Сирийският Шараа ще обсъди пакт за отбрана с Ердоган

Преходният президент на Сирия Ахмед ал-Шараа и турският президент Тайип Ердоган се очаква да обсъдят пакт за съвместна отбрана в Анкара във вторник, включително установяване на турски въздушни бази в Централна Сирия и обучение за новата сирийска армия, казаха четири източника, запознати с въпроса, съобщава Reuters.

Членката на НАТО Турция отдавна подкрепя въоръжената и политическа опозиция на Сирия срещу сваления лидер Башар ал-Асад, който беше свален в края на декември в светкавична офанзива, водена от силите на Шараа.

Анкара се позиционира да играе основна роля в новата Сирия, запълвайки вакуума, оставен от основния регионален поддръжник на Асад Иран, в разширяване на влиянието на Турция, което може да предизвика съперничество с арабските държави от Персийския залив и да постави Израел на ръба.

Източниците – сирийски служител по сигурността, двама базирани в Дамаск чуждестранни източници по сигурността и високопоставен служител на регионалното разузнаване – говориха при условие за анонимност, тъй като не бяха упълномощени да говорят с медиите за срещата.

Това е първият път, когато елементи от каквото и да е стратегическо отбранително споразумение на новите лидери на Сирия, включително подробности за допълнителни турски бази, излизат наяве.

Пактът може да предвижда Турция да създаде нови военновъздушни бази в Сирия, да използва сирийското въздушно пространство за военни цели и да поеме водеща роля в обучението на войски в новата армия на Сирия, казаха източниците.

Новото ръководство на Сирия разпусна армията и нейните различни бунтовнически фракции и работи по интегрирането им в ново военно командване.

Източниците казаха, че сделката не се очаква да бъде финализирана във вторник.

Регионалният служител на разузнаването, сирийският служител по сигурността и един от базираните в Дамаск чуждестранни източници по сигурността казаха, че преговорите ще включват създаване на две турски бази в огромния централен пустинен регион на Сирия, известен като Бадия.

Официален представител на сирийското президентство каза пред Ройтерс, че Шараа ще обсъди с Ердоган „обучението на новата сирийска армия, както и нови области на разполагане и сътрудничество“ от страна на Турция, без да уточнява местата на разполагане.

Турското президентство и сирийското министерство на отбраната не отговориха веднага на искане за коментар по въпроса.

Директорът по комуникациите на турското президентство Фахретин Алтун каза в понеделник, че Ердоган и Шараа ще обсъдят последните събития в Сирия и възможни съвместни мерки за възстановяване на сирийската икономика и постигане на стабилност и сигурност.

Служител на турското министерство на отбраната, запознат с преговорите между двете министерства на отбраната, пожелал анонимност, каза пред Reuters, че не разполага с информация за турски бази в Сирия и обучение на сирийски войски като част от евентуален пакт за отбрана.

Другият основен поддръжник на Асад – Русия – също преговаря с новата администрация на Дамаск за съдбата на двете си военни бази в Сирия, военноморска база в Тартус и военновъздушна база близо до пристанищния град Латакия, каза Кремъл в понеделник.

В интервю през януари министърът на отбраната на Сирия Мурхаф Абу Касра каза пред Ройтерс, че новите лидери на страната ще се стремят да изградят силни връзки в региона, „и че чрез тези връзки ще можем да изградим добре нашите военни сили“.

Ако тези връзки доведат до партньорство „за въоръжаване, обучение, въздушна отбрана или други въпроси – ние бихме го приветствали“, каза Абу Касра, без да споменава Турция.

Анкара ги разглежда като продължение на Кюрдската работническа партия (ПКК), която води бунт срещу турската държава от 1984 г. и се смята за терористична група както от Турция, така и от САЩ.

Представител на турското министерство на отбраната каза на Ройтерс, че турските и сирийските военни делегации са обменили мнения миналата седмица относно „какво може да се направи по въпросите на отбраната и сигурността, особено в съвместната борба срещу терористичните организации, които представляват заплаха както за Сирия, така и за Турция“.

„Нашите срещи ще продължат в рамките на нуждите, които ще възникнат през следващия период“, добави служителят.

Турският министър на отбраната Яшар Гюлер каза през декември, че Турция е „готова да предостави необходимата подкрепа, ако новата сирийска администрация поиска това.

Анкара може да обсъди и преоцени въпроса за военното присъствие на Турция в Сирия с новата сирийска администрация, „когато възникнат необходимите условия“, каза тогава Гюлер.