Разнасят опасните денга, зика и чикунгуня
За далечни дестинации се ваксинирайте, на Черноморието спазвайте хигиена
В сезона на летните отпуски сме уязвими на заразни и паразитни болести. Много хора избират далечни дестинации за почивка, което предполага неподозирани здравни рискове. Това е поводът да попитаме проф. Тодор Кантарджиев за подробности за опасни заболявания през лятото, които могат да нанесат сериозни щети на организма и да поставят в риск цели фамилии.
- Проф. Кантарджиев, какво смятате за проекта за промени в Закона за трансплантация на органи, според който ще подаваме декларации, че не сме съгласни да даряваме органи?
- Практиката на доста напреднали държави, където трансплантацията е на много високо ниво е такава. Обикновено трябва да се декларира несъгласие, че могат да използват органите. Отказът може да бъде продиктуван от религиозни, а най-често от някакви болестни причини. Разбира се един човек с рецистиращ хепатит не е подходящ за донор или с друго заболяване, било някаква хронична инфекция, да речем като ХИВ или други някакви инфекциозни заболявания като прекарана малария или хепатит С.
- Има ли вариант за злоупотреби по този начин, защото витае в пространството твърдение че в България търговията с органи има плашещи нива?
- Нямам такива сведения, не съм специалист в областта на трансплантологията, но мога да кажа, че България има да изминава път, който повече развити в медицинско отношение държави са го минали. Мисля, че това решение е за добро.
- Има почти двоен ръст от миналата година на регистрирани болни от хепатит, на какво се дължи това?
- Това е един факт, за който алармирах преди няколко месеца. Той е доста обезпокояващ, защото въпреки че имаме от години много ефективно лечение на хепатит С, се наблюдава увеличение на случаите. Това е едно заболяване, което води до трайна инвалидизация и е с много тежки последици. Трябва да се положат усилия, за да се увеличи скрийнингът на случаи с хепатит С, за да бъдат лекувани така пациентите, както се лекуваха преди години у нас. Хепатит А също е един проблем, особено за летния период. Преди години голяма част от болните с хепатит А не бяха диагностицирани и не влизаха в статистиката, защото при ниските хигиенни условия, в които живееше една част от българското население, с хепатит А се заразяваха бебетата след връщането от Родилния дом. В Първите години на живота това заболяване не се проявява с пожълтяване и обикновено става скрито. Сега с подобряване на хигиенните условия, дори при компактно живеещо мобилно население, случаите се проявяват в по-късен период след раждането. Именно затова трябва да се вземат мерки, а интелигентните хора, които мислят за своето здраве, е хубаво когато се реваксинират за хепатит В, да го направят заедно с хепатит А. Има ваксина, която е срещу хепатит А и хепатит В. По този начин доста интелигентни хора ще си спестят неудобствата да се заразят с хепатит А. За разлика от другите хепатити, този не е кръвна, а е типична инфекция на мръсните ръце. Именно затова е хубаво хората, които имат желание да възобновят ваксината за хепатит В или са притеснени от хепатит А, да се обърнат към своите лични лекари да могат да ползват ваксината за хепатит А, която за жалост желаещите да се ваксинират, трябва да си платят.
- Тя ежегодна ли е?
- Тя е за цял живот за хепатит А. Преди 40 години имахме много случаи от него в армията, а това е ваксинопредотвратимо заболяване, за което проблемът можеше да бъде решен много бързо.
- Какви са последствията ако не се лекува, казахте, че при малките деца няма пожълтяване?
- За разлика от другите вирусни хепатити, хепатит А не води до трайни повреди на черния дроб и до склонност към ракови заболявания на черния дроб. Той минава, като трябва да се спазва диета около една година, да не се увреди черния дроб с някакви неподходяща храна или взети безразборно лекарства.
- В сезона сме на ръст на заразени с полово предавани болести, кое е най-опасно при тях?
- Наистина сезонът на отпуските е свързан с много полови контакти. Хората да използват предпазните средства за венерически болести. За тези болести трябва да се знае първо, че те са причина за 90% от безплодието в българските семейства. Второ нещо - около 80% от причината за ранното раждане също са някакви заболявания в това число и такива, които са предавани по сексуален път. Новото име е сексуално предавани болести.
- Най-много са регистрираните случаи на сифилис, а с времето тенденцията за доста заразени не намалява, дори напротив. Как го обяснявате?
- След като се въведе едно доста удачно лечение на СПИН мога да ви кажа, че през годините настъпи едно неглижиране на полово предавани болести, което е много опасно. Да се спрем поотделно на различните заболявания. Първо сифилисът е едно много тежко заболяване, което в някои държави, които има доста по-малко случаи от нас, е възприета една концепция за профилактика на сифилиса - до 72 часа след полов контакт, не трябва да чака последния час, та до три дни, ако се вземе една доза антибиотик, той ликвидира опасността от заразяване със сифилис. Това, което ме плаши гледайки данните на Националния център по заразни и паразитни болести за разпространение на сифилиса, това е увеличението тази година на случаите на сифилис при новородените. Имайте предвид, че това заболяване при тях сериозно уврежда здравето на бебето. Трябва да се вземат много мерки, да се обяснява на бременните, че трябва да се изследват първо, да се предпазват, след това да се изследват по време на бременността, за да намалеят случаите рязко. Сифилисът е много тежко заболяване, което преди повече от 100 години е взимало много жертви. Това е заболяване с три етапа. Първа е кожната проява по лигавицата на мястото, където при полов контакт е влязла инфекцията, било то по половите органи или устата и ануса. Затова около 21 дни след половият контакт се появява неболезнена раничка на това място и трябва да бъде аларма да се потърси квалифицирана медицинска помощ и да се вземат мерки за правилно антибиотично лечение. Антибиотиците са много тясна група, известни от години. Втората фаза на заболяването е с обрив по кожата, гърдите и предната част на врата. Третата част е много опасна – това е засягането на вътрешни органи и на нервната система, което не бива са допуска в една европейска държава, която има претенции за развита медицинска помощ и здравеопазване.
- Как се лекуват децата с вроден сифилис?
- Лекуват се с антибиотици, главно от пеницилиновата група. Лекуват се и майките, които са предали инфекцията. Обикновено инфекцията се излекува в първия и втория стадий на заболяването и се премахват всички последици. За съжаление в третия стадий, когато са засегнати вътрешните органи и централната нервна система, с лечението се прекратява развитието на заболяването, но това което е отнето от болестта, не се връща. Те се раждат с характерни симптоми, които акушер-гинеколозите много добре познават. Външни прояви могат да останат за цял живот.
- Казахте, че СПИН се лекува, доколко е възможно това?
- С взимане редовно на правилните лекарствени средства и поддържането на ниско ниво на вирусите в циркулацията на пациента се постигат две много важни неща. Първо пациентът не може да заразява или вероятността да предаде инфекцията по полов или кръвен път е много ниска и второ хората които се лекуват живеят толкова дълго, колкото и другите, които не са болни. За съжаление пълно унищожаване на СПИН в организма не може да се постигне с това лечение. Засега имаме няколко случая в света на пълно излекуване на СПИН, но това става става след трансплантация на костен мозък и провеждано лечение.
- Това може ли да се случи в България и у нас лекува ли се СПИН?
- В България с лекарствата, които се дават и с проследяването на количеството на вируса в кръвта на пациента се постига такова състояние, че пациентът няма никакви оплаквания от заболяванията, няма склонност към други инфекции и живее толкова, колкото човек, който не е болен от СПИН. Хората, които имат вируса в себе си, но нямат прояви, имат ХИВ инфекция. СПИН е когато имат първите прояви на някакви симптоми на заболяването, особено това са някакви други инфекции, т.нар. индикативни инфекции, които са при пациентите със СПИН, но при правилно лечение и правилно проследяване количеството на вируса в кръвта, за да се постигне така, че в лабораторни методи да не може да се докаже вируса в кръвта на пациента. Мисля, че нещата в нашата страна се контролират много добре.
- Да поговорим и за другите заразни болести, които се регистрират сега. Лаймската болест също бележи ръст.
- Увеличават се случаите, което се дължи до голяма степен, че се въвеждат в нашата страна различни лабораторни тестове, които първо не са меродавни, второ не са ползвани от авторитетни лаборатории на Запад, но в замяна на това причиняват много притеснения на хората, които се изследват с нереферентни методи.
- Варицелата също е със значителен брой случаи - 273 за предходната седмица, 15221 от началото на годината.
- В следващите месеци случаите ще намаляват многократно, защото това е една инфекция, характерна за есента, зимата и пролетта. Лятото случаите ще намалеят драстично. Това не значи, че специалистите от Министерството на здравеопазването не трябва да продължават обсъждането и евентуалното въвеждане на ваксинация за варицела.
- За какво да внимават хората по време на отпуските и пътуванията?
- Първото нещо, което е най-важно - трябва да се поддържа личната хигиена и най-вече тази на ръцете. Преди всяко ядене и при всяко пипане на храна, когато поднасяме храна към устата си, ръцете ни трябва да са чисти, независимо дали е бонбонче, сладка или чипс. Второто нещо е винаги да се пие проверена вода. Ако нямаме възможност за бутилирана или има прекъсване на централното водоснабдяване, трябва да се преварява или да се постави във водата таблетка с хлор например, както се правеше в армията.
- Когато пътуваме в далечни дестинации, там с какво да се съобразим?
- Освен промяната в климата, особено по отношение на инфекциозната патология, трябва да се избягват места, където има комари, преносители на тропически заболявания. Тази седмица видяхме какво стана във Франция с чикунгунята. Там сега се появи тази болест. Преди 10-15 години това се случи в Италия. Първата година имаше 7 случая, следващата 70, третата 700 и на четвъртата година станаха 7 хиляди, ако не се вземат мерки е така. Тропическият комар е единствената причина за това. Затова трябва да се прави ларвицидна обработка в мочурищата, блатата и водоемите, където се развиват пролетта.
Не бива да се бърка разпространението на чикунгунята, денгата с това на западнонилската треска. Тя е вирусно заболяване, което се пренася от нашите комари. Тези, които са в нашата страна, които периодично общините обработват за предпазване на населението. Нашите комари предават западнонилската треска. За съжаление преди 15 години в България си внесохме тропическите комари, т.нар. тигров комар. Той може да предаде тропическата треска денга, може да предаде и тропическата чукунгуня, както и зика. Най-опасна за бременните е Зика, защото вирусът причинява тежко увреждане на плода с неразвиване на главния му мозък. Получава се микроцефалия – малка главичка с малък главен мозък. Чикунгунята е заболяване с тежка клинична картина и засягане на ставите, ставен синдром. А денгата е тропическа треска, която е свързана с много силни болки в мускулатурата на гръбначния стълб и пациентът не може да се свие, стои изправен като денди, от там е името - денга. Денди са синовете на лордовете, които ходели изправени.
От западнонилската треска всяка година има няколко десетки смъртни случая главно в Северна Гърция. Десетина случая има в Сърбия и до десет починали в Румъния. Интересно е нас кой ни пази – в нашата страна битува схващането – „абе, позалежа се няколко дена, беше много зле и почина” – но от какво, не се знае.
- Тоест, има случаи, но те не се регистрират?
- Разбира се, въобще да не се успокояваме, защото преди 40 години имаше един самолет – Як-40, който ползваше Министерството на здравеопазването и всяка седмица по два-три пъти летеше до място със случай на възпаление на мозъка на някой пациент, който се докарваше в Инфекциозна болница. Сега с трепетни очаквания следим съобщенията за нивото на налягането на маслото в двигателя на санитарния хеликоптер и бяхме много щастливи, когато те станаха два. Едно време не пишеха по вестниците, но този Як-40 пътуваше всяка седмица по два-три пъти с професори. В инфекциозна болница имаше 7 бокса за интензивно лечение на тежки инфекции и те почти винаги бяха пълни с пациенти. Сега там няма интензивно лечение и дечица с мозъчни възпаления ги карат в детската болница „Проф. Иван Митев“.
- Кое е основното при пътуванията към далечни дестинации?
- Задължителна е ваксинация, профилактика на малария, да се избягват места, където има такива заболявания и ако се появи някаква проява на тропическа болест на кожата да не пестят пари като търсят лекари в България, а на място да търсят такива, защото те са запознати с патологията на заболяванията на територията, на която се намират.
- Какво е най-опасно на родното море сега?
- На Черноморието сега, при много високите температурите, едно от най-опасните е възпалението на мозъка от ентеровируси. Слава Богу тези вирусни инфекции на мозъка обикновено минават и остават без последици. Само че силното притеснение на родители, да гледат, че детето спи повече от 20 часа и е дезориентирано и не може да говори, не са приятни. Пак казвам – спазвайте хигиена на ръцете, ползвайте тоалетни кърпички с хлорхексидин, редовно миене на ръцете и пиене само на бутилирана вода и да се избягва чешмяната, ако е имало режим на водоснабдяването. Тогава не само се задържа водата в тръбите, а водопроводната вода когато спре, пада налягането в тръбите и в тези за чиста вода може да попаднат замърсени фекални води.