Ракетната система Mid-Range Capability, или Typhon, предизвика гнева на Китай по време на предишно разполагане, като Пекин многократно предупреди, че нейното присъствие рискува да ескалира напрежението. Армията разглежда оръжието като съществен ударно средство, което запълва критична празнина в способностите в региона, предава Business Insider.
The US Army fired its new missile system that rattles China in a Western Pacific first. It found its target and sank it. https://t.co/4KWZKUl160
— Business Insider (@BusinessInsider) July 23, 2025
Армията съобщи, че 3-та мултидоменна оперативна група успешно е изстреляла ракета Standard Missile-6, използвайки универсалната пускова установка MRC, и е потопила неопределена морска цел. Тестът се състоя по-рано този месец по време на съвместното учение Talisman Sabre в северна Австралия.
От ведомството заявиха, че това е първото изстрелване на наземна система MRC на запад от линията на промяната на данните, която разделя Тихия океан.
"Разгръщането на системата MRC и успешното изпълнение на бойни стрелби по морска цел е още една значителна крачка напред в развитието на нашите възможности за разгръщане, интегриране и управление на съвременни наземни морски ударни средства“, посочва полковник Уейд Джерман, командир на 3-та многоцелева оперативно-тактическа група.
Отбелязва се, че макар това да е първото бойно изпитание на MRC в региона, системата вече е била използвана там, по-специално по време на съвместни учения с Филипините миналата година. MRC е ценна система за армията, която запълва празнината както в възможностите, така и в обхвата, като предоставя гъвкав начин за изстрелване както на SM-6, така и на наземни ударни ракети Tomahawk.
Когато системата MRC беше разгърната за първи път във Филипините, Китай побърза да изрази недоволството си. През септември миналата година Лин Цзян, представител на китайските военни ведомства в чужбина, нарече това разполагане "опит да се върне колелото на историята назад“, добавяйки, че "то сериозно заплашва сигурността на страните в региона, провокира геополитическа конфронтация и предизвиква повишена бдителност и загриженост у страните в региона“.
По-рано той заяви, че Пекин "категорично се противопоставя на засилването на аванпостовете на САЩ в близост до границите на Китай“.
Миналата година Китай също изрази недоволството си пред Филипините във връзка със системата MRC. Пекин заяви, че Филипините, ключов съюзник на САЩ, служат на американските интереси в ущърб на собствените си. Манила изрази интерес към възможностите на системата MRC като полезно бойно средство.
В отговор на въпрос за последните новини китайското посолство в САЩ съобщи, че системата MRC е "стратегическа и настъпателна“:
"Китай решително се противопоставя на разполагането от САЩ на наземна ракетна система със среден обсег в Азиатско-тихоокеанския регион, каквато и да е тя“.
Изпитанията на MRC в Австралия, според армията, потвърдиха способността на системата за авангардно базиране на далечен високопрецизен огън. Освен това, те предоставиха ценни знания и опит за бъдещи възможности за наземни морски удари. Мобилните пускови установки, способни да поражают цели както на суше, така и на море, притежават огромен потенциал в бойните действия в Тихия океан.