Сюзън Фалатко - Дипломат от кариерата

Автор: Труд news

Сюзън Фалатко е новият временен посланик на САЩ в България, съобщиха преди броени дни от дипломатическата мисия у нас. Фалатко, която пристигна в София на 18 февруари, е част от Висшата външна дипломатическа служба и дипломат от кариерата с двадесет и шест години опит в Държавния департамент на САЩ. Назначението ѝ идва близо месец, след като бившият вече посланик Кенет Мертен подаде оставка след встъпването в длъжност на президента Доналд Тръмп.

Професионалният опит на Фалатко преди назначението ѝ в България включва длъжности като заместник-ръководител и временно управляващ посолството на САЩ в Любляна, Словения; директор на отдела за Югоизточна Европа (Западни Балкани) в Държавния департамент във Вашингтон; заместник-ръководител на мисията в посолството на САЩ в Порт Луис, Мавриций; и ръководител на отдел “Публични въпроси” в посолството на САЩ в Кигали, Руанда. Тя е служила също така на различни позиции в Босна и Херцеговина, Швейцария, Куба и Мали.

Родом от Чикаго, щата Илинойс, госпожа Фалатко има диплома по психология от Университета на Айова (от 1990 г.), магистърска степен по международни отношения от Университета “Джордж Вашингтон” (от 1997 г.) и магистърска степен по национална стратегия за управление на ресурсите от Висшето училище “Айзенхауер” към Университета за национална отбрана (от 2017 г.).

Непосредствено преди назначението си в България Фалатко работи като делегиран дипломат за Средния запад с месторабота в Университета “Илинойс Чикаго”, където отговаря за набирането на дипломатически кадри от Илинойс, Уисконсин и Минесота с оглед на възможностите за професионална служба и студентски програми на Държавния департамент на САЩ.

Преди кариерата в американската дипломация Фалатко е била учителка по английски език, като споделя за себе си, че в продължение на няколко години е пътешествала в Югоизточна Азия, съчетавайки преподавателската дейност с приключението. Освен родния английски език, новата американска посланичка в София владее също френски, испански и “малко сърбохърватски”.

“За пръв път излязох в чужбина през 1992 г., за да преподавам английски език. Отидох в Токио, а след това последва престой в Банкок и Прага. Хареса ми тръпката от изучаването на тези нови култури и езици и осъзнах, че искам да си намеря работа, която да ми позволи да продължа да правя това. Дипломацията, с многобройните си възможности, определено отговаряше на моите изисквания, така че взех изпита. Най-доброто решение в живота ми!”, казва новата шарже д'афер на посолството на САЩ.

По думите ѝ всеки пост, на който през годините е служила, е уникален. Понякога разликите са огромни, понякога - не толкова изразени. “Наслаждавам на работата си, защото винаги има нещо ново и вълнуващо”, посочва дипломатката относно работата си в Словения. За семейството си тя споделя, че са “глобални номади”, тъй като никъде не се задържали за повече от три години.

На официалната си страница в сайта на Държавния департамент на САЩ Фалатко изрежда любопитни случки от професионалната си кариера, сред които “търсенето на гевреци в Западна Африка за гостуващ държавен секретар” и размяната на тениски с охранител на Фидел Кастро на митинг в Хавана. Отново в Куба, разкрива дипломатката, местен религиозен шаман пък ѝ разкрил съдбата, която я очаква занапред.

Тя споделя също така, че е играла софтбол на игрище в Сребреница, което в миналото е било минирано. Незабравими за нея са срещата ѝ с горилите в Руанда, както и извънредна ситуация с влизането в посолството в Кигали на издирван военнопрестъпник.

Спасява отвлечени деца в Мали

Преди 25 години бях служител на консулството в Мали. Един ден получихме обаждане от училище в Ню Йорк. Казаха ни, че четири деца, на възраст между шест и дванадесет години, които са американски граждани, не се явили в училище. Баща им починaл неотдавна и майката завела децата в Мали за погребението му. Успяхме да ги проследим в селото на бащата. Оказа се, че според местните обичай глава на семейството става братът на съпруга, който не ги пуска да се приберат обратно. Разговарях с майката и успяхме да ги качим на самолет, като лично ги отведох на летището, разказва Фалатко за подкаста „Глобал Минесота“.

Добре е за България, че идва кариерен дипломат

Няма нищо извънредно, прибрал се е посланикът Мертен, а госпожа Фалатко е назначена за временно управляващ. Очевидно е, че се изчаква да дойде нов посланик. Това, което виждам, не знам дали е част от действията на Доналд Тръмп - тези масови промени в администрацията на САЩ, или има други причини за смяна на посланика. Можем само да гадаем, ще видим когато тя започне да работи и когато дойде следващият. Хубавото е, че е дипломат от кариерата. В Съединените щати много често назначават политически лица или спонсори на кампании за посланици. В случая идва кариерен дипломат, което при всички случай е добре за България.

Ивайло Калфин, бивш вицепремиер и министър на външните работи

Познава добре спецификите на Балканите

Запознат съм с работата на госпожа Фалатко, попадал съм на нейното име през годините, особено в темите свързани със Западните Балкани. Нейното назначение е добър знак, защото тя е с добро реноме в дипломатическите среди и не съм чул да е споменавана с лошо. Можем да ѝ пожелаем успех и нека да продължи с по-засилената комуникация между новата администрация в Белия дом и българските власти. Разбира се, основният въпрос, който трябва да получи отговор, е да видим кой посланик ще се заеме с делата на Америка в България за постоянно.

Петър Кичашки, доктор по конституционно право, съсобственик на “Галъп Интернешънъл”

Най-четени

На живо

Подкаст с Виктор Блъсков: Български "фактчекъри" и глобалисти, работили по схема за цензура