Проф. Тодор Кантарджиев, епидемиолог, пред „Труд news”: 10-12 на сто от болните с грип правят бактериална пневмония

Проф. Тодор Кантарджиев, епидемиолог, пред „Труд news”: 10-12 на сто от болните с грип правят бактериална пневмония

Прием на големи дози витамин C натоварва бъбреците и може да ги увреди

Подсигурете си предварително лекарства срещу грип

Януари е месецът, в който грипът и острите респираторни заболявания се разпространяват най-много. Пред лекарските кабинети се вият опашки от подсмърчащи и кашлящи пациенти. Отпуските по празниците привършиха и хората се върнаха на работните си места. Учениците също напълниха класните стаи. Това предполага масово разпространение на вирусите. Сравнено с предишни години по това време вече бяха обявявани грипни ваканции почти в цялата страна. Какво ни очаква през тази година попитахме проф. Тодор Кантарджиев. От него потърсихме и компетентно мнение за сочения за причинител на следващата пандемия метапневмовирус от Китай.

- Проф. Кантарджиев, в сезона на грипа сме, какви са наблюденията ви през тази година?
- Епидемичната обстановка набира сила по отношение на сезонния грип. Наблюдава се плавно увеличаване на случаите. В нашата страна преобладава грип А, който е подходящ за лечение с изписани от лекари антигрипни лекарствени средства срещу вируса. Второто нещо, което може да кажем е, че епидемичната обстановка в Европа се развива динамично, като в съседни нам държави се увеличават случаите на грип. У нас също се увеличават, но плавно. Очаквам до седмица-две да има вече епидемично разпространение със засягане на колективи. Било то в учебните заведения или предприятия. 

- Кога ще бъде пикът на грипната вълна?
- Според мен пикът ще бъде в първата 10-дневка на февруари. 

- Има разлика с минали години, като погледнем преди вълната е започвала от ноември, декември...
- Има разлика, обикновено пикът е в края на януари. И вече тук започва спорът края на януари ли ще е или началото на февруари. Според мен сега се забавя епидемичното разпространение, което няма да убегне, поради обективни обстоятелства – свършване на отпуските, започване на учебните занятия и влошаване на времето в края на седмицата.

- Има коментари, че щамът „Тайланд“, който пак е грип А, е най-опасен, вие как смятате?
- Няма много голямо различие в клиничната права на различните варианти. Обикновено се използват имена и прогнози, които впоследствие се оказват недостатъчно верни. 

- Къде е истината, кое е правилно?
- Правилното е че всяка година има грип, че трябва да се взимат мерки срещу него, които в личен план са да избягваме контакт с болни. Ако се разболее член на семейството, да се пазят останалите, било то чрез профилактика с антивирусни лекарства или чрез изолация. Трето да се използват маски. Четвърто да се обърне внимание на хигиената на ръцете, миенето да бъде често. Да се използват антибактериални кърпички на спиртна основа и да се увеличи личната хигиена. Пето – винаги ако има възможност да има поток на свеж въздух в превозните средства и на местата, където се събират много хора.

- Като говорите за свеж въздух, тези дни в столицата пуснаха дори зелен билет и препоръчаха ограничена активност на децата на открито. Как действа мръсния въздух и причина ли е да се разболеем от грип по-лесно?
- Последните дни, благодарение позакъснелите мерки на общината, се обърна внимание на нещо, което говоря от две седмици. Когато въздухът е мръсен и в него има фини прахови частици, голяма част от защитната система на белия дроб и алвеолите се ангажира, това са алвеоларните макрофаги – клетки на имунитета, та те се ангажират с чистенето на белия дроб от фините прахови частици по-малки от 5 микрометъра и по този начин се затруднява изпълнението на природната функция на защитни механизми да се борят с бактериите и вирусите. 

- И по-лесно ли се разболяваме, така ли?
- Да, така се разболяваме по-лесно. Може да се заразим и в рамките, обикновено на 24 часа, може да се прояви началото на инфекцията.

- Възможно ли е да не се заразим при контакт с носител на заболяването?
- Да разбира се, при един болен обикновено двама или трима души около него са в контакт с вируса. Той се размножава в техните тъкани, но заболяването не се развива. Те отключват имунен отговор към този подвариант на грипния вирус, но не се разболяват.

- Твърди се, че грипът е опасен, заради мутациите си, така ли е?
- Грипният вирус е един от мутиращите вируси, именно затова препоръчителните ваксини за грип са ежегодни. Ето защо ако сме карали грип миналата година, сега тъй като подвариант е с друга генетика, вероятността да се разболеем, но да го прекараме по-лесно е голяма. Съществува такава възможност.

- Наблюдават се доста усложнения пневмонии и остри бронхити след грип, това резултат само от липса на добро лечение ли е?
- Още нямаме толкова голямо епидемично разпространение, но случаите на усложнения ще се увеличават. 10-12% от болните от грип правят като последствие бактериална пневмония, трябва да се лекуват от опитен лекар с правилните антибиотици. Обикновено при грипа на 1000 болни един прави вирусната грипна пневмония, свързана с кървави храчки, затруднено дишане и е необходимо веднага да се потърси болнична помощ и осигури подаване на допълнителен кислород. Обикновено на 100 хиляди болни от грип един може да направи възпаление на мозъка. Много е тежък, но и много рядък този проблем. Това е тежко заболяване, но се случва много рядко, затова съветвам хората да се пазят и тези, които са ваксинирани, да са спокойни, но не напълно успокоени.

- Много хора приемат витамин D редовно през зимата. Доколко това помага за засилване на имунитета?
- Всичко неконтрулируемо не е полезно. Добре е в месеците, в които няма слънцегреене и кожата на човек не е изложена на слънчева светлина образуването на витамин D3 в кожата е намалено и затова препоръчвам за непродължителен период, 20 дни с почивка от 10 дни или 15 дни с почивка 15 дни, да се взима допълнително витамин D. За възрастен дозата е 4 капки от течния витамин D.

- За витамин C е популярно, че може да се взима в дори в големи количества, като организмът изхвърля излишъка. Вярно ли е?
- Безразборното приемане на витамини не е правилно. Обикновено витамин С в голяма доза, която се рекламира сериозно също трябва да е за известен период от време. Постоянното взимане на огромни количества витамин C затруднява бъбреците и може да ги увреди. 

- А приема на други комплексни витамини?
- Комплексните витамини трябва да се взимат в известен период от 10-20 дни, след това да има прекъсване. След 20-30 дни да се взимат отново. Постоянното взимане на голямо количество витамини обикновено натоварва организма.

- Какви храни препоръчвате да консумираме за добра имунна защита?
- Препоръчвам традициите на националната кухня. Това са естествените туршии и кисело зеле. По възможност киселото зеле да се яде сурово. Когато е сготвено в него няма живи лактобацили и полезни дрожди, но има техните клетъчни стени, които също са един много добър умерен стимулатор на имунната система.

- Алкохолът предпазва ли ни?
- Умерено количество алкохол е добре да се взима. Това представлява чашата вино вечерно време или концентриран алкохол в рамките на няколко чашки. Прекаляването с алкохол и проявите на махмурлук обикновено са свързани с намаляване, в рамките на няколко дни, на функциите на имунната система. Забавя се фагоцитозата и се забавят белите кръвни клетки, които трябва да осъществят защитата на попадане на вируси и бактерии в нашия организъм.

- Вярно ли е, че ракията например осигурява дезинфекция?
- Дезинфекцията е много хубаво нещо, но тя трябва да се прави по ръцете и повърхностите. Консумацията на неголеми количества ракия стимулират метаболизма, водят до отделяне на вредни вещества от организма, но трябва да се спазва умереност. 

- Температурните амплитуди, драстичната промяна на времето, както от 20 градуса в четвъртък, ни очаква сериозно застудяване в края на седмицата, прави ли ни по-податливи към заболявания?
- Всяко преохлаждане на дихателната система, води до там, че се свиват кръвоносните съдове на лигавицата на носа и в тези кръвоносни съдове не попадат бели кръвни клети, а само еритроцити – носителите на кислорода. Но когато няма бели кръвни клетки в лигавицата на носа, сериозно се компрометират защитните му функции по отношение на вируси и бактерии.

- Тоест, застудяването в края на седмицата предполага нови болни?
- Застудяването предполага много болни по няколко причини. Първото е преохлаждането на носа и второто нещо е, че ще се събират много хора на едно място в непроветрени помещения и ще бъдат в близък контакт. Това е опасността.

- Маската спасява ли ни на такива места?
- Медицински е доказано, че маската спасява, намалява риска от заразяване, защото аерозолните частици, които носят вирусите, характерни за сезона, както и бактериите, се спират от маските. Още преди около 40 години тези неща научно ги разработвахме и съм имал честта да участвам в колективи, които преценяваха филтриращите функции на медицинските маски.

- Какво може да кажете за този вирус в Китай, много се изприказва за метапневмовирусът?
- Първо вирусът не е нов. Метапневмовирусът винаги е участвал и винаги се е изследвал, още когато станах директор на Националния център по заразни и паразитни болести и е излизал в бюлетина ни като причинител на процент от инфекциите, особено при деца. Не е правилно да се казва, че в момента сме хванали китайския вирус, защото никой не е правил генетично изследване дали вирусът е хванат тук и дали е точно същият генетичен вариант, който е в Китай. Не бива да се казва такова нещо, но трябва да се казва, че вирусът е известен и че не причинява тежки инфекции и усложнения. С него не бива да се спекулира и да се създава паника.

- Защо тогава толкова се шуми, че е опасен?
- Няма такова нещо! Защото нито има почина и нито чести усложнения. Просто е придобил масов характер, което става през дадена година.

- Няма повод да се страхуваме, така ли?
- Няма повод да се създава паника и да се създава напрежение в хората. Той е един от многото вируси, както бокавирусите, риновирусите, като аденовирусите и др. 

- Какво съветвате хората в сезона на грипа?
- Децата и най-възрастните, като най-уязвими, да спазват всички защитни мерки по отношение на метапневмовируса. Те са същите, като за сезонния грип и другите характерни за сезона инфекции. Важното е да се знае за метапневмовируса, че той генетично като микроб прилича на респираторния синтициален вирус и затова може да причини възпаление на долните дихателни пътища, на бронхиолите и да предизвика бронхиолит, особено когато има някаква предпоставка. Тогава би могло да се получи усложнение, което е свързано с малко по-дълго протичане на симптомите. 

- Как да постъпим при първи симптоми на грип?
- Един болен трябва да е разговарял с джипито или с близък лекар. Най-добре, ако е интелигентен и образован човек, може да има тест за грип или други респираторни заболявания, който да си направи сам вкъщи или да потърси лаборатория. Но най-правилното е да се обажда по телефона, а не да тръгва по градския транспорт и да създава калабалък пред лекарските кабинети и аптеките. Лекарства за лечение на грип трябва да има всяко семейство. Съветвам те да се осигурят предварително.

- Съветвате да приготвим аптечката за такива ситуации?
- Да, да се мисли с перспектива. Защото обикновено, ако в петък следобед усетиш първите симптоми, чакаш събота, тогава не ти е добре, в неделя тръгваш да търсиш дежурни лекари. В понеделник вече си при джипито. Той ти дава рецепта, тръгваш да я изпълняваш във вторник и в сряда вече няма никакъв смисъл да взимаш противовирусни лекарства срещу грипа. Те трябва да се приемат в първите 24 до 36 часа от началото на появата на симптомите. След това възможността за ефект на тези лекарства е много ниска.

Нашият гост
Проф. Тодор Кантарджиев завършва Медицинската академия в София през 1981 г. 
Веднага започва работа като лекар в град Белово. След година вече е научен сътрудник в Катедра „Военна епидемиология и хигиена“ на Военно медицинска академия (ВМА).
От 1988 г. е в Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ).
Има специалности „Микробиология“, „Клинична имунология“ и „Епидемиология на инфекциозните болести“. Става доцент през 1995 г., а професор през 2009 г.
Има няколко специализации в чужбина.
Проф. Тодор Кантарджиев беше директор на Националния център за заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) и член на Националния оперативен щаб за борба срещу коронавируса.

Още от (Интервюта)