Президентът на САЩ Доналд Тръмп е готов да затегне санкциите срещу Русия, "за да сложи край на конфликта" в Украйна. Това каза специалният пратеник на американския лидер за Украйна Кийт Келог в интервю за The New York Post.
„Тръмп е готов да затегне американските санкции срещу Русия, за да сложи край на конфликта в Украйна“, каза Келог.
Според него се предполага, че има възможност за засилване на санкционния натиск върху Москва, особено по отношение на производството и износа на петрол.
Президентът Тръмп е готов да удвои санкциите на САЩ срещу Русия, за да сложи край на войната ѝ в Украйна, заяви тази седмица пред The New York Post генералът в оставка Кийт Келог, негов специален пратеник по конфликта, но знае, че и Киев, и Москва ще трябва да направят отстъпки, за да се сложи край на убийствата с „промишлени размери“ в най-голямата европейска държава.
Прилагането на санкции срещу Русия е „само около три“ по скалата от 1 до 10 за това колко болезнен може да бъде икономическият натиск, каза Келог. Самите санкции на САЩ - като например тези, насочени към доходоносния енергиен сектор на Русия - са номинално два пъти по-високи, но все още има възможност за увеличаването им.
„Наистина може да се увеличат санкциите - особено последните санкции насочени към производството и износа на петрол“, каза той. „Това отвори вратичките много високо, за да се направи нещо.
„И ако има някой, който разбира от лостове, това е президентът Доналд Дж. тръмп, и можете да видите това с това, което той направи наскоро в други случаи на решаване на външни проблеми.“
Миналия четвъртък Тръмп събра „целия си потвърден екип“ от съветници и членове на кабинета, фокусирани върху националната сигурност - от вицепрезидента Джей Ди Ванс до министъра на финансите Скот Бесент - в Овалния кабинет, където според Келог са обсъдили как да използват всички елементи на националната власт, за да прекратят войната.
„Решаването на руско-украинската война е наистина въпрос за цялата администрация“, каза генералът. „Накарахме екипа по национална сигурност да говори за това - президентът, вицепрезидентът, съветникът по национална сигурност, държавните секретари и министрите на финансите, Съветът за национална сигурност, да работят всички заедно.“
Миналата седмица Тръмп обсъди темата за националната сигурност със своите съветници и кабинета, заедно с правомощията на страната да сложи край на войната между Русия и Украйна.
Въпреки че Келог заяви, че Украйна ще трябва да продължи да оказва военен натиск върху Русия преди преговорите, той порица стратегията на бившия президент Байдън, който обеща да предостави помощ на Украйна „колкото е необходимо, колкото е необходимо“, без да засилва натиска върху други елементи на националната власт.
„На много високо ниво казах, добре, администрацията на Байдън наистина не преследваше войната или не помагаше на Украйна толкова добре, колкото трябваше да получи Украйна необходимите оръжия или стратегия, която да е в подходящия момент. Работейки с президента Тръмп, той видя това и и каза още в началото. Искам да кажа, че дори преди година, когато бях на предизборната пътека с него, говорихме за демографските данни, загубите и абсолютното бедствие на войната, и аз казах: „Това е насилие на нивото на Втората световна война“, каза Келог, отбелязвайки, че затова Тръмп е съсредоточен върху въвеждането на цялостен подход за прекратяване на жестоките боеве.
Макар че тази седмица президентът подхвърли възможността за сключване на сделка с Украйна за достъпа ѝ до редкоземни елементи, които са от решаващо значение за националната сигурност на САЩ, Келог заяви, че президентът първо „иска да спре убийствата - просто да ги спре - и след това да се тръгне оттам“ за бъдещи преговори.
„Мисля, че имаме някои възможности и за щастие аз работя за майсторските сделки“, каза Келог.
Все пак целта е да се сложи край на насилието, преди да се водят преговори за подобни тънкости на мирното споразумение, защото „не можеш да убиеш, за да излезеш от тази война“, като се има предвид липсата на интерес от страна на Русия да предотврати огромни загуби на собствените си войски.
„За Русия това е нещо като тяхно ДНК във военните операции - по принцип сте в борба за изтощение“, каза той. „Ако погледнете историята, никога не бихте искали да влезете в битка за изтощаване с руснаците, защото те воюват по този начин. Те са свикнали с това. Искам да кажа, че това е страна, която беше готова да загуби - и загуби - 700 000 души в битката при Сталинград за шест месеца, и не им мигна окото.“
„И така, натискът просто не може да бъде военен. Трябва да оказвате икономически натиск, трябва да оказвате дипломатически натиск, някакъв вид военен натиск и лостове, които ще използвате под тях, за да сте сигурни, че това ще отиде там, където искаме“, обясни той.
Въпреки това войната няма да приключи без някакъв вид преговори между Русия и Украйна, казва Келог. През последните седмици украинският президент Володимир Зеленски даде знак, че може да е готов да отстъпи някои територии на Русия в замяна на гаранции за сигурност - като членство в НАТО или ядрено въоръжаване.