Изкуството под най-различни форми съществува от векове. Способността да създава изкуство е черта, която притежава само човека, така че не е чудно, че творбите на най-добрите художници са изложени в националните музеи и галерии, и че ценителите отделят привидно големи суми, за да закупят прочуто произведение за личните си колекции. На всеки няколко години някъде по света има заслужаващ внимание арт обир. Тази статия представя списък с известни откраднати картини, някои от които никога не са открити.
„Вик“ – Едвард Мунк, Осло
Една от най-известните кражби на изкуство в най-новата история се случва през 2004 г. в норвежкия музей. Крадците взимат само две картини, но това е особено забележително постижение предвид славата на откраднатите картини: „Вик“ и „Мадоната“ на Мунк. Прогнозната стойност на двете картини заедно е около 19 милиона долара. В случая с този обир са виновни лошите мерки за сигурност. Двете картини са лесна плячка. За щастие и двете картини са открити две години по-късно през 2006 г., но са претърпели значителни щети.
„Натюрморт със свещник" на Фернан Леже, Париж
Тази картина на Фернан Леже, датираща от 1922 г. е конкретната цел на обир през май 2010 г. в Музея за модерно изкуство в Париж. Търговецът на антики Жан-Мишел Корвез наема Веран Томич, известен като Спайдърмен заради неговите неуловими кражби, да открадне картината на Леже, но в крайна сметка Томич краде четири допълнителни произведения на изкуството: на Пикасо, Модилиани, Матис и Брак. Твърди се, че Томич получава около 50 000 долара за кражбата. В крайна сметка Корвез дава произведенията на своя приятел и колега дилър Йонатан Бирн. Докато полицията разследва случая, Бирн твърди, че е изпаднал в паника и е унищожил произведенията на изкуството, оценени на общо над 120 милиона долара (картината на Леже се оценява на 28 милиона долара, но мнозина смятат, че картините са скрити някъде.
„Маковете“ – Винсент Ван Гог, Кайро
Тази картина е една от по-късните творби на Ван Гог, за която се смята, че е нарисувана през 1887 г., само няколко години преди той да се самоубие. Всъщност е открадната от същия музей през 1977 г., но е намерена 10 години по-късно. Това е много малка картина, с размери само 65 см х 54 см, и изобразява жълти и червени макове на тъмен фон. Подобно на всички други произведения на Ван Гог, тази картина струва огромна сума пари и се оценява на 50 милиона долара. За този грабеж е виновна липсата на поддръжка на сигурността; съобщава се, че 36 от 43-те охранителни камери на музея не са функционирали в деня на кражбата на картината. Кой е откраднал творбата на Ван Гог и къде се намира сега остава една от основните мистерии в света на изкуството. Картината се оценява на около 55 милиона долара, като стойността ѝ нараства всяка година.
„Портрет на млад мъж“ Рафаел
Великият Рафаел е един от тримата най-уважавани художници от Ренесанса (заедно с да Винчи и Микеланджело) и е известен със своите грандиозни и успокояващи изображения на религиозни сцени. Неговата работа, „Портрет на млад мъж“, се предполага, че е автопортрет и е нарисувана около 1513-1514 г. Картината изобразява класическите техники на Рафаел за пропорция: сдържан цвят, декоративни детайли и идеализирана форма. Картината е придобита от полски принц през 1798 г. и пренесена в семейния му музей в Краков. През 1939 г., когато нацистите започват да нахлуват в Полша, потомък на принца взема картината от музея, за да я скрие, но в крайна сметка тя е открита от Гестапо и става част от колекцията на нацисткия лидер Ханс Франк. Когато Франк е арестуван през 1945 г. за военни престъпления, картината не може да бъде намерена сред конфискуваното му имущество. Смята се, че струва над 100 милиона долара.
„Концертът“ на Йоханес Вермеер, Бостън
След като изчезва в най-голямата кражба на изкуството някога, „Концертът“ на Йоханес Вермеер се счита за най-ценната открадната картина в света, оценена на над 200 милиона долара. Картината е открадната, заедно с 12 други шедьоври, от музея „Изабела Стюарт Гарднър“ в Бостън през 1990 г. от трима мъже, маскирани като бостънска полиция, за които се твърди, че работят като част от престъпна група на Източното крайбрежие. Нито една от творбите не е намерена (приблизителната им стойност е 500 милиона долара.) Картината датира от 1664 г. и изобразява класическата тема на Вермеер за спокойна домашна сцена, изпълнена с майсторското му боравене със светлина и детайли. В слънчева стая мъж и жена свирят на лютня и клавесин, докато друга жена пее.