Йемен е дом на най-голямата хуманитарна криза в света, която може да се окаже най-тежката от 50 години. Близо 22,2 милиона души се нуждаят от хуманитарна помощ, за да оцелеят. А положението на жените е още по-трагично.
В Йемен животът на жените принадлежи на мъжете. Те нямат права. Търгуват се от бащите им докато са още от малки. Те се дават на възрастни мъже с ясното съзнание, че излагат съдбата им на огромен риск. Че рискуват живота им, че ги обричат.
Разликата между мъжете и жените в Йемен е най-голяма в света, според редица проучвания. Една от най-големите разлики е в нивата на грамотност – около 55% от жените се считат за грамотни, докато процентът на мъжете е над 85%.
Сред нарушенията на човешките права, на които са подложени жените в Йемен, е детският брак. Според национално представително проучване, 14 процента от момичетата в Йемен се омъжват преди да навършат 15 години, а 52 процента се омъжват преди 18 години. В някои селски райони момичета на възраст от осем години вече са женени. Ранното им отстраняване от училище за брак изключва възможностите им да придобият знания и умения, необходими за личностно развитие и грижа за семействата им. Освен риска от брачно изнасилване преди пубертета и домашното насилие, съществуват и рискове за репродуктивното здраве, дължащи се на по-малкия таз на подрастващите, като възпрепятстване на раждането, което може да доведе до смъртност на майките. Много жени забременяват и имат деца скоро след брака, докато самите те са все още деца. Йемен има едни от най-високите нива на майчина смъртност в света, седем жени умират всеки ден поради усложнения по време на раждане. Детските бракове са фактор, който допринася за липсата на напредък на Йемен в постигането на поне две цели: равенство между половете и намалена майчина смъртност.
Ако жена стане обект на домашно насилие, нейните права са нищожни. Законът не подкрепя жените жертва на домашно насилие, дори напротив – обрича ги на сигурна смърт. Освен това съдът не признава жена за пълноценен свидетел на нарушение. Една жена се счита само за половин свидетел. Това е политиката по отношение на юридическите показания в Йемен, където една жена не е „призната за пълноправно лице пред съда“. Като цяло свидетелството на една жена не се приема сериозно, освен ако не е подкрепено от свидетелството на мъж или се отнася до място или ситуация, където мъжът е бил. Жените не могат да свидетелстват в случаи на прелюбодейство, клевета, кражба или содомия.
В Йемен на повечето жени е забранено да напускат къщата без изричното разрешение на съпрузите си. Въпреки че може да напуснат при спешни обстоятелства, този обществен закон не позволява на много жени да търсят възможности за образование, работа и други ресурси. В традиционното йеменско общество мъжете и момчетата ядат първо и едва след това жените и момичетата, ако е останала храна. Дори и при недостиг на храна, мъжете все още ядат първи, а жените и момичетата – включително бременни и кърмещи жени – ядат последни.
За всеки долар, който мъжът прави в Йемен, една жена прави само тридесет цента. Много жени изобщо нямат право да работят, тъй като съпрузите им са забранили. За да получат нещо толкова елементарно като лична карта или паспорт, йеменските жени се нуждаят от писменото съгласие на съпруга си.
И въпреки мрачната статистика, десетки международни хуманитарни организации и държави в света работят заедно, за да помогнат на жените и момичетата в Йемен, за да подобрят техния жизнен стандарт. Напредъкът е бавен и труден, поради закостенелите вековни обичаи в обществото, но всеки ден Йемен става свидетел на жени, които успяват да се изправят срещу системата и да поемат по път, различен от предначертания им. Жени, които не се страхуват от мъжете, които искат да работят рамо до рамо с тях, които да чертаят собственото си по-светло бъдеще.