В последния епизод на „Pod Force One“, който излезе в сряда, началникът на кабинета на Белия дом Сузи Уайлс нарече разрива между президента Тръмп и главния изпълнителен директор на Tesla и SpaceX Илон Мъск „много обезпокоителен“, но в крайна сметка „малък проблем“ за администрацията.
Уайлс се съгласи с твърдението на колумнистка на Post Миранда Дивайн, че роденият в Южна Африка милиардер „почти... е имал някаква бащинска фиксация с Доналд Тръмп, която предполагам, че неизбежно щеше да се взриви в даден момент“.
„Президентът беше много, много мил с него, а Илон имаше толкова много да ни предложи“, отговори Уайлс. „Той знаеше неща, които ние не знаехме. Познаваше хора и технологии, които ние не познавахме. Беше страхотно нещо, когато всичко вървеше наред, но имаше много, мисля, много труден край.“
Към края на мандата си като специален държавен служител, Мъск направи някои не толкова фини намеци, че е обезпокоен и „разочарован“ от въздействието върху дефицита на Закона за един голям красив законопроект, който Тръмп подписа миналата седмица.
В края на май Тръмп се сбогува с Мъск в Овалния кабинет, предричайки, че най-богатият човек в света „винаги ще бъде с нас, помагайки ни през цялото време“.
Но дни по-късно Мъск се разгневи и разкритикува пакета от документи на Тръмп, наричайки го „отвратителна мерзост“, преди да се обърне срещу президента в драматичен изблик социалните медии.
„Не го разбирам. Не знам“, отговори Уайлс на въпрос защо Тръмп и Мъск са се скарали. „Хареса ми да работя с Илон. Мисля, че той е очарователен човек и вижда света по различен начин. И мисля, че вероятно това е видял и президентът. Той е просто малко по-различен от средностатистическия Джо, но със сигурност всичко не завърши добре.“
След кратка пауза във враждебните действия, 54-годишният Мъск обяви плановете си да сформира Американска партия, за да се състезава на междинните избори догодина и да завземе баланса на силите във Вашингтон. 79-годишният Тръмп отговори, като нарече бившия си „първи приятел“ „катастрофа“ и отхвърли идеята му за сформиране на трета партия като „абсурдна“.
Началникът на кабинета добави, че Мъск „може би е най-умният човек в света“ и посочи, че е предоставил информация за „бизнеса, организациите и правителството, както и информация за хора, които са били наистина важни, според мен, в най-ранните дни, особено по време на прехода“.
Уайлс изрично отхвърли идеята, че враждебността на Мъск е била водена от ревност, казвайки на Девайн, че „това не звучи като Илон“.