участнции във френската съпротива. Усилията на нея и брат и водят до спавяването на най-малко 1000 души, включително 800 евреи.

На 26 февруари 1944 г. Гестапо я арестува заедно със 140 други членове на мрежата за бягство. Тя е разпитвана и изтезавана в затвора Фреснес в Париж, след което е изпратена с железопътен вагон за добитък до концентрационния лагер Равенсбрюк в Германия. Там тя е държана в ужасяващи условия, подлагана на побоища и използвана за робски труд. На 17 февруари 1945 г. Габриел Вайднер умира от недохранване в подлагер Равенсбрюк няколко дни след като е освободена от съветските войски.

Гертруда Вайсмюлер Мейер

Преди избухването на Втората световна война, когато насилствената антиеврейска политика започва да ескалира в Германия, дръзката и бързодействаща Гертруида Вийсмулер-Мейер убеждава самия Адолф Айхман да й позволи да депортира няколкостотин еврейски деца извън Германия. Децата са изпратени на безопасно място в Англия и „Леля Труус“,  както децата я наричат, след това се превърща в един от ключовите играчи в движението „Киндертранспорт“, помагайки да се преместят около 10 000 еврейски деца на сигурно място преди 1940 г.

Сузана Спаак

Сузана Спаак се отказа от комфортния си живот в Париж, за да се ангажира с прикриването и спасяването на еврейското население на града, използвайки собствения си семеен дом, за да скрие еврейски деца, изправени пред депортация. Като член на Червения оркестър тя участва активно в събирането на разузнаване, за да се противопостави на окупацията. Чрез репресиите срещу този кръг Гестапо успява да арестува Сузана, като я измъчва и екзекутира само няколко дни преди освобождаването на Париж.

Ирена Сендлер

Жителка на Варшава, Ирена Сендлер става свидетел на създаването на прословутото Варшавско гето, което приютява по-голямата част от еврейското население на града в нечовешки условия. След контрабанда на провизии в гетото, Ирена започва да изнася незаконно деца. Децата са изнасяни от гетото скрити в чували с картофи, ковчези и чанти с инструменти. Смята се, че около 2500 деца са оцелели заради нея. Тя внимателно записва истинските имена на децата преди идентифицирането им като неевреи, надявайки се някой ден да се съберат със семействата си. За съжаление повечето семейства загиват в Треблинка. Самата Ирена е пленена и изтезавана, но по чудо е спасена, като продължава работата си в тайна. Умира през 2008 година във Варшава.

Най-четени