С настъпването на пролетта, Япония се подготвя за най-зрелищния природен спектакъл – този на цъфтежа на японската вишна сакура. Така очаквано събитие за страната на изгряващото слънце, сакура е един от символите на новото началото, на преходността на живота. От края на февруари градовете се подготвят за посрещането на сакура. Хората започват да се събират в парковете. И жителите, и туристите с нетърпение очакват този впечатляващ фестивал.
Сакура е японски термин за черешови цветове. За разлика от други дървета, тази порода не дава никакви плодове, а вместо това цъфти в невероятни цветчета, чието очарование е несравнимо с нищо друго на света. Нежните цветове обагрят в розово милиони дървета из цяла Япония. Едно нещо, което прави сакурата толкова уникална, е, че цъфтят само седмица или две. Въпреки че националното цвете на Япония официално е хризантема, черешовият цвят се разглежда като неформалното им национално цвете. Сакура има над 600 вида в Япония. Има ендемични и хибридни видове. Сакура преминава през постоянна трансформация в листенцата, размера, цветовете. Тази трансформация е причината за хибридните видове. Джиндай Закура (神 代 桜) е най-старото дърво на сакура, което е на 2000 години. Обиколката на корена му е 13,5м. Може да се види в храма Джису (実 相 寺) в префектура Яманаши.
Значението на черешовите цветове е толкова почитано в японската култура, че в страната има традиция, наречена ханами. Hana означава „цвете“, а mi означава „да се гледа“. Черешовите цветове се разглеждат като време да се замислим над краткостта на живота и да практикуваме благодарност, да бъдем добри и внимателни в момента. Тук се появява обичаят ханами.
Част от уникалността на черешовите цветове е тяхното метафорично значение, вкоренено в будисткото разбиране за смъртта. Японската култура признава краткотрайната продължителност на живота на цветето като символ на преходността на човешкото съществуване. Когато цъфтят черешовите цветове, те се превръщат в живи и мощни цветя, за да паднат от дърветата две седмици по-късно. Това се възприема като меланхолична, но красива метафора за нашия мимолетен живот. Духовното значение на черешовия цвят е вплетено в японската култура и история. По време на Втората световна война черешовите цветове също придобиват друго значение, представлявайки японски пилоти, които са рисували цветовете върху своите военни самолети, преди да се впуснат в мисии на камикадзе.
Цъфтящите сакури са цяло метеорологично събитие в Япония и се нарича „sakura zensen“ или „фронта на черешовия цвят“ и се отнася до напредването на цъфтежа в цялата страна. Официално се наблюдава от Японската метеорологична агенция, която дава информация за промените в цъфтежа, които биват излъчени пред обществеността.
Сезонът започва на юг в Окинава около януари и бавно се придвижва на север, докато времето се затопля. Сезонът обикновено приключва около април. Но този график често може да се промени драстично, ако времето е било или необичайно топло или студено.
Сакура е олицетворение на живота, ако се замислим всички ние сме тук за кратко, така както и цветовете на сакура радват хората за кратко. Но и хората, и сакура изпълват всички нас с красиви моменти, спомени, мечти, надежда.