Валежите по света показват нарастващи нива на трифлуорооцетна киселина (TFA), пише Nature. Това синтетично съединение е „вечен химикал“, който попада в околната среда чрез промишлено производство, разграждането на някои пестициди, течове на хладилни агенти и дори употребата на анестетици.
През последните 10 години съдържанието на TFA в листата на дървета, разположени в Германия, се е увеличило 5-10 пъти. Киселината не се разрушава от естествени процеси, което означава, че се натрупва за достатъчно време и се съдържа в почвата, водата и други живи организми. Следи от TFA са открити дори в човешка кръв и урина, напитки и някои храни.
Експерименти показват, че са необходими гигантски дози от киселината, за да причинят директна вреда, много по-голяма от тази, която се измерва във водата или храната. Нови изследвания обаче повишават потенциала на трансмаслите да повлияят на репродуктивното здраве и екосистемите.
Нивата на създадения от човека химикал в околната среда се повишават. Молекулата е флуориран аналог на оцета (оцетна киселина), в който водородните атоми в опашката на молекулата са заменени с флуорни атоми.
Но въздействието върху здравето върху трансмаслите е по-малко ясно. Малкото съществуващи проучвания върху животни показват, че настоящите нива са хиляди пъти по-ниски от тези, за които е доказано, че оказват биологични ефекти. Програмата на ООН по околна среда, която оценява рисковете от TFA от 1998 г., заявява, че счита химикала за минимален риск засега и поне до 2100 г. - въпреки че миналата година държавите членки на ООН поискаха от нея да преоцени оценката си.
През октомври 2024 г. разтревожени европейски учени в областта на околната среда заявиха, че повишаващите се нива на TFA могат да причинят необратими вреди, наричайки химикала заплаха.