Западните компании за производство на ракети отбелязват рязък ръст на новите поръчки за нападателни ракети и отбранителни прехващачи.
Сега е добро време да сте в бизнеса с производство на ракети, пише The Wall Street Journal.
Западните компании, които произвеждат ракети, включително нападателни такива и отбранителни прехващачи, казват, че се сблъскват с рязко нарастване на новите поръчки. Голямото търсене на противоракетни комплекси Patriot, прехващачи Thaad и ракети Sidewinder държи изпълнителите на отбранителни продуктови линии от Lockheed Martin LMT заети, докато някои други бизнес линии се препъват.
Във вторник Lockheed Martin отчете 11% увеличение на продажбите за второто тримесечие в рамките на подразделението си за ракети и контрол на стрелбата, което произвежда ракети за противовъздушна отбрана Patriot и високотехнологични прехващачи Thaad. Приходите на подразделението Raytheon на RTX са се увеличили с 8%, благодарение на по-високите продажби на оборудването Patriot и на Nasams, друга ракетна система земя-въздух.
Армията на САЩ поиска от Lockheed да увеличи четирикратно производството на своите ракети PAC-3 за батериите Patriot. Компанията заяви, че очаква по-късно през тази година неизпълнените поръчки за нейното въоръжение да достигнат рекордни стойности. В края на юни обемът на неизпълнените поръчки на Raytheon нарасна до 63,5 млрд. долара, благодарение на договорите с военноморските сили за нови корабни снаряди SM-3 и ракети AIM-9X Sidewinder.
„Търсенето е много стабилно“, заяви финансовият директор на RTX Нийл Митчил, като се позова на продължаващите преговори с европейски клиенти. "Ето защо инвестираме. Това са много сложни продукти и много от тях изискват дълъг срок за изпълнение."
От няколко години САЩ трупат ракети, за да укрепят позициите си в Тихоокеанския регион срещу Китай. Но продължителните бойни действия в Украйна и Близкия изток са намалили западните доставки на ракети, според Уес Румбо, сътрудник в проекта за противоракетна отбрана в Центъра за стратегически и международни изследвания.
„Голяма част от рязкото нарастване на търсенето напоследък, което стресира американската индустриална база, е появата на конфликти, които те не са очаквали“, казва той. "Те изпращат много силен краткосрочен сигнал. Дългосрочният въпрос е дали тези инвестиции ще се превърнат в устойчиво финансиране или не."
Бумът на ракетите контрастира с други области на отбранително-промишления комплекс на САЩ, които се борят да стартират. Lockheed изненада инвеститорите във вторник, като осчетоводи 1,8 млрд. долара отписвания от високобюджетни програми за изтребители и хеликоптери. Най-голямата загуба дойде от договор в секретното подразделение на компанията Skunk Works, което разработва модерни самолети и други оръжия. Миналата година същата програма отчете загуба от 555 млн. долара.
Производителите на самолети се борят с променящи се поръчки и скъпоструващи преразходи в изследванията и разработките. Корабостроителите изпитват затруднения да контролират разходите за строителство. Войната с безпилотни самолети променя начина, по който държавите по света оборудват армиите си.
Все пак засиленото търсене на ракети разтърсва цялата верига за доставки. Изпълнителят на отбранителни продукти Northrop Grumman заяви във вторник, че очаква до 2029 г. да пуска по 25 000 ракетни двигателя с твърдо гориво годишно, в сравнение с 13 000 единици днес.
Най-големият производител на ракети в Европа, MBDA, се оказа доходоносен за своите трима собственици, регистрирани на борсата - BAE Systems, Airbus и Leonardo. MBDA сега представлява 13% от поръчковия портфейл на BAE на стойност 44,5 млрд. долара, в сравнение с 6,5% през 2021 г., точно преди пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна.
През първото тримесечие на тази година ръстът за норвежката технологична компания Kongsberg се дължи главно на увеличените обеми на доставките на ракети - и на защитите срещу тях. Натрупаните поръчки за ракети и системи за противовъздушна отбрана на Kongsberg вече възлизат на повече от 8,4 млрд. долара, като особено доходоносни са продажбите на военноморска ударна ракета за САЩ.
Производителите на ракети могат да получат още един неочакван приход от проекта на администрацията на Тръмп за противоракетен щит „Златен купол за Америка“. Президентът призова за мащабно изграждане на въздушна и космическа отбрана за защита на САЩ от балистични ракети и по-нови заплахи като хиперзвукови оръжия.
Министерството на отбраната не е представило подробен проект на високо ниво на противоракетния щит, но призивът на Тръмп за оперативна система до края на мандата му може да се окаже стимул за компании като Lockheed, RTX и други, които са готови в кратки срокове да разположат повече прехващачи на ракети.