Класици на ХХ век греят на „Ангел Кънчев“ №17

Голяма изложба в галерия “Нирвана”

Редки платна на знакови живописци от различни периоди на отминалото столетие

Творби, вдъхновени от експресионизма, символизма, модернизма и други ключови течения 

Това са майстори, чието изкуство е пример за следващите поколения с оригиналния си почерк

“В предишната ни изложба представихме Пловдивската школа от 60-те години на XX век”

Столичните колекционери препълниха пространството на галерия “Нирвана” за откриването на изложбата “Картини на XX век”. Вернисажът се състоя на 11 февруари 2025 г. в обновената сграда на ул. “Ангел Кънчев” №17 в София.

Експозицията впечатлява с редки платна на знакови живописци от различни периоди на отминалия век, като подредбата отразява стилистичните промени и сюжетното многообразие, съпътстващи творческия натюрел на всеки автор и на всяко десетилетие. Публиката видя творби, вдъхновени от експресионизма, символизма, модернизма и други ключови течения, пренесени талантливо у нас от европейското високо изкуство.

Сред представените художници са: Димитър Казаков, Дечко Узунов, Йоан Левиев, Наум Хаджимладенов, Димитър Гюдженов, Олга Шаханова, Иван Шошков, Дора Кънчева, Стоян Василев, Бочо Донев, Васил Стоилов, Александър Мутафов и др. Това са творци, чието изкуство е пример за следващите поколения с оригиналния си почерк, с едновременно постигане на пластичност на изображението и философско послание, закодирани в представите на българина, заимствани от фолклора, но и обогатени през един новаторски ракурс.

Част от експозицията

Изложбата бе открита от собственика на галерията, бизнесменът и меценат Николай Младжов, който подчерта значимостта на представените автори в популяризирането на българската живопис, както в страната, така и извън нея: “Продължаваме традицията да излагаме творби на големи имена. В предишната ни изложба представихме Пловдивската школа от 60-те години на XX век. Сега това е колекционерска изложба, платната са изключително добре подбрани - оригинали, с историческа стойност. Те не са само мое притежание. Виждаме картини от последните години на Дечко Узунов, когато той рисува реалистично. Тук са прекрасни произведения на Генко Генков от по-късния му период. Ще видите уникални платна на Димитър Казаков - зад мене са две негови творби (“Три фигури” и “Силуети”), които са най-доброто, което съм виждал. Пленителното “Голо тяло” на Казаков е една неизмерима магия... Обърнете внимание на Иван Шошков, който през 1946 г. е малтретиран от народната власт и умира изключително млад. Творчеството му е рядко сред колекционерите и за мен е чест, че картината “Грънчарка” е част от изложбата. Олга Шаханова също привлича вниманието с платното “Голо тяло”, рисувано в 1963 г. До тази вдъхновяваща красота можете да се докоснете само сега, никой не знае дали тези шедьоври ще бъдат публични след няколко години”.

Николай Младжов отбеляза, че събитието предоставя рядка възможност за широката публика да се запознае с произведения, които обикновено остават извън полезрението, а в този случай има възможност за покупка.

Михаела Христова - галерист в “Нирвана” каза, че в експозицията се забелязва влиянието на европейското и източното изкуство върху нашите художници: “Те се стремят към по-свободен и субективен израз на чувствата, към намиране на националната характерология през актуалните в момента течения. Способността на българските художници от този период да се адаптират и да реагират на политическите и социални промени, като същевременно запазват своето творчество и автентичност, прави изкуството на ХХ век в България изключително важно не само на национално, но и на международно ниво. Множество български творци успяват да получат признание и да участват в значими международни изложби и събития, като същевременно поставят България на картата на съвременното изкуство”.

За широката публика ще бъде интересно да научат, че българските художници от 20-те - 30-те години на века възприемат и прилагат регионални вариации на сецесиона, идващи от центровете на австрийския сецесион и руския декоративен стил. Много популярни у нас са Густав Климт, Рьорих, Врубел, Мещрович, оказали въздействие върху формирането на изразните средства на Иван Милев, Сирак Скитник, Николай Райнов, Иван Лазаров, Иван Пенков, от които пък се учат и част от авторите в настоящата изложба. Постепенно стилът се освобождава от академични елементи и се обвързва с идеята за националния образ на изкуството. Водещи в интерпретация на следващите поколения художници са елементи от фолклора, средновековното изкуство и традиционната обредност, а тематиката се насища с романтичната атмосфера и архитектурата на възрожденските къщи. Това е видимо у Цанко Лавренов, Никола Танев, Димитър Гюдженов и др.

Що се отнася до Иван Шошков, той принадлежи към последните представители на движението “Родно изкуство”. Син на грънчар, ученик на Никола Маринов, приятел на интернирания в Троян Александър Жендов, той попива естетиката на Владимир Димитров-Майстора и Стоян Венев, изобразявайки селския бит и труд, сватби, вечеринки, градски пазарища. Въобще той е социален художник, отразяващ специфичното в делника на обикновените хора. Писателят Симеон Радев, когато открива първата му изложба, го сравнява с холандските майстори жанристи.

В творбите на Дечко Узунов ще открием отласи от посещението му в Китай през 1958 г., където той се повлиява от атмосферата на китайската природа, източната философия и специфични техники на живописване.

Сред гостите на откриването бяха както утвърдени имена в културните среди, така и представители на бизнеса и медиите. Просторните зали на галерия “Нирвана” оживяха от присъствието на известни личности като главния секретар на НАП Гавраил Забуртов, светския PR експерт лорд Евгени Минчев, журналиста и общественик Явор Цаков, Капка Амзина, парламентарният експерт по сигурността ген. Красимир Занев, Божидар Божинов бившия председател на Българската търговско-промишлена палата (БТПП), пътуващия писател и журналист Магдалена Гигова, както и българския журналист, изкуствовед и културолог Любомир Стойков. Тук бяха известните художници Николай Янакиев, Румен Статков и Владимир Пенев.

Посетителите могат да разгледат експозицията всеки делничен ден от 10:30 до 18:30 ч. в галерия “Нирвана”.