"Политико": Западът вече обмисля доставката на изтребители на Украйна

"Политико": Западът вече обмисля доставката на изтребители на Украйна

Дебат за снабдяването на Украйна с реактивни изтребители вече е в ход, съобщава "Политико", позовавайки се на информация от няколко западни военни служители и дипломати. 

Киев отдавна настоява за доставка на бойни самолети и е подпомаган активно от балтийските страни, коментира изданието. 

„Следващата естествена стъпка ще бъдат изтребители“, каза дипломат от северноевропейска страна. Негови колеги потвърждават, че техните правителства вече не смятат идеята за невъзможна, но страховете от ескалация остават големи.

Вашингтон е заявил на Киев, че доставките на самолети са „забранени за момента“, каза още дипломатът, но добави: „Там има червена линия – но миналото лято имахме червена линия на HIMARS и тя се премести. След това бяха танкове и това се задвижи".

Втори високопоставен представител на европейска държава също подчерта скоростта, с която доставките на западно оръжие ескалират: „Изтребителите са напълно немислими днес, но може да имаме тази дискусия още след две, три седмици".

Министрите на отбраната от съюзниците на Украйна трябва да проведат нова среща на върха следващия месец в американската военна база Рамщайн, в югозападна Германия, където се очаква авиацията и въздушната подкрепа да бъдат ключов фокус.

Министърът на външните работи на Холандия Вопке Хьокстра каза пред холандския парламент миналата седмица, че неговият кабинет ще обмисли доставката на изтребители F-16, ако Киев ги поиска. „Ние сме отворени, няма табута“, каза той.

Това последва коментари миналия месец от словашкия министър на външните работи Растислав Качер, който каза пред Интерфакс-Украйна, че правителството му е „готово“ да предаде изтребители МиГ-29 от съветската епоха на Киев и разговаря с партньорите от НАТО и украинския президент Володимир Зеленски как да го направя.

Други високопоставени политици не бързат толкова. Германският канцлер Олаф Шолц изключи възможността за доставки на изтребители в сряда, позовавайки се на необходимостта да се предотврати по-нататъшна военна ескалация. „Няма да има доставки на изтребители за Украйна“, каза той. „Това стана ясно много рано, включително от президента на САЩ.“

Някои експерти смятат, че дискусията следващия месец в Рамщайн ще бъде по-фокусирана върху изработването на план за действие в извънредни ситуации, в случай че изтребители са спешно необходими в някакъв бъдещ момент, отколкото върху постигането на сделка за краткосрочни доставки.

Европейските съюзници на Украйна предвиждат конфликт, който може да продължи още три до пет години или повече, и има опасения, че Западът е близо до границата на това, което може да бъде предоставено, без да предизвика екстремен отговор от Москва.

Най-четени