САЩ са тествали наземна пускова установка за ракети Tomahawk

САЩ са тествали наземна пускова установка за ракети Tomahawk.  Според изявление, публикувано от Министерството на отбраната на САЩ на 16 юли 2025 г., американската армия успешно е извършила първата бойна стрелба на новата си мобилна система за изстрелване на ракети, съобщава Newsweek.
Германия публично изрази интерес към закупуването на системата Typhon, дори преди провеждането на тестовете.

Интересът на Германия към наземната ракетна установка Tomahawk е част от текущите ѝ усилия за модернизиране на системите за прецизен огън с голям обсег и засилване на колективната позиция на НАТО за възпиране. 

За европейските съюзници системата Typhon предлага изключително гъвкава платформа, способна да атакува цели в множество области, добавяйки ново ниво на способности, което поддържа интегрирано възпиране и подобрява оцеляването на ударните сили на далечни разстояния в оспорвани театри на военни действия, според Army Recognition.

Ракетата Tomahawk, спомената наскоро от президента на САЩ Доналд Тръмп като потенциално предоставена на Украйна, е опустошителна крилата ракета за наземна атака, но досега можеше да бъде изстреляна само от американски кораби и подводници.

Способна е да поразява цели на разстояние от 500 до 1500 километра.

Tomahawk  унищожава всичко - от вражеските командни центрове до най-важните инфраструктури
Основната мисия на системата Typhon е да провежда прецизни ударни операции срещу високоценни цели, включително системи за противовъздушна отбрана, ракетни установки, командни центрове и друга критична инфраструктура.

С обхват до 1500 километра (930 мили) с ракетата Tomahawk и до 320 км с ракетата SM-6, системата предлага несравнима гъвкавост за мисии за удари на далечни разстояния.

С такова оборудване, никоя армия на НАТО и Алианса вече не трябва да се страхува от война, предизвикана от Путин в Европа.

Германия и Великобритания са заинтересовани от закупуването както на ракети „Томахоук“, така и на системи Typhon .Малко вероятно е те да достигнат Украйна, но ще достигнат Европа.

Франция се противопоставя на закупуването на американско оръжие в подкрепа на Украйна, като вместо това подкрепя развитието на независима европейска отбранителна индустрия.

Според Politico, след като Марк Рюте представи във Вашингтон инициатива за съвместна покупка на американско оръжие за Украйна, предложението получи подкрепа от Обединеното кралство, Холандия и четири скандинавски страни. Франция обаче избра да не се присъедини към тази коалиция.

Медията отбелязва, че Париж поддържа твърдата си позиция, като президентът Еманюел Макрон подчертава важността на укрепването на европейската отбранителна индустриална база и насърчаването на придобиването на оръжия, произведени в страната.

Ракетната установка Typhon е монтирана на ремарке и се тегли от военен тактически камион M983A4, вариант на тежкия тактически камион Oshkosh с разширена мобилност (HEMTT). 

Пусковата установка се състои от четири ракетни клетки, всяка от които може да носи ракета - SM-6 или Tomahawk. Пусковата установка има възможност за вертикално разгръщане, когато е необходимо за изстрелване на ракета.

Дизайнът на пусковата установка е модулен, изграден да побира различни видове ракети, което осигурява гъвкавост, тъй като системата може да интегрира нови или усъвършенствани типове ракети с течение на времето.

Проведено в Северната територия, Австралия, по време на учение Talisman Sabre 25, изпитанието на пусковата установка е изключително важно събитие, което завърши с наземното изстрелване на ракета Standard Missile-6 (SM-6), която удари и потопи определена морска цел.

Успешният боен изстрел потвърди оперативната жизнеспособност на ударните възможности на пусковата установка, отбелязвайки историческа демонстрация на комбинирано насочване и съвместна оперативна съвместимост на командването и контрола между американските и австралийските сили.

Разработена от Lockheed Martin като част от приоритета за модернизация на армията, системата Typhon е предназначена да запълни оперативната празнина между прецизните ракети с малък обсег (PrSM) и хиперзвуковите ракетни системи с голям обсег.

Тя предлага разгръщаща се платформа за бързо изстрелване, която увеличава обхвата до 1800 километра, в зависимост от избраните боеприпаси. Системата Typhon е доказала своята ефективност при поразяване както на сухопътни, така и на морски цели.

Чрез интегрирането на ракетата SM-6 в мобилна, наземна система, армията на САЩ и нейните съюзници получават значителна стратегическа гъвкавост. Тази конфигурация позволява на силите да разполагат високоскоростни, взаимосвързани ракетни системи в театъра на военните действия, без да разчитат на военноморски платформи.

Най-четени