Община Варна подема инициатива за прозрачност относно бъдещето на крайбрежната алея, а стартът й бе даден с писма до МРРБ, областната администрация и „Холдинг Варна“ с въпроси какви са инвестиционните намерения в района, съобщи на брифинг кметът Благомир Коцев.
Собствеността на алеята е смесена. Дамбата и четирите буни, които са в окаяно състояние от години, са държавни, а терените зад тях бяха приватизирани преди години от „Холдинг Варна“. В момента в северната част от 4-километровата алея компанията прокарва канализация, като паралелно възнамерява да обнови пешеходната зона и да постави осветление.
„Този инфраструктурен проект вероятно вещае следващи инвестиционни планове и варненци трябва да са запознати с тях. Нашето настояване е да бъдат запазени природните дадености, да няма високо строителство, да се запази панорамата към морето и да бъде извършено облагородяване, тъй като алеята е едно от лицата на Варна. Надявам се отговорът да е задоволителен“, каза Коцев. Той увери, че общината ще оповести публично всяка получена информация по темата и подчерта, че договорът за продажба на терени е между държавата и „Холдинг Варна“, но разрешенията за строеж се издават от местната администрация.
Въпросите й към МРРБ и областната управа касаят належащия основен ремонт на буните, дамбата и укрепването на части от ската над тях. Заради подпочвените води той е неустойчив, стават срутвания и има риск да загубим част от Морската градина, каза Коцев. Според заместника му Пламен Китипов областната администрация е внесла проект за текущ ремонт на буните, който предвижда насипване на инертни материали върху корозиралите участъци, но още няма график за изпълнението. В редица писма от МРРБ са уведомили общината, че в проектобюджета за тази година е включен и основен ремонт на брегозащитните съоръжения. Дори при осигурено финансиране началото на ремонта едва ли ще може да започне до края на годината, тъй като идейният проект е от 2012 г. и ще се наложи да бъде коригиран, прогнозира Китипов.