Какво представляват ракетите „Пейтриът“ и защо Украйна се нуждае толкова от тях?

снимка: РИА Новости / Игор Зарембо
Американска ракетна система "Пейтриът".

Съобщението на президента Доналд Тръмп, че Украйна ще получи ракетни системи „Пейтриът“ като част от нов пакет от американските оръжия, беше топло посрещнато в Киев, което е под нощните руски бомбардировки.

През последните седмици украинският президент Владимир Зеленски многократно отправя исканията за тези системи, тъй като Москва изпраща рекорден брой дронове и ракети, за да предизвика хаос и страх в градовете.

Но в съобщението на Тръмп имаше малко подробности и остави основните въпроси относно това колко ще получи Украйна, кога ще пристигне и който ще ги достави.

Ето какво знаем за прехвалена американска система за противоракетна отбрана:

Върхът на класа

„Пейтриът“, съкращение от Phased Array Tracking Radar for Intercept on Target (Фазирана антенна решетка за проследяване на целта), са ключовата система за противоракетна отбрана на американската армия.

Наскоро те доказаха своята мощ миналия месец, когато помогнаха за изтеглянето на 13 от 14 намиращи се ирански ракети, изстреляни от авиобазата Ал Удейд на американските военновъздушни сили в Катар.

Най-новите версии на прехващачите „Пейтриът“ са способни да атакуват намиращи се балистични ракети с малък обсег, крилати ракети и дронове на височина до 15 километра и разстояния до 35 километра.

Анализаторите казват, че това дава възможност на една батарея да покрие от 100 до 200 квадратни километра площ, в зависимост от броя на пусковите установки в батерията, местния терен и други условия. Това не е голяма площ за страната с размерите на Украйна, с обща площ над 603 000 километра.

Оттук идва и се нуждае от Киев от множество нови батерии „Пейтриът“.

Една батарея се състои от шест до осем ракетни установки, всяка от които може да носи до 16 прехващачи, заедно с радар с фазирана решетъчна решетка, контролна станция, електроцентрала – всички монтирани на камиони и ремаркета.

Около 90 души са назначени към батарея Patriot, но само трима войници в командвания и контролиран център могат да управляват бойна ситуация, според американски военни доклади.

Висока цена

Една батарея „Пейтриът“ е скъпа, като пълната настройка на пускови инсталации, радари и ракети-прехващачи струва повече от милиард долара, според Центъра за стратегически и международни изследвания (CSIS).

Според доклада на CSIS, един-единствен прехвърлител на стойност до 4 милиона долара, който му прави срещу евтини руски дронове, които струват едва 50 000 долара, е проблематично – особено когато Русия изпраща стотици дронове на нощ при последната си атака срещу Украйна.

По отношение на последния трансфер американските служители заявиха, че „Пейтриът“ би могъл да стигне до Украйна по-бързо, ако бъдат преместени от европейските съюзи от НАТО в Украйна, тъй като това ще бъде заменено със системи, закупени от САЩ.

Тръмп заяви, че някои или всички от 17-те батерии „Пейтриът“, поръчани от други страни, биха могли да стигнат до Украйна „много бързо“, според доклада на Ройтерс.

Според „Военен баланс 2025“ на Международния институт за стратегически изследвания, шестте съюзници на НАТО – Германия, Гърция, Холандия, Полша, Румъния и Испания – имат батерии „Пейтриътс“ в арсенала си.

Няма магическо решение

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте заяви в понеделник, че няколко държави – включително Германия, Финландия, Дания, Швеция и Норвегия – биха могли да бъдат потенциални доставчици на новото оборудване, но не споменава конкретно ракетите „Пейтриът“ като произхождащи от тези страни.

Има опасения във и извън военните, че запасите от системи „Пейтриът“ в САЩ може да са твърде ограничени.

„Това е най-натовареният ни елемент от силите“, каза генерал Джеймс Мингъс, заместник-началник на щаба на армията, по време на диалога в CSIS по-рано този месец.

Той твърди, че подразделението „Пейтриът“ в Катар, което помага за защитата на военновъздушната база Ал Удейд, е разположено в Близкия изток от 500 дни, като това е „много натоварен елемент от силите“.

Украйна заявява, че се нуждае от 10 нови батерии „Пейтриът“, за да се защити от засилената атака на Русия от ракети и дронове.

Киев вече има шест напълно оперативни батерии „Пейтриът“ – две от САЩ, две от Германия, една от Румъния и една съвместно спомената от Германия и Холандия, според британската група за наблюдение на оръжията „Действие срещу въоръженото насилие“.

Анализаторите казват, че сами „Пейтриът“ не могат да спрат руската инвазия в Украйна.

Уесли Кларк, генерал-пенсионер от американската армия и бивш върховен главнокомандващ на НАТО, заяви пред Линда Кинкейд от CNN в понеделник, че за да има реален ефект на б

Най-четени