Сделката на САЩ с Турция за F-35 остава несигурна

Развитието на ситуацията по отношение на потенциалната отмяна на санкциите, наложени на Турция по силата на Закона за противодействие на противниците на Америка чрез санкции (CAATSA), и продажбата на изтребители F-35 на Анкара продължава да е нестабилно, като през последните часове от Вашингтон се появиха противоречиви прогнози. Въпреки че източници посочват, че се полагат усилия за проучване на пътищата за отмяна на санкциите, в правителството на САЩ се формира значителна съпротива. Съветниците на президента Доналд Тръмп частно уверяват събеседниците си, че придвижването напред на продажбата на изтребителите няма да бъде лесен процес, пише електронното издание на в. Kathimerini.

Източници във Вашингтон съобщават, че тази седмица Тръмп може да получи брифинг от Държавния департамент по въпроса. Това се случва след краткия му телефонен разговор с турския президент Реджеп Тайип Ердоган, след който той поиска по-обстойна оценка. Противно на представянето на разговора от турското президентство като дълъг и съдържателен, източници потвърдиха пред Kathimerini, че разговорът е продължил само седем минути.

Няколко фактора допринасят за сегашната нерешителност в администрацията на САЩ. Те варират от подкрепата на Турция за Хамас до последните събития след ареста на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу. Въпреки това най-влиятелният фактор за формиране на позицията на администрацията остава Израел.

Съобщеното от президента на САЩ желание да преразгледа въпроса първоначално изненада Израел. Според източници на Kathimerini по време на неотдавнашната им среща във Вашингтон Тръмп е уверил израелския министър-председател Бенямин Нетаняху, че продажбата на F-35 на Турция не стои на дневен ред. Този ангажимент временно е успокоил опасенията в израелските дипломатически кръгове и влиятелното произраелско лоби в САЩ. Внезапното съживяване на въпроса обаче отново разпали опозицията, като Нетаняху лично изрази загриженост при неотдавнашния си разговор с държавния секретар на САЩ Марко Рубио.

Основният аргумент, представен от израелските служители, е, че доминиращата роля на Турция в Сирия на практика я поставя на границата с Израел и оборудването на Анкара с модерни американски военни технологии може да представлява значителен риск за националната сигурност. Като се имат предвид по-широките регионални последици, този аргумент не е нещо, което Белият дом може лесно да пренебрегне, особено в този критичен момент.

В крайна сметка в днешен Вашингтон окончателното решение е на Тръмп. Докато Ердоган представяше исканията си, Тръмп само ги потвърди, заявявайки, че ще ги „разгледа“. 

Междувременно турският външен министър Хакан Фидан повтори позицията на Анкара в поредица от срещи в Държавния департамент, като подчерта необходимостта от рестартиране на отношенията между САЩ и Турция, особено чрез засилено сътрудничество в областта на отбраната, което би наложило отмяна на санкциите и ограниченията върху продажбите на военни технологии.

Най-четени