Началникът на затвора в Белене ст. комисар Павлин Камбуров пред "Труд news": Вярвам, че човек, извършил престъпление, се променя

Предвижда се изграждане на зелени оранжерии и пречиствателна станция на територията на затвора

От 13 години ст. комисар Павлин Камбуров прекрачва прага на място, където свободата несъмнено липсва. Съдбата на хората там е сложна, а присъдата им, наложена от Закона – тежка. 

Вече над едно десетилетие затворът в Белене е работното място на ст. комисар Камбуров, който вярва, че промяната у човек е възможна и затова намира смисъл в работа, където стените на служебната сграда са пропити от бунт, мъст, смирение, покаяние, надежда и прошка...

За тежките присъди, за зоната с повишена сигурност, кучетата-пазачи, идеята за „зелени“ затвори и една необикновена изложба, пред „Труд news”, говори ст. комисар Павлин Камбуров, началник на затвор – Белене. 

- Ст. комисар Камбуров, какво включва първоначалният ред, когато човек прекрачи прага на затвора с вече официално влязла в сила присъда?

- Във всеки затвор се обособява приемно отделение за настаняване на новопостъпилите, където осъдените лица престояват от 14 денонощия до един месец, а постъпилите от арестите лица до 7 денонощия. Осъдените, които следва да изтърпяват наказания в затворнически общежития от открит тип и поправителен дом, се настаняват отделно от останалите осъдени лица от закрит тип, както и отделно се настаняват задържаните лица с мярка за неотклонение „Задържане под стража“. Новопостъпилите се фотографират и се взимат личните им документи. По време на престоя в приемното отделение се подлагат на медицински преглед, психологическо изследване и се запознават с правилата за вътрешния ред. За всеки новопостъпил в затвора се съставя лично досие.

- При изготвяне на план за двама лишени от свобода с идентични случаи, какво развитие следва и може ли да има разлики при изтърпяването им на наказанието?

- В случая бих посочил пример за двама съучастници, които са направили едно престъпление и са на една възраст с едно и също образование, семейно положение и т.н. Имаме сходна картина при постъпването им в затвора. Затворническата администрация ще ги приеме и ще им бъде изготвен план за изпълнение на присъдата, който е за определен етап от време, например за една година. В този период ще им бъдат планирани дейности, като обучение, програми или изпълнение на други дейности. Ако лишеният от свобода има едно правомерно поведение, то той ще получи поощрения, които могат да се изразят в -  награда, удължено свиждане, режимът да се смени в по-лек и т.н. Ако другия човек обаче не спазва този изготвен план на присъдата, не се държи добре, откаже работа, извърши нарушение или дори вътрешно престъпление в затвора, тогава той няма да може да ползва нищо поощрително. Може да му бъдат наложени наказания, като лишаване от хранителна пратка при свиждане за определен период от време, да му се наложи изолация и др.

- Какви са наказанията и съответно наградите за един лишен от свобода в тази затворена среда?

- Награди могат да бъдат дадени при спазване на реда в затвора, дисциплинираност, за постигнати успехи при положен труд, както и за участия в различни образователни, културно-масови или спортни занимания и други положителни прояви. Наградите могат да бъдат – от писмена похвала до  заличаване или отмяна на наложено дисциплинарно наказание, удължено свиждане с близки до 4 часа, домашен отпуск до 5 денонощия, както и свиждане с близките извън затвора до 12 часа. Наказанията за нарушена дисциплина или държане на забранени предмети могат да бъдат – писмено предупреждение, лишаване от хранителна пратка  или отпуск по отношение на изтърпяващите наказание в открит тип, изолиране в наказателна килия и др.

- Колко са лишените от свобода в затвора в Белене?

- Към днешна дата лишените от свобода в затвора в Белене са 318. Около 250 от тях са в „закрит“ тип, а останалите, около 80/70 човека, са в затворническо общежитие от „открит“ тип, където се намират затворници, изтърпяващи „лек“ и „общ“ режим.

- Колко от тях са с доживотни присъди?

- Общо 20 души, от които 16 са с наказание „доживотен затвор“, а 4 - с „доживотен затвор без замяна“. Има правна възможност, по решение на съда, наказанието „доживотен затвор“ да бъде заменено със срочно наказание лишаване от свобода, което най-често е 30-годишна присъда. В затвор Белене имаме два такива случая, като при първия от тях, лицето вече е на свобода. А за тези осъдени лица, които са с „доживотен затвор без замяна“, единствената правна възможност, е помилване от президента.

- Какво място е зоната с повишена сигурност?

- Там са настанени лишените от свобода, които са на „специален“ режим. Те са осъдени заради тежки престъпления. Това е място, където охраната и сигурността са на по-високо ниво. За разлика от останалите, които могат да се виждат и контактуват повече, те са затворени в отделни помещения, но имат всички права, както и останалите лишени от свобода, а именно – достъп до открито, определена квадратура, осветление, топла вода, възможност да общуват и свиждане с близките си, достъп до фитнес зала, параклис. Не могат да ползват някои от наградите, като например „домашен отпуск“ или „свиждане с близките извън затвора“. Те могат обаче да ползват награда – „удължено свиждане“ и да имат физически контакт с близките и с децата си.

- Какви са програмите за социализация в затвора?

- Работата на лишените от свобода е се реализира от с психолози и инспектор „Социални дейности“. Срещата с психолог започва още от постъпването на новоприетите в затвора. В началния етап, по време на адаптацията, работата е насочена към изготвяне на психологическа диагностика и оценка на правонарушителя. Ангажирането на лишените от свобода с различни дейности по осмисляне на свободното им време е възложено на инспектор „Социални дейности и възпитателна работа,“ както и на инспектор „Пробация“ в затвора. В затвора има беседи на различни теми, клубове по интереси , такива за литература, психология, а също и различни видове спорт, игри на табла, шах и карти, изработка на различни макети и дори издаване на затворнически вестник „Персин“ отразяващ актуални събития в затвора. На празници, като Коледа и Великден, се изработва украса и се боядисват яйца.

- Полагането на труд съкращава присъдата с една част от нея, какво могат да работят лишените от свобода на тези места?

- Практикуват се различни форми, като трудът може да бъде заплатен, както и доброволен, в полза на обществото. Тези, които са с „лек“ режим (например открит тип), работят заплатен труд, като поддържат дигите тук на острова, имаме кравеферма и растениевъдство, тъй като тук има много земя, стопанисваме над 12 000 дка обработваеми площи. Има също складове, поддръжка на пътищата и т.н. Уникалното за Белене е, че над 30 човека, които са в „открит“ тип, нощуват на външни работни обекти. Те не са на територията на охраняваните части на затвора, а нощуват самостоятелно, като периодично се проверяват с технически средства или с физическа проверка от надзорно-охранителния състав. Реално те нощуват и живеят на външни работни обекти, като има пазачи, това са назначени лишени от свобода. Над 40 човека работят в т.нар. „домакински щаб“, като изпълняват функции в затворническата кухня и в хигиенизирането на самите помещения, участват и в изработването на сувенири и се занимават и с ремонта на самата база на затвора, има заварчици, специалисти по ВиК и т.н.

- Затворът в Белене се отличава с това, че има кучета-пазачи и дори развъдник. Какви кучета се отглеждат?

- В затвор Белене се отглеждат стражеви кучета за охрана на периметъра около затвора. Използват се два вида порода кучета – Белгийска малиноа и Немска овчарка, както и кръстоски между двете породи. По щата на затвора следва да са налични 19 кучета. В момента разполагаме с 18, както и още 5 са малки. Кучетата са разделени на Стражеви, за търсене на наркотици и следови, използвани при бягство. При нас има и развъдник и може да даваме кучета и на други затвори.


     
- Наскоро се заговори за проект за „зелени затвори“. В Белене ще бъде ли приложена такава концепция?

- Преди две години се зароди тази идея. Затворът Белене се намира на остров „Персин“ и територията на парка там всъщност е голяма част от обсега му. Идеята, която имаме за „зелените“ затвори е да се използват всички възможности, свързани  с обучение и то в „зелени“ практики в животновъдството и растениевъдството, да се използват всички програми, свързани с внедряване на „зелената“ идея, защото това е бъдещето. Какво по-добро от това един лишен от свобода вместо да бъде обучаван в нещо, което е старо и примитивно от това да бъде обучен във всички съвременни практики и когато излезе на свобода, да ползва тези практики, включително със съответните документи. По отношение на стопанската част, идеята е да се изгради нов корпус от закрит тип, който ще функционира в непосредствена близост до общежитието и кравефермата. Предвижда се изграждането на зелени оранжерии и пречиствателна станция. Също така се предвижда закупуване на модерна техника, която да обработва земите и да поддържа дигите. Включва и наличие на мандра, която да произвежда био продукти. Това би означавало 100% заетост и платен труд на лишените от свобода и оползотворяване на активи, както и снабдяване на другите затвори с био продукти. Надявам се в едни разумни срокове това нещо да стане факт.

- Повече от година актьорът Владимир Карамазов избра да снима и да направи портрети на лишени от свобода в Белене. Как протече този период за задържаните?

- Той дойде като един абсолютно непознат човек. Изслушахме идеята му с началника на сектора, който отговаря за социалната дейност гл. инспектор Николай Карлев. Трябва да призная, че първоначално имахме резерви относно неща, свързани с охрана, режим и съгласие на лишените от свобода, но идеята, като такава, много ни хареса. Като администрация трябваше да преодолеем някои трудности. Обяснихме му, че ще има някои рестрикции, както и това, че той не може да влезе с мобилен телефон в затвора и трябва да се изпълняват разпорежданията на охраната. Освен това трябва да има изрично съгласие на самите лишени от свобода за заснемане. Първоначално нямаше много желаещи, но самият г-н Карамазов, след няколко влизания, успя да спечели тяхното доверие. След повече от година работа, той приключи творческия си ангажимент и накрая каза: „Готов съм с това, което исках да направя“. Предложи предпремиерата на изложбата да направи първо в затвора Белене, като присъстваха магистрати, хора от региона.

Ст. комисар Павлин Камбуров (в ляво) и Владимир Карамазов

Бях и на откриването на изложбата в Националната галерия в София. Там е на професионално ниво и съм впечатлен. Интересното е, че той до голяма степен познава живота на лишените от свобода. За да стигне до този резултат, научи съдбата на всички хора, които е снимал. Според мен, в света няма аналог на това, което той направи.


- От годините на опита, вярвате ли, че човек, извършил престъпление, се променя и има ли история, която Ви е трогнала?

- Да, вярвам. Ако не вярвах, нямаше смисъл да работя това. Мога да дам и пример с име. На откриването на изложбата на Владимир Карамазов в София се появи Сунай Ремзи.

На изложбата в София - президентът Румен Радев, Владимир Карамазов и Сунай Ремзи (в гръб)

Той е наш лишен от свобода, беше с 20-годишна присъда. С него работехме много активно. Когато дойде в Белене тръгна по добър път, после премина през трудности, наложи се дори да бъде наказван няколко пъти. Премина през всички поощрителни мерки и накрая беше условно-предсрочно освободен по наше предложение от Окръжния съд. В момента той работи. Има грешка, има и прошка и развитие. Уважавам жертвите и техните близки, но, ако този човек беше останал в тежест на обществото, каква щеше да бъде ползата. Сега той е полезен, занимава се с благотворителност и със спорт. Успя да издейства и дарение за затворниците тук и винаги казва, че е благодарен за това, че  му е даден шанс.

Снимки: Личен архив; Анита Иванова; Pixabay и портрети от затвора в Белене - Владимир Карамазов

Още от (Интервюта)

Най-четени