Съединените щати засилват използването на ключови военни обекти в Гърция

Съединените щати засилват използването на ключови военни обекти в Гърция, включително стратегически разположената база в Суда бей и пристанище Александруполис, на фона на нарастващо напрежение в Близкия изток и променящи се приоритети във Вашингтон, съобщава в. „Катимерини“.

През последните месеци американските военноморски и военновъздушни сили бяха разположени в Източното Средиземноморие с цел да подсилят отбраната на Израел срещу ракетни удари от Иран. Базата в Суда бей, често наричана от американския персонал „най-добрата в Средиземно море“, изигра ключова роля като логистичен и оперативен център за военни кораби и самолети.

Разположена на остров Крит, базата отдавна се счита за стратегически актив в рамките на Споразумението за взаимна отбрана между САЩ и Гърция (MDCA). Последните модернизации увеличиха капацитета за съхранение и подобриха поддръжката на разрушителите клас „Арли Бърк“, разположени в региона за противоракетна отбрана.

Освен разполагането на зенитно-ракетни и противодронови системи в Суда – много от които бяха докарани от Форт Браг, Северна Каролина, с транспортни самолети C-17 и C-130 – САЩ получиха подкрепа от Въоръжените сили на Гърция, включително с разполагане на батареи с ракети „Пейтриът“ от страна на гръцките ВВС.

Вашингтон насочва вниманието си и на север – към Александруполис, който се утвърждава като логистичен център близо до източния фланг на НАТО. Очаква се американска военна делегация да посети града в средата на юли за инспекция на обекти, използвани от американските сили, сред които пристанището и близкият военен лагер Яннулис, където към момента присъствието на САЩ остава ограничено.

Пристанището играе важна роля като входна точка за войски и военни товари с крайна дестинация България и Румъния – страни от ключово значение за югоизточния фланг на НАТО. Стратегическата му стойност се крие и в потенциала да се превърне в транзитен коридор за търговски стоки и енергийни ресурси, в случай че достъпът до Черно море остане ограничен за държави без излаз на него, както е от 2022 г. насам.

За Атина засиленият интерес на САЩ към Суда и Александруполис потвърждава дългосрочното стратегическо значение на гръцката територия в американското отбранително планиране – дори и на фона на сигналите от Вашингтон за постепенно изместване на фокуса от продължителните ангажименти в Европа и Близкия изток.

Анализатори отбелязват, че във Вашингтон набира сила течение, което настоява за ограничаване на участието в конфликти като войната в Украйна – позиция, застъпвана от фигури като Елбридж Колби, заместник-секретар по отбранителната политика, и други, които призовават за стратегическо пренасочване към Индо-Тихоокеанския регион, където съперничеството между САЩ и Китай се изостря.

Въпреки че става все по-ясно, че оттеглянето от ангажиментите по сигурността на Израел не е лесна задача, промяната в приоритетите във Вашингтон свидетелства за по-широка тенденция – такава, която регионалните сили вече не могат да си позволят да пренебрегнат.  
 

Най-четени