Испания е европейската страна с най-висок процент мъже, ползващи родителски отпуск

Испания е европейската страна с най-висок процент мъже, ползващи родителски отпуск, пише El País. Политическата година започва последната си седмица преди лятната ваканция с нова борба в правителството. Сумар обвинява PSOE, че блокира нов родителски отпуск за майки и бащи, ангажимент от двупартийното споразумение. В неделя групата на Йоланда Диас обяви, че е внесла ново предложение до социалистите. Ако текстът, предложен от Лейбъристката партия, стане закон, той ще удължи родителския отпуск за майки и бащи от 16 на 20 седмици; ще го увеличи до 34 седмици за семейства с един родител (в момента 26); и ще бъде платен за четири от осемте седмици отпуск за грижи за деца, вече одобрени миналия мандат, но неплатени.

Това би била по-нататъшна стъпка след революционния напредък, постигнат през 2019 г. (в разгара си от 1 януари 2021 г.), когато родителският отпуск беше изравнен на 16 седмици. Това ново право направи Испания европейската страна с най-високо участие на бащи в родителски отпуск, според доклад, изготвен от Платформата за равен отпуск при раждане и осиновяване (PPIINA). От общия брой хора, които упражняват това право всяка година в Испания, 42% са мъже, което е много по-висок дял от 4% в Италия, 7% в Германия или 11% във Франция.

 „В по-голямата част от Европа участието на бащите в полагането на грижи чрез отпуск е несъществуващо или е в начален стадий“, отразява докладът на PPIINA, който определя Испания като „единствената страна, където няма разлика в използването на отпуск“. Платформата стига до това заключение, без да разглежда съотношението като 50-50, защото счита, че разликата е „в диапазона, където се счита, че няма разлика между половете, 40-60“.

Испания е следвана от скандинавските страни, „където все още съществува разлика, тъй като делът на бащите е по-малък от 30%, добавя PPIINA, която основава анализа си на данни от 2023 г.Сред тях са Швеция, Норвегия (и двете с по 28%), Исландия (24%) и Дания (20%). В тези страни, както и в Испания, решаващият фактор, обясняващ високия дял на мъжете, е законодателството. Например в Швеция мъжете имат 100 дни непрехвърляем, платен отпуск. В Дания имат две задължителни седмици отпуск по бащинство и още девет непрехвърляеми седмици, които трябва да бъдат взети, преди новороденото да навърши една година.

В Испания от 2021 г. насам на всеки родител са предоставени 16 непрехвърляеми, платени седмици отпуск, което е увеличило средния брой дни, ползвани от мъжете, до 109 (15,6 седмици), а този на жените - до 113 (само 16 седмици). С други думи, те са практически наравно, според данни за социално осигуряване от януари до март 2025 г.

Друга забележителна страна е Португалия, където мъжете представляват 18% от общия брой хора, посветени на тези дейности по полагане на грижи чрез отпуск. Отново, тази цифра е свързана с напреднали регулации в сравнение с останалата част от Европа, но е ограничена в сравнение с Испания. Бащите имат 35 платени, непрехвърляеми дни.

Отвъд Испания, останалите най-населени страни в Европа показват данни, които отразяват много голяма разлика: това е така във Франция (мъжете ползват 11% от отпуската), Германия (7%), Италия (4%) и Полша (2%), всички от които имат много ограничен отпуск за мъже. Най-лошите данни идват от няколко източноевропейски страни, с 0% в България и Унгария. 

Най-четени