Необитаеми сгради са на ръба да се срутят към морето
Хотелиери са притеснени за сезона, заради безводие
Старо голямо свлачище над Овчаровския плаж, южно от Балчик, отново се пробуди. Срутването е стигнало до необитаема почивна станция и до няколко други сгради, изоставени при предишни пропадания. Въпреки това е издадена нова препоръка към собствениците да не допускат хора.
Движението на земята започна в края на миналата есен. Тогава експерти от “Геозащита” откриха нова дълбока пукнатина с ширина около 15 метра, причинена от изливането на битови и подпочвени води. За да се ограничат рисковете, водоподаването в целия район е спряно. Но при интензивни дъждове има опасност земни маси да се срутят върху част от крайбрежната алея на Балчик, предупреждават експертите.
Активизирането на свлачището притеснява собствениците на десетки къщи във вилната зона северно от засегнатия район и от пътя Албена-Балчик. Повечето от тях през лятото отдават имотите си под наем, но сега нямат вода. “Пряка опасност за хората няма, но ако скатът тръгне, такава ще се появи, ще има и сериозни негативни последици за малкия туристически бизнес. Цялото крайбрежие на Балчик е осеяно със свлачищни зони. Общината не може сама да се справи с проблема. Хубаво е, че вече има редовно правителство, надяваме се то да реагира своевременно, защото летният сезон предстои”, каза пред “Труд news” председателят на Общинския съвет в Балчик Виктор Лучиянов.
От края на миналата година местната администрация чака отговор от Междуведомствената комисия по бедствия и аварии на искане да бъдат отпуснати средства за изработване на проект за укрепване на свлачището. То заема площ от 90 декара и от 40 години периодично се пробужда. През лятото на 1997 г. поредно срутване взе и жертва - малко момченце на летовници. Последното укрепване на най-рисковата зона бе преди близо 15 години. Тази година общината очаква над 12 млн. лв. финансиране от МРРБ за санирането на друго голямо свлачище край вилната зона “Фиш-фиш” между Балчик и Албена, което бе затрупало крайбрежната алея. За да се осъществи проектът, бяха отчуждени 6 имота. В засегнатите терени над Овчаровския плаж собствеността също е смесена - общинска, държавна и частна, което бави и затруднява всеки опит да бъде овладяно движението на земните маси.