Руският президент Владимир Путин коментира, че си спомня войната в Европа: Северноатлантическият алианс я отприщи срещу Югославия, включително бомбардировките над Белград. Руският лидер обясни, че това е лош пример, "но той беше".
„Г-н федералният канцлер току-що каза, че хората от неговото поколение – аз принадлежа към това поколение – трудно могат да си представят каквато и да е война в Европа“, каза Путин по време на пресконференция след разговорите с германския канцлер Олаф Шолц. Руският държавен глава добави, че това е казано във връзка със ситуацията около Украйна, съобщава ТАСС.
„Но вие и аз бяхме свидетели на война в Европа, отприщена от блока на НАТО срещу Югославия“, посочи Путин.
Той припомни, че по това време се е провела голяма военна операция с ракетни и бомбени удари по една от европейските столици - Белград.
"Случи се. Без санкцията на Съвета за сигурност на ООН. Това е много лош пример, но беше", каза Путин.
На 24 март 1999 г. НАТО стартира въздушна настъпателна операция: "Съюзническа сила" срещу Съюзна република Югославия без санкцията на Съвета за сигурност на ООН, която продължи 78 дни. Ръководството на Алианса нарече основната причина за агресията "предотвратяването на геноцида над албанското население в Косово". По данни на НАТО по време на операцията авиацията на страните от алианса е извършила 38 000 излитания, като целта на над 10 000 от тях е била нанасяне на бомбени удари.
В резултат на бомбардировките, по сръбски данни, са убити от 3,5 хиляди до 4 хиляди души, около 10 хиляди са ранени, две трети от които са цивилни. Материалните щети възлизат на 100 милиарда долара. През трите месеца на бомбардировките над Югославия от силите на НАТО 15 тона обеднен уран бяха хвърлени на територията на Сърбия в снаряди. След това страната заема първо място по брой онкологични заболявания в Европа, а през първите 10 години след бомбардировките около 30 хиляди души се разболяват от рак в републиката, от които от 10 хиляди до 18 хиляди са починали.