Палеонтолози откриха древен живот в Гранд каньон, датиращ отпреди половин милиард години

Снимка: Х (Twitter)

Тогава Гранд каньон е бил по-близо до екватора

Палеонтолози откриха забележителни вкаменелости в Гранд каньон, които разкриват нови подробности за появата на сложен живот преди половин милиард години, съобщава CNN.

Новооткритите останки от фауната в региона сочат, че той е предлагал идеални условия за процъфтяване и разнообразяване на живота в „зоната на Златния часовник“ между суровите крайности на други места. Според новите изследвания тази еволюционна възможност е създала множество ранни животни, включително странни животни с особени адаптации за оцеляване.

По време на Камбрийската експлозия, която се е разиграла в крайбрежните води на океаните на Земята преди около 540 милиона години, повечето видове животински тела, които съществуват днес, са се появили за сравнително кратък период от време, смятат учените.

Тогава Гранд каньон е бил по-близо до екватора, а регионът е бил покрит с топло, плитко море, в което е кипял живот - водни същества, наподобяващи съвременните скариди, буболечки и охлюви, които са разработвали нови начини за използване на богатите ресурси.

Изследователите се обърнаха към слоевете седиментни скали на Гранд Каньон, за да разкрият тайните на този ключов момент от историята на живота, като се вкопаха в люспестите, подобни на глина шисти на формацията Bright Angel, където са открити повечето вкаменелости от камбрийската епоха в каньона.

Изследователският екип очаква да открие предимно вкаменени останки от безгръбначни с твърди черупки, характерни за региона. Вместо това екипът открива нещо необичайно: скали, съдържащи добре запазени вътрешни фрагменти от малки мекотели, ракообразни и приапулиди, известни още като пенис червеи.

„С този вид вкаменелости можем да изучим по-добре морфологията, външния им вид и начина им на живот с много по-голяма разделителна способност, което не е възможно при черупчестите части“, казва Джовани Мусини, първият автор на изследването, публикувано в сряда в списание Science Advances. „Това е нов вид прозорец към камбрийския живот в Гранд каньон.“

С помощта на мощни микроскопи екипът успява да изследва нововъведения като миниатюрни вериги от зъби на скалоподобни мекотели и космати крайници и молари на хранещи се с филтри ракообразни, предоставяйки рядък поглед към биологично сложните начини, по които камбрийските животни са се адаптирали да улавят и изяждат плячка.

Учените все още спорят какво е предизвикало камбрийската експлозия, но най-популярната теория е, че кислородът в земната атмосфера бавно е започнал да се увеличава преди около 550 милиона години, казва Ерик Сперлинг, доцент по науки за Земята и планетите в Станфордския университет.

Кислородът е осигурявал много по-ефективен начин за метаболизиране на храната, което е давало на животните повече енергия за мобилизация и лов на плячка - предполага Спърлинг, който не е участвал в новото изследване.

По време на камбрия плиткото море, покриващо Гранд каньон, е било особено богато на кислород благодарение на перфектната си дълбочина, наречена „Goldilocks“, казва Мусини, докторант по науки за Земята в Университета в Кеймбридж, Обединеното кралство. На дълбочина от 40 до 50 метра екосистемата не е била нарушавана от постоянните вълни на брега, които са размествали седиментите, и слънчевата светлина все още е можела да достига до фотосинтезиращите растения на морското дъно, които са осигурявали кислород.

Най-четени