Миротворците на ООН със сини каски вече ги няма, заменени от хиляди израелски войници в девет нови бази, от които се вижда Дамаск. От вулканичната скала се изкопава ров с дълбочина 6 метра, който да улавя всичко, което се движи към Израел.
Много неща се промениха в Близкия изток, откакто преди 18 месеца бойци на „Хамас“ нахлуха в южната част на Израел, с което предизвикаха война в Газа и стопиха влиянието на Иран. Една от най-големите промени - рухването на сирийския режим на Башар Асад през декември - сложи край на половинвековна мироопазваща операция.
Правителството на министър-председателя Бенямин Нетаняху въведе нова отбранителна доктрина, целяща да предотврати нова изненадваща атака, като изгради военни позиции отвъд собствените си граници, не само в Сирия, но и в Ливан и Газа, съобщи Bloombeerg.
В някогашната охранявана от ООН 80-километрова буферна зона между Израел и Сирия инженер от израелската армия наблюдава изграждането на нова система, която да предпазва от всичко - включително от сирийските бунтовници с ислямистки корени, които сформират ново правителство, за което еврейската държава предупреждава Запада.
„Основната задача е да гарантираме, че можем да видим и да задържим враждебно навлизане, подобно на това от 7 октомври“, каза подполковник Вал, инженерът, чието пълно име не се съобщава съгласно военните разпоредби, по време на посещение в медиите.
Широкият черен път минава по права линия между сърцето на село Ал Хамадия и старите израелски линии на Голанските възвишения, като осигурява безпрепятствена видимост към всички превозни средства или пешеходци, които биха могли да се приближат откъм ниския сирийски град.
Израелското присъствие включва три бригади с няколко хиляди военнослужещи. Когато окопът бъде завършен, дължината му ще бъде десетки километри и ще струва до 40 млн. долара, казва Вал. Кодовото му име е „Новият Изток“.
Около 35 000 сирийци в буферната зона се намират под контрола на Отбранителните сили на Израел (IDF).
Местните жители понякога описват израелците като нежелани окупатори.
„Честно казано, не успяхме да се насладим на падането на диктатора Башар, защото веднага на следващата сутрин по улиците ни започнаха да се движат израелски танкове“, казва пред Al Jazeera преди три месеца старейшината на града Абу Джихад.