Два хелиогеофизични спътника "Йоносфера-М" (Ionosfera-M), изстреляни от космодрума "Восточний" в руския Далечен изток, бяха успешно изведени в слънцесинхронна орбита от ракета-носител "Фрегат", съобщи в петък руската държавна космическа корпорация "Роскосмос".
"Спътниците "Йоносфера-М" № 3 и "Йоносфера-М" № 4, изстреляни от космодрума "Восточний", бяха доставени в определената орбита и се отделиха от ракетата-носител "Фрегат", се казва в изявление на "Роскосмос", цитирано от ТАСС.
Ракетата-носител "Фрегат" продължава да извежда спътници с полезен товар до целевите им орбити, добавиха от космическата агенция.
Ракета-носител "Союз-2.1б" с два хелиогеофизични спътника "Йоносфера-М" и 18 малки спътника като поддържащ полезен товар излетя от площадка 1S на космодрума "Восточний" в 8:54 ч. московско време (5:54 ч. GMT). Ракетата-носител достави в поддържащата орбита ускорител "Фрегат" със спътниците "Йоносфера-М" № 3 и "Йоносфера-М" № 4 и 18 вторични полезни товара, включително иранския телекомуникационен спътник "Нахид-2".
Сателитите "Йоносфера-М" са част от системата "Йоносонд", която Русия създава за наблюдение на хелиогеофизичната среда (космическо време) и за решаване на широк спектър от задачи, включително наблюдение на йоносферата и Слънцето. По-специално, има планове за изучаване на разпределението на озона в горните слоеве на атмосферата и радиационната среда.
Първите два спътника "Йоносфера-М" бяха изведени в орбита през ноември миналата година. За разлика от първата двойка спътници, "Йоносфера-М" № 3 и "Йоносфера-М" № 4 са разположени в перпендикулярна орбита и са оборудвани с инструменти за измерване на концентрацията на озон в атмосферата.