Проф. Савелина Поповска: С биомаркерите можем да определим дали туморът е доброкачествен или злокачествен

Снимки: Личен архив и Pixabay

Прецизната медицина определя кога и с каква терапия даден пациент да бъде лекуван

Биомаркерите носят важна информация за вида на тумора, което позволява да се определи персонално и точно лечение за всеки пациент. 

На този етап обаче те не се поемат от Здравната каса.

Точната диагностика е от изключителна важност за лечението на дадено онкологично заболяване.
За видовете биомаркери, за прецизната медицина и скрининга, пред „Труд news”, говори проф. д-р Савелина Поповска. 

- Проф. Поповска, какво представляват биомаркерите?

- Биомаркерите имат различна цел. Те са сложни химически субстанции. Могат да бъде ДНК или РНК, различни макромолекули, които можем да намерим в тумора. 

- Какви са видовете биомаркери?

- Те са няколко вида. Диагностичните биомаркери ни помагат на нас патолозите дали образованието е тумор и какъв е той. С тяхна помощ можем да определим дали образованието е доброкачествено или злокачествено. Прогностичният биомаркер е този, който ни показва дали всеки човек трябва да се лекува след операция или пък не. Ако всеки трябва да се лекува, то тогава трябва да се определи, с какви медикаменти това трябва да стане. Тогава минаваме в третата графа. Това са т.нар. предиктивни биомаркери. При тях трябва да определим вече кой трябва да се лекува и с какво.

Към днешна дата, от нас патолозите, се изисква да кажем дали диагнозата е правилна и дали пациентът има карцином, както и дали ракът е агресивен или е от тези, които имитират доброкачествени лезии. След като сме минали през диагностичните и прогностичните биомаркери, трябва да определим кой трябва да се лекува и да предвидим бъдещето – с какво трябва да се лекува. Парадигмата в патологията се промени и ние трябва да предвиждаме бъдещето. 

- Какво се предвижда да бъде платено от Здравната каса?

- Предвижда се да бъдат заплатени т.нар. предиктивни маркери, които показват кой с какво ще се лекува и как ще отговори на терапията. Преди да се стигне до тази стъпка обаче, ние трябва да определим дали пациентът има рак и дали този карцином трябва да се лекува. 

- Може ли да обясните за т.нар. „Ефект Джоли“? 

- Това е свързано с Анджелина Джоли, която е здрава, но се получи този „Ефект Джоли“, тъй като преди време тя използва един диагностичен биомаркер, тъй като знаеше, че майка ѝ и леля ѝ имаха карцином. Тя самата нямаше, но изследвайки кръвта си, разбра, базирано на доказателства, че когато стане на на 60-65 г., нейният риск е много по-висок от този на жена, която не би носила тази мутация (бел. ред. BRCA1 и BRCA2). Тя редуцира риска, като премахна гърдите си и сложи импланти.

- Как бихте определили прецизната медицина?
 
- Това определя точно кой пациент кога и с какво трябва да се лекува. Освен това не да се лекува с една и съща терапия, както преди време се лекуваше основно с химиотерапия, а с т.нар. прицелна терапия (таргетна). Това е в основата на прецизната медицина и патология.

- Защо толкова много хора биват диагностицирани във вече напреднал стадий от болестта?

- Така е, защото хората не ходят на лекар. Няма скринингови програми, но това се прави в страни, в които имат много ресурс. Ние нямаме. Очакванията са скоро и у нас да влезе скринингът за рак на гърдата, но пък тогава ще има свръх намиране на карциноми и системата ще се пренасити.

- При онкологичните заболявания химиотерапията продължава да е сред основните методи на лечение. Много хора се плашат, когато чуят за този вид терапия, има ли риск?

- Да, тя вдига риска за втори вид карцином. 

Още от (Интервюта)

Най-четени