Славеят на „Фермата” Лилия Семкова пред „Труд”: Студентите от Бесарабия в България сме все повече

Славеят на „Фермата” Лилия Семкова пред „Труд”: Студентите от Бесарабия в България сме все повече

Българи ми предлагат дом за живеене

Бесарабската българка Лилия Семкова е поредният отпаднал участник от риалити предаването “Фермата”, само броени седмици преди големия финал. 24-годишната студентка, която впечатли аудиторията с гласовите си данни, беше един от най-интересните и позитивни участници в четвъртия сезон на шоуто. Пред “Труд” “славея на фермата” разказа за това как се е променила във формата, дали е изпълнила мисията, с която влезе, защо повече бесарабски българи не емигрират в България като нея и какво не й достигна, за да спечели битката с Александра.

“Преживяването във “Фермата” ще ми остане спомен за цял живот. Това никога няма да се повтори. Хората, атмосферата, самата ферма, бяха уникални. Мога да кажа, че нито за минута не съм съжалила, че съм вътре. И от хубавите, и от лошите неща съм доволна. Много неща научих от формата, станала съм и по-зряла, поне това казват моите приятели. Промениха се донякъде мисленето, държанието ми, станах и по-сдържана”, обясни Лилия.

22-2След отпадането си от шоуто получила огромен брой съобщения от фенове, които й изпращат своите поздравления и пожелания. “Стотици съобщения съм прочела и даже имам още много, на които не съм отговорила. Просто не ми стига времето. Всичките са много хубави и положителни. Част от тях дори ме карат да плача от това колко са добри хората. Преди са ми казвали, че в България манталитетът бил лош, но това са пълни глупости. Повечето хора тук са наистина много добри и позитивни. Има хора, които дори ми предлагат къща, дом за живеене, а аз просто не мога да повярвам”, сподели красавицата, която след “Фермата” се завръща в общежитието си в София.

Младата певица споделя, че във формата е влязла с мисията България да опознае бесарабските българи в нейно лице и се надява това да се е получило. “Наистина има много факти за бесарабските българи – за историята, преселението ни, за традициите и обичаите. Смятам, че успях да покажа и разкажа за нашата общност”, каза Лили и допълни, че след участието си в шоуто й се обаждат приятели, също бесарабски българи и й казват, че хората ги питат дали я познават и свързват тяхната общност с нея. “Преди като в България чуят за бесарабски българи, сигурно са се сещали за Александър Малинов, примерно, а сега да има хора, които да се сещат за мен, е просто невероятно”, сподели фермерката.

По думите й бесарабските българи са много трудолюбиви и обичат да спазват традициите. “И в най-малките села, някои дори без младежи, с по 200 човека, без училища, се опитват пак да спазват обичаите, да пеят български песни, доколкото могат и знаят, което е уникално. Тъй като съм обиколила цяла Бесарабия за концерти и различни мероприятия, всеки път се възхищавам на тези талантливи хора с големи сърца, които милеят за България. Ако видят на живо българин от България, започват да плачат от радост”, уточни Лилия.

Според нея причината повече бесараби да не емигрират в България като нея е от страх да променят живота си. “Там са семействата, приятелите и домовете им. Не става дума за 20 години преселение, а за 200-300. Трудно е да изоставиш всичко, което имаш и да дойдеш на чуждо място. Защото колкото и да говорим за България, все пак за тях това е чуждо място - нямат тук нито приятели, нито познати”, признава певицата от Украйна.

По думите й обаче се увеличава броят студентите от Бесарабия, които идват да учат в България, в сравнение с тези от преди 5-6 г. Ако преди те са били около 50-60 човека, то сега са над 400-500 на година.

Лилия обясни и проблемите, пред които са изправени бесарабските българи ако искат да посетят България. “Трябва да си правят виза, ако нямат европейски паспорт. А хората в селата в Бесарабия нямат такива паспорти, имат обикновени задгранични. Те трябва да платят 50 евро и да чакат няколко седмици да им се направи визата. И това е само за да посетят страната за няколко дни и да се върнат. А ако идват да живеят в България, трябва да се изкарат различни бележки и документи, които тормозят хората. Не че не е възможно, просто не всеки човек може да намери време и пари да го направи”, категорична е фермерката.

Риалити героинята, която има музикално образование в Одеса, а в момента следва “Администрация и управление” в УНСС, разказа и как се е запалила по българската история. “Преди около 2 години започнах по-сериозно да се интересувам от история, когато започнах да работя във Всеукраинския център за българската култура в град Одеса. Там имаше голяма библиотека със стотици учебници и книги по литература и история. Започнах да чета, стана ми интересно и много се запалих”, сподели славея на Фермата.

По думите й тя решила да живее в България още през 2015 г., след като посетила страната ни, за да участва в “България търси талант”. “След като се прибрах отново в Украйна, изпитах страшна депресия и си казах, че не желая повече да живея тук, а искам да се преместя в България. Така след 2 години се реших и го направих”, обясни Лили.

След идването й у нас обаче най-много я е разочаровало пренебрежителното отношение към нея заради “по-разваления” й български. “Хората тогава ме гледаха странно, дори и тези от институциите. Те се отнасяха доста грубо, студено, дори ме игнорираха и това много ме нараняваше. Винаги съм подхождала с усмивка, а получавах обратно злоба. Не мога да си обясня причината, може би защото показвах украинския си паспорт и те се дразнеха от това”, твърди певицата и допълва, че в всичките й приятели в момента и хората, които са й помогнали с работа и да преживее самотата от емигрирането, са българи от България.

На въпрос дали се чувства предадена от решението на приятелката й във формата Александра да я избере за втори дуелист и в последствие елиминира, Лили отговаря: “Вътре във “Фермата” аз го приех по-спокойно. Все пак е игра и се опитах да я оправдая. Да, тя ме беше ме питала: “Лили, ти би ли ме избрала за дуел?”. И аз й отговорих, че бих се изправила срещу нея. Но тогава ставаше дума за краен етап на състезанието, когато се налага да се изправим една срещу друга и нямаме друг избор. Когато става въпрос за етап, в който има избор от още три жени, това малко ме нарани. Аз даже бях сигурна, че ще избере Христина”.

Бесарабската българка разказа и за битката, в която изненадващо за мнозина загуби с 0 точки. “Първото, което искам да кажа, без да се оправдавам по някакъв начин, е че аз наистина бях много болна. Преди да изляза на Арената имах много висока температура. Нямах никакви сили. Второто по-различно този път е, че я нямаше спортната злоба, която имах при битката с Христина. Просто не можех да си събера силите и да се нахъсам да “разкъсам” Александра. Как може да “смачкаш” човек, който ти е симпатичен?”, сподели Лилия.

За фаворит за спечелването на наградата, след като неотдавна заяви, че иска това да бъде Милена, в момента бесарабската българка е с различно мнение. “Тогава бях напълно искрена с избора ми Милена да спечели голямата награда. И аз казах защо – тя има семейство, две деца, които имат нужда от материална помощ. Но чисто душевно-емоционално, аз искам Росица да спечели”, признава фермерката.

Най-четени

На живо

Подкаст с Виктор Блъсков: Български "фактчекъри" и глобалисти, работили по схема за цензура