Истинското име на известната шпионка е Маргарета Гертруида Зеле. Родена е в Холандия на 7-ми август 1876 г. В семейство Зеле има общо четири деца, а нашата героиня е първородна. Баща ѝ е известен майстор на шапки, който изкарва добри пари, а спестяванията си влага в нефтения бизнес. Скоро семейството се замогва и започва да води охолен живот. Малката Маргарета обича да се облича с нови и скъпи рокли и привлича внимание с фриволното си поведение. Животът и се променя коренно през 1889 година, когато семейството фалира, а майка ѝ умира две години по-късно.
На 18 години Маргарета е принудена да се справя сама и когато вижда обява във вестник, че заможен мъж си търси съпруга, веднага откликва и така се омъжва за Рудолф Маклауд, който е с 20 години по-възрастен от нея през 1895 г. Заедно те се преместват на остров Ява в Индия през 1897 г. Младата жена е заслепена от езика, дрехите и ритмите на източните хора. Тя започва да се облича традиционно и да имитира местните танци. От брака по сметка Маргарета ражда две деца - Норман-Джон и Луиз Жана. Съпругът и обаче е алкохолик и постоянно изневерява на съпругата си. Освен това той изгаря от ревност, виждайки как привлекателната му съпруга събира погледите след себе си
Съдбата е отредила на Маргарета печална съдба. Синът ѝ умира едва на 2-годишна възраст, след предполагаемо отравяне от прислужницата. За щастие Луиз Жана оцелява. Последва развод за семейство Маклауд, а Рудолф взима попечителството над дъщеря им, против волята на съкрушената майка. Опустошена и смазана, тя решава да поеме юздите на собствения си живот и се премества в Париж. Използвайки опита си, придобит в Индия, Маргарета си създава нов образ, който обича лъскавия живот, бижутата, парфюмите, обича да танцува съблазнително и носи малко дрехи. Скоро започва да се изявява като танцьорка в скъпи клубове и постига огромен успех. Образът ѝ е допълнен от нейните мистични истории и разкази за далечни култури. Тя дори заявява, че е дъщеря на барон и яванска принцеса. Измисля си псевдоним Мата Хари, което означава „око на деня“ на малайски.
Стилът на Хари я прави добре известна, независимо колко талантлива танцьорка е. Хари танцува както в частни салони, така и в известни театри, балети и опери. Тя е канена на големи партита и пътува много. Мата Хари танцува и позира почти изцяло гола пред публиката. Тя се превръща в сензация за една нощ в парижките кабарета и танцови клубове. Докато завладява публиката, тя съблазнява богати мъже, като политици, висши военни и членове на аристокрацията. Публиката ѝ става все по-избрана и дори принцове идват да я гледат, като Албер I, принц на Монако.
Освен изява на сцената, Мата Хари има множество връзки с могъщи и богати мъже като куртизанка. Тази кариера заема централно място в подготовката ѝ за Първата световна война, тъй като Хари остарява и танците и са по-малко доходоносни. Хари общува през националните граници с влиятелни любовници от различни националности.
През 1910 година кариерата на Хари бележи упадък. Тя вече е 30-годишна, а на хоризонта се повяват млади момичета. Освен това според критиците, успехът ѝ се дължи на „евтин ексхибиционизъм“, тъй като ѝ липсва артистичен талант.
През целия си живот Маргарета създава митове и слухове за себе си. Всичко започва, когато в разгара на кариерата ѝ, когато дава интервю, в което потвърждава, че смята себе си за берлинка. След тази информация започват да я подозират в шпионаж в услуга на Германия. Холандия остава неутрална по време на войната и следователно Мата Хари, която е холандка, няма проблеми да пътува из Европа. Движението на тази свободна и неомъжена жена започва да буди още повече подозрения у властите. Французите искат от нея да работи като шпионин. Отчаяна, тя приема предложението, но е категорична, че участва само заради парите. Нейното задължение е да докладва всичко, което знае и чуе за богатите хора, с които прекарва време във Франция.
През 1917 г. някогашната кралица на парижките нощи е арестувана насред Шанз-Елизе. Мата Хари е официално обвинена в предателство на френски интереси, смятана за шпионин и двоен агент. Сред вещите ѝ е открито невидимо мастило за което се смята, че тя използва, за да пише съобщения до враговете. Маргарета никога не признава, че е шпионин. Процесът срещу нея е пристрастен, порочен и нагласен. Не е доказано, че Мата Хари разкрива някаква релевантна информация на френските врагове, но нито тя, нито нейният адвокат успяват да поддържат защитата. Приемайки толкова много различни имена и измисляйки истории за себе си, тя в крайна сметка е дискредитирана. Никой наистина не знае коя е Мата Хари. Следователно няма кой да свидетелства в нейна полза.
Мата Хари е призната за виновна по всички обвинения и е осъдена на смъртно наказание, като е разстреляна в източните предградия на Париж на 15 октомври 1917 г., когато е на 41 години. Като независима и свободолюбива жена, Мата Хари се осмелява да се противопостави на провинциалните морални стандарти и навици от първите десетилетия на 20-ти век.