Москва е готова да обмисли възможността за разширяване на механизмите за контрол върху стратегическите системи, но строго въз основа на реципрочност със САЩ едностранните отстъпки в рамките на диалога са невъзможни, каза Владимир Ермаков, директор на Департамента за неразпространение и контрол на въоръженията на руското Външно министерство, в интервю за РИА Новости..
"Що се отнася до нашите усъвършенствани системи, тези, които попадат в договорения обхват на нейното покритие, ще бъдат отчитани съгласно сегашния Договор за стратегически настъпателни оръжия (ДСНО). Това са междуконтинентални балистични ракети, балистични ракети, изстрелвани от подводници и тежки бомбардировачи, към други системи изискванията не се прилагат", каза Ермаков, отговаряйки на въпрос дали Русия ще включи усъвършенствани системи в сегашния договор ДСНО или този въпрос вече трябва да се разглежда само в контекста на бъдещото „уравнение за сигурност“.
„В дългосрочен план руските експерти са готови да обмислят възможността за разширяване на принципите и механизмите на контрол върху системи от интерес и за двете страни, способни да решават стратегически задачи. Но стриктно и изключително на основата на реципрочност. Едностранни стъпки към желанията и исканията на Съединените щати са невъзможни“, каза Ермаков.
В продължение на срещата между президентите на Руската федерация и Съединените щати през лятото на 2021 г. в Женева се проведоха два кръга от междуведомствени консултации между Руската федерация и САЩ относно стратегическата стабилност. След последната среща, която се проведе в края на септември, беше постигнат напредък по няколко въпроса, включително създаването на две работни групи – „за принципите и целите на бъдещето на контрола на въоръженията“ и „за способностите и действията, които могат да имат стратегически ефект."