Казват, че головете са солта на футбола. В такъв случай Роберт Левандовски е човекът, който “соли” футболните специалитети и предизвиква апетита на публиката. Равносметката му от изминалия сезон е удивителна - 55 гола в 57 мача!
С четири гола в неделната вечер Левандовски за кой ли път върза в кърпа победата на своя тим “Байерн” - с 4:3 срещу “Херта”. Неслучайно го наричат “застраховка живот” - неговите попадения поддържат пулса на целия отбор. Полският терминатор се намира на върха на славата си и продължава да къса мрежите.
В постната коронавирусна футболна действителност на 2020 г. той блесна над всички. Преди броени дни голмайсторът бе провъзгласен от УЕФА за най-добър играч в Европа и за най-добър нападател в Шампионската лига през изминалия сезон. Тези отличия досега бяха запазена територия за двамата най-големи Лионел Меси и Кристиано Роналдо. Което кара Левандовски да се чувства още по-горд, както призна самият той.
Сезонът 2019-2020 беше един от най-успешните за “Байерн” в цялата история на клуба и се увенча със спечелването на всички възможни купи. Приносът на 32-годишният поляк е огромен. Той вкара голове във всички срещи в Шампионската лига по пътя до финала срещу ПСЖ (1:0 с попадение на Кингсли Коман). В най-престижния клубен турнир Левандовски реализира общо 15 гола в 10 мача и направи 6 асистенции. В Бундеслигата се разписа 34 пъти в 31 мача за титлата, като добави и 6 попадения в 5 мача за спечелената купа на Германия.
Във всички турнири, в които “Байерн” участва (и спечели), нападателят стана реализатор №1. Той изживя головия си пик през ноември, когато само за 16 минути порази четири пъти мрежата на “Цървена звезда” за победата с 6:0 в груповата фаза на Шампионската лига.
На фона на убийствената му голова статистика звучи съвсем логично заглавието “РЛ9 - пътят към славата”. Така самият Левандовски озаглави дипломната си работа в полската спортна академия. Аналогът с Кристиано Роналдо, който сам се обозначава като КР7, е повече от ясен. Двамата (донякъде) си приличат - машини за голове, прехвърлили 30-те години. Но и се различават, защото зад инициалите РЛ9 стои един скромен и сдържан мъж (за разлика от ексцентрика КР7).
Левандовски е роден в спортно семейство - бащата е европейски шампион по джудо, майката - волейболна звезда. Той тренира футбол от 8-годишна възраст в различни отбори във Варшава и стига до гранда “Легия”. Треньорите обаче не виждат потенциал в него и се налага да премине във третодивизионния “Знич”, където става голмайстор на сезона с 15 попадения и класира тима във втора лига. Там също взима короната за топреализатор с 21 гола. Елитният “Лех” (Познан) веднага купува 19-годишния нападател за 380 000 евро, а той се отплаща с нови голове, благодарение на които отборът ликува за първи път като шампион след 15-годишна пауза.
През 2010 г. полският футболист е привлечен от “Борусия” (Дортмунд) срещу 5 млн. евро. В клуба цари огромна конкуренция при нападателите, сред които е и Димитър Рангелов (преотстъпван на “Макаби” и “Енерги”). Чак на следващия сезон Левандовски се налага в състава и печели голмайсторската корона, както и златен дубъл - шампионска титла плюс купа на Германия. Във финала срещу “Байерн” той нанизва три гола за 5:2. Година по-късно блесва с хеттрик и срещу “Реал” (Мадрид) в Шампионската лига, но в този сезон “Борусия” губи от “Байерн” с 1:2 във финала на турнира.
Левандовски печели в Дортмунд две титли на Германия. След като договорът му изтича, отива в “Байерн” без трансферна сума. Оттогава шест пъти поред е шампион и четири пъти е голмайстор на Бундеслигата. От 2014 г. е и капитан на полския национален отбор, за който има 61 гола в 112 мача.
От 2013 г. насам Левандовски играе в отбора на женените мъже. Съпругата му Ана е бронзова медалистка от световно първенство по карате. Тя го дари с две дъщери. Като повечето поляци Роберт е вярващ католик и се срещна с папа Франциск във Ватикана, след като “Байерн” удари “Рома” със 7:1 в Шампионската лига.
На върха в Европа по всички показатели
Изминалият сезон беше исторически за нашия клуб, а Левандовски изигра една от най-важните роли за многото ни
Трябва да му дадат и “Златна топка”
Когато един футболист вкара толкова много важни голове и спечели всички възможни отборни отличия, трябва да му дадат “Златна топка”. Годината е необичайна заради коронавируса, но не бива Левандовски да бъде потърпевш от това, че организаторите са решили да отменят анкетата. Той заслужава всички индивидуални отличия, защото беше основна фигура за триумфите на “Байерн”. Сигурен съм, че ще получи наградата на ФИФА за номер едно в света.
Лотар Матеус, играч №1 в света за 1990 г.
Заслужено става номер едно
Тази година Меси и Роналдо отстъпиха сцената на Левандовски. Чудесно е, че футболист от нашия отбор и от нашето първенство спечели най-престижните индивидуални награди. Това не се беше случвало много отдавна. Но Роберт направи всичко възможно, за да бъде номер едно. Головете са неговата визитка. Той вкара 34 попадения в Бундеслигата и общо 51 през целия сезон. Няма нужда от повече коментари. За мен като треньор е важно, че той не праща топката в мрежата, но е и отборен играч.
Ханс-Дитер Флик, треньор на “Байерн”
Дари 1 милион евро за борба с коронавируса
В разгара на коронавирусната пандемия през пролетта Роберт Левандовски направи крупно дарение в размер на 1 милион евро за борбата срещу заразата. Той беше един от първите футболисти, които развързаха кесията за тази добра кауза. Нападателят на “Байерн” редовно подпомага различни благотворителни организации в своята родина Полша. Известно е, че плаща скъпи лечения на тежко болни деца.
Левандовски твърди, че на този етап от живота си е фокусиран изцяло върху футболната си кариера. Той влага предпазливо спечелените си милиони. Има акции в няколко компании и притежава собствена агенция за маркетинг и комуникации.