Твърди се, че заместник-директорът на ФБР обмисля да се оттегли от поста си на фона на съобщения, че видеозаписът от затвора на Джефри Епщайн, публикуван от Министерството на правосъдието, вероятно е бил „манипулиран“.
Съобщава се, че Дан Бонгино си е взел отпуск в петък, след като е възникна спор в Белия дом с Пам Бонди, главния прокурор, относно начина, по който администрацията се е справила с така наречените досиета на Епщайн. Твърди се, че той е казал на хората, че обмисля оставка заради въпроса.
Източници съобщиха на Axios, че Бонгино е „все по-недоволен от начина, по който Бонди се е справила със случая с Епщайн, защото тя публично е обещала прекалено много и не е изпълнила достатъчно информация за „списък с клиенти“ на Епщайн, който очевидно никога не е съществувал“.
Бонджино е разпространявал конспиративни теории за Епщайн, включително, че осъденият сексуален престъпник може да е бил убит от влиятелни хора, опитващи се да го заглушат, като водещ на подкаст, подкрепящ MAGA. След като стана президент, Тръмп го назначи да помага на ФБР.
Министерството на правосъдието на САЩ (DoJ) тази седмица публикува близо 11 часа от това, което определи като „напълно суров“ запис от наблюдение от камера, разположена близо до килията на Епщайн в Манхатън часове преди той да бъде намерен мъртъв, с надеждата да се справи с конспиративните теории около смъртта му.
Във видеото, заснето от камерите на Столичния поправителен център на 19 август 2019 г., обаче липсва една минута от кадрите между 23:59 ч. и полунощ, което подхранва допълнително подозренията.
Бонди твърди, че „липсващата минута“ произтича от стара система за запис на наблюдение, която се изключва всеки ден в полунощ, за да се нулира и да запише отново. Този процес отнема една минута, което на практика означава, че 60 секунди от всеки ден не се записват.
Метаданните на видеото бяха анализирани от експерти по видео криминалистика за списание Wired, което в петъчен доклад твърди, че е било експортирано от системата за наблюдение на затвора, редактирано с професионален инструмент за редактиране, съчетано с други кадри и след това запазено многократно, преди да бъде качено на уебсайта на Министерството на правосъдието.
Експертите предупредиха, че метаданните не сочат непременно към измамна манипулация, но поне изглежда подкопават наратива на Министерството на правосъдието, че кадрите са сурови, предоставяйки допълнителен повод за конспиративни теории.
Решението на Министерството на правосъдието и ФБР да прекратят случая с Епщайн доведе до негативна реакция от ключови гласове в движението MAGA, които поискаха прозрачност относно това, което ФБР е открило като част от разследването си на покойния финансист.
След като Бонди обеща „шокиращи“ нови доказателства, Министерството на правосъдието обяви в меморандум в понеделник, че разследването им не е открило „достоверни доказателства“, че Епщайн е водил списък с видни хора, които да изнудва, или че е бил убит.
Лора Лумър, крайнодясна конспиративна теоретикка и неофициален съветник на президента Тръмп, поиска Бонди да се оттегли.
„Още една причина Блонди да подаде оставка“, публикува Лумър в X, използвайки пренебрежителен прякор. „Тя просто трябва да бъде УВОЛНЕНА. Тръмп може да я харесва, но със сигурност знае, че тя му носи хаос. Тя вреди на впечатляващия му имидж.“
Твърди се, че много от съветниците на Тръмп в Белия дом са все по-разочаровани от Бонди.
Колин Ръг, десен инфлуенсър с близо два милиона последователи в X, публикува: „Може просто да са съединили двата клипа и да са ги запазили. Ако обаче случаят е такъв, трябва да внимавате да етикетирате видеото като „сурово“. Това е един от най-чувствителните случаи през последната година, където вече се носят тонове конспиративни теории. Трябваше да бъдат МНОГО по-внимателни с това как това беше публикувано и споделено. Ако не получим прозрачност относно Епщайн от тази администрация, никога няма да я получим.“