Благородникът сам вкарал съпругата си в леглото на индийския лидер Джавахарлал Неру
В задимената атмосфера на нюйоркския джаз-клуб елегантна стройна жена играе с копринения си шал. Седнала на кръгла маса на първия ред, тя поглъща пианиста с очи. Годината е 1926-та и Едуина - най-известната в момента из светските кръгове на половин Европа англичанка, която е омъжена от четири години за лорд Луис Маунтбатън, хвърля влюбени погледи към Лесли "Хъч" Хътчинсън. Той е талантлив цветнокож музикант от остров Гренада и от известно време пътищата на Хъч и Едуина се пресичат непрекъснато по време на пътуванията им до Париж, Рим или Лондон. Репортерите на големите вестници ги засичат непрекъснато да се натискат по дансинги, да вдигат наздравици в скъпи ресторанти или да влизат и излизат прегърнати от луксозни хотели. Приятелите на Дики, както всички наричат лорд Маунтбатън, си въобразяват, че той страда и не го разбират защо позволява на Едуина да сменя толкова често любовниците си. Още повече, че тя прави това от самото начало на брака им и даже след като вече е родила тяхната първа дъщеря Патриша.
Написаното до тук е сбит преразказ на първите страници на излязлата през 2019 г. доста скандална биография на лорда, чийто автор е историкът Андрю Лоуни. Той подчертава в томчето, разнищено подробно от парижкото списание за знаменитости „Гала“, че ако примерно двамата с Едуина са имали 40 години съвместен брачен живот, поне толкова са били и изневерите им. По простата причина, че „красивата, изключително богатата и блестяща като звезда“ Едуина Ашли и роденият в палатите на английската кралска династия вуйчо на бъдещия съпруг на кралица Елизабет II – принц Филип, били сторили още през 1922 г. нещо много актуално днес. Ами толкова много се обичали, че в ненаписания брачен договор те били поставили на първо място „разбирателството на желанията в услуга на съвместния живот“. Иначе казано пожелали си били да бъдат това, което сега наричаме „отворена двойка“, да утоляват подобаващо страстите си когато, където и с когото намерят за добре, с убеждението, че само така, волни и свободни в преследването на нагона, ще могат да останат заедно.
С Елизабет Втора
„Едуина и аз прекарахме целия си семеен живот, влизайки непрекъснато в леглата на други хора“ - доверява веднъж на репортери лорд Маунтбатън, за когото освен това се говори, че бил имал не само любовници в пола, но и любовници в панталони. И Андрю Лоуни пише в биографията на Дики, че той е бил постоянен посетител на нощното заведение „Червената къща“ в столицата на Мароко – Рабат, където редовно се появявал в компанията само на млади и различни мъже. В изготвеното пък от американското Федерално бюро за разследване просторно досие на топ-аристократа с кръв, събрана от кралски и царски дворци из цяла Европа, той бил квалифициран като „хомосексуалист с опасна перверзия към малолетни момчета“.
Личният живот на лорд Маунтбатън е бурен, някои дори биха казали дори прекалено, тъй като той на няколко пъти в качеството си на морски офицер е включван в мисии на военния флот, от които никак не е било сигурно дали ще се върне жив. А както пише френският журналист Пиерик Жие в парижкото издание на светската библия “Vanity Fair”, благородникът играел в палатите на английската кралска династия „Уиндзор“ важна и уважавана роля, всявайки респект с постоянното си присъствие като някаква статуя на страховит и респектиран върховен военачалник. В същото време лордът се изявявал и в нещо като „сурогатен баща“ на съпруга на Елизабет II – принц Филип, по-късно става също така най-обичаният и предпочитан наставник на престолонаследника, негов „праплеменник“ и бъдещ крал – Чарлз. Популярният английски сериал „Короната“ отрази подобаващо връзката на първородния син на Елизабет II с лорда, като той бе представен дори в по-добра светлина от родния баща на младия принц на Уелс – племенника Филип. Доколкото до потеклото на Дики, то наистина е впечатляващо .- баща му херцог Луис Батенбергски е потомък на великата английска кралица Виктория, неговата майка Алис пък е далечна наследничка на плеяда австрийски, германски, гръцки и руски монарси. Роден е през 1900 г. и още ненавършил 18 години, е приет в кралския военноморски колеж „Осбърн“, който завършва с отличие и с чин лейтенант. И там става особено близък приятел с неговия „съкурсант“ и принц на Уелс Джордж – бъдещия крал и баща на Елизабет II - Джордж VI.
А първата му житейска и сърдечна драма се случва през 1918 г., когато научава, че неговата голяма любов – великата княгиня на Русия - Мария Николаевна, е убита в хода на Октомврийската революция заедно с цялото императорско семейство. Тя е на неговите години, дъщеря е на император Николай II и на императрица Александра Фьодоровна, тийнейджърът Луис се влюбва лудо в нея при посещенията си в Санкт Петербург заедно с родителите и я пожелава за съпруга, когато един ден стане пълнолетен. Но поради забраните на православната религия за брак между братовчеди, за съжаление желанието му не може да бъде удовлетворено дори под формата на обещание, а съвсем го изпепеляват болшевиките на Ленин. Следващата негова голяма любов след Мария Николаевна е бъдещата съпруга Едуина Ашли, която е внучка на сър Ърнест Касел - финансист, приятел на крал Едуард VII и един от най-богатите хора в света. Запознават се през 1920 г. по време на круиз с яхта из Средиземно море, но преди това Луис Маунтбатън е получил писъмце от неговия приятел Питър Мърфи, който описва спътничката му на яхтата така: „Тя е млада дебютантка, висока, със сини очи, има великолепно лице и очарователни крака, като сега в нея са влюбени всички момчета в Лондон.“ Както обобщава историкът Андрю Лоуни, любовта от пръв поглед е „неизбежна“, тя избухва още на яхтата, но остава да виси във въздуха като несбъднат блян - Дики трябва да замине за Индия, където ще придружава принца на Уелс - Едуард. Но това не е проблем за Едуина, тя си купува първокласен билет за следващия параход и се присъединява към височайшата свита в Бомбай. Та там, в самата спалня на престолонаследника, тя моли Луис Маунтбатън да се ожени за нея, а той въобще не се колебае да приеме. „Сватбата на годината“ – ще гръмне на първата си страница на 18 юли 1922 г. в. „Дейли Телеграф“, подчертавайки дебело, че кум на младоженците е бил бъдещият крал Едуард, а първи гости са били крал Джордж V и кралица Мери.
Лорд Маунтбатън и Едуина на сватбата си
Тук си заслужава малко да се поклюкарства или пък да се каже истината в прав текст, особено ако ФБР на САЩ може да се смята за достоверен източник на информацията, че Луис Маунтбатън е бил хомосексуалист от класа. Всъщност той е бил бисексуален и доказателство за това са най-малко неговите две дъщери от Едуина Ашли – Патриша и Памела, които направо са му одрали кожата. Твърде развързани езици в лицето на френското издание „Медиапар“ твърдят обаче, че той бил „калесал“ в еднополовата любов властвалия няма и година бъдещ крал и негов кум Едуард VIII, оженил се за хилавата и приличаща повече на мъж, отколкото на жена, американска парясница Уолис Симпсън. А може и обратното да се е случило, тъй като принцът на Уелс е с пет години по-голям от Луис и според лондонския вестник „Дейли Мейл“ докато последният е курсант във Военноморския колеж, Едуард го назначава едва деветнайсетгодишен за личен адютант, обявявайки на всеослушание: „По време на всичките ми пътувания Луис Маунтбатън ще бъде до мен, за да ми осигурява комфорт. Той винаги ще трябва да заема стая – дори и малка – точно до моята!“. Нищо чудно дори двамата да са се подвизавали заедно в оная спалня в Бомбай, където Едуина Ашли противно на всякакво британско благоприличие иска ръката на Луис, но тяхна си работа. А преди пет години Обединеното кралство е втрещено от документален филм със заглавие „Private Lives of the Royals“ /в превод „Личният живот на кралските особи“/, чиито продуценти разглеждат под лупа влечението към двата пола на Дики и неговия фриволен сексуален живот. Менторът на принц Филип и на сина му Чарлз е описан като непоправим „двупосочен Дон Жуан“, за когото разпитан пред камерата свидетел заявява: „Той беше толкова харизматичен, че би очаровал и лешояд върху труп, откъсвайки го от плячката“.
И осъзнавайки чара си, лордът си заформя истински романтичен харем, съставен от лекоатлети, състезатели по конна езда, аристократи и бизнесмени. Както стана вече дума, съпрузите Луис и Едуина са се радвали на любовта кой както намери за добре, като лейди Маунтбатън обаче въобще не стояла със скръстени ръце и изглежда била още по-голяма „бройкаджийка“ от Дики. В. „Дейли мейл“ изрежда сред завоеванията й известни личности като светския лъв и граф на Сефтън – Хю Молиньо, шампионът по поло Лади Сандфорд, бившия офицер от кавалерията и голям красавец Майк Уородел, маркизи, графове, министри, киноартисти. Случва се също така нещо много любопитно - в началото на трийсетте години Едуина успява „да забие“ дори ... поредната любовница на съпруга си Лола Летелие! Тя е красива и стройна, благоверната на Луис научава за нея, моли го да ги запознае, очарована е, след което непостоянната съпруга и любовницата на неверния съпруг отиват заедно на почивка на Лазурния бряг!
Но освен „двупосочен дон Жуан“, лорд Маунтбатън е и истински герой на Обединеното кралство. Когато избухва Втората световна война, все още с чин капитан, той е изпратен да се бие срещу германците в Норвегия, след това на остров Крит, по-късно се завръща в Обединеното кралство, като ръководи „комбинираните операции“ на елитните британски командоси в различни части на света. Лордът приключва войната с чин адмирал и като главнокомандващ на съюзническите сили в Югоизточна Азия, а Едуина също се включва във войната по типичен за една дама начин – ръководи доброволческо формирование на медицински сестри за подпомагане на лечението на пострадали от бомбардировките на Лондон хора и за набиране на средства за техните семейства. Начело на британските войски в Тихоокенаския регион Луис Маунтбатън слага край на войната в Азия, където Едуина се присъединява към него. В Сингапур те се срещат с Джавахарлал Неру - лидера на създадената не много преди това партия Индийски национален конгрес, която ще поведе голямата страна към независимост от колонизиралата я преди няколко века Англия.
Едуина и Джавахарлал Неру
И там, в Сингапур, Неру се влюбва в Едуина, а тя в него, Дики им се радва и дори поощрява тяхната връзка, още повече че заради заслуги към Короната през 1947 г. крал Джордж V го назначава за вицекрал на Индия, тоест за негов наместник. Задачата никак не е лека, защото лорд Маунтбатън ще трябва да заема поста за не много време, през което трябва да организира преминаването към независимост така, че интересите на Великобритания да бъдат запазени максимално. Успява, още повече, че питомникът на радетеля на самостоятелността на Индия Махатма Ганди – Джавахарлал Неру, който е все така влюбен в Едуина, става премиер на отсвирилата колониализма негова родина. За много години, през които англичанката е непрекъснато до него, съветва го, а заедно с тях често е и Дики. Стига да не е луднал, пишат вестниците на Острова, по някоя съпруга на млад офицер от оттеглящите си британски войски или по... нейния съпруг след това!
Когато Едуина Ашли-Маунтбатън умира през 1960 г. от връхлетялата я тежка болест, Неру обявява на всеослушание, че тя е била най-хубавото цвете в живота му. Последва я в отвъдното четири години по-късно, а Дики напуска този свят след още 15 години, през 1979 г., едва чукнал 79 лазарника и в отлично здраве. Убит е при взривяването на неговата лодка по време на риболов в залива Донегал, недалеч от вилата му в Ирландия. Става дума за терористичен акт, за който отговорност поема ИРА – борещата се срещу присъствието на Обединеното кралство в Северна Ирландия паравоенна формация. Заедно с Дики загива неговият 14-годишен внук Никълъс Киатчбул и трагедията потопява за дълго в скръб клана Маунтбатън. Тъгува също такса цялата фамилия Уиндзор и най-много принц Чарлз, който чувствал пра-вуйчото не като роднина, а като сродна душа.