Ливан сформира нов кабинет в събота след почти тригодишна пауза, която накара страната да се разклати по време на икономическа криза и 14-месечна война между Израел и Хизбула, пише Financial Times.
Премиерът Науаф Салам каза, че правителството ще предприеме финансови и икономически реформи и ще „ще бъде пространство за конструктивна съвместна работа, а не за караници“. Ливанските кабинети са съставени от различни фракции, а не от една управляваща коалиция, така че споровете са нещо обичайно.
Новото правителство включва бизнесмени, министри ветерани и някои нови лица. Салам, назначен да състави кабинет преди по-малко от месец, се опита да формира групировка, която има международното доверие да извърши реформи и да намали влиянието на Хизбула и нейния съюзник движението Амал.
Страните донори на Ливан поставиха крайно необходимата помощ за възстановяване в зависимост от назначаването на кабинет, способен да реформира нефункциониращата държава и да остави настрани Хизбула, която беше силно отслабена от войната си с Израел.
Специалният пратеник на Белия дом Морган Ортагус каза в петък, че САЩ няма да приемат Хизбула да бъде представена в правителството.
Амал запази контрола върху изключително важното финансово министерство чрез назначаването на дългогодишния депутат и бивш министър на икономиката Ясин Джабер.
В ливанската сектантска система за споделяне на властта министър-председателят трябва да е сунитски мюсюлманин, президентът - маронитски християнин, а председателят на парламента - шиитски мюсюлманин. Кабинетът е разделен по сектантска линия.
Салам настоя сам да посочи един от шиитските министри, което доведе до сблъсък през последните четири дни, когато той и дългогодишният председател на парламента Набих Бери, ръководител на Амал, се сблъскаха относно кандидатите за поста.
Назначаването на поведенческия икономист и бивш икономически служител Фади Маки за шиитски министър може да даде на Салам поне един шиитски съюзник в камарата, ако Хизбула и Амал по-късно бойкотират кабинета, както се е случвало в миналото.
Кабинетът сега ще изисква парламентарен вот на доверие, за да поеме официално управлението, но изминаха десетилетия, откакто парламентът отказа одобрението му.
Новият кабинет е изправен пред решението дали да включи позоваване на правото на ливанците да се противопоставят на израелската окупация - на практика позоваване на оръжията на Хизбула - в своето министерско изявление, което формира платформата на правителството. Последният път, когато министерско изявление не подкрепи съпротивата поименно, беше през 1996 г.
Въпреки че войната между Хизбула и Израел приключи с прекратяване на огъня през ноември, Израел продължава да нанася удари по Ливан, включително атака с дрон в събота, която уби най-малко трима души, според държавните новини.