Родните предприятия не са конкурентоспособни на заводите извън ЕС
Искат траен механизъм за подпомагане
Положението на бизнеса е много тежко, заяви председателят на АИКБ Васил Велев след среща на представители на работодателите с вицепремиера и министър на икономиката Корнелия Нинова. “Цената на мегаватчас електроенергия във вторник ще е 670 лв. Цените в САЩ са под 50 долара - такива са и в Русия, и в Турция. В Сърбия е фиксирана - 66,72 евро. Нашите конкуренти извън ЕС се снабдяват с цени в порядъка на 4-5 пъти по-ниски от тези у нас”, каза Велев.
“За да бъде конкурентоспособна българската икономика, тя трябва да получава енергия на цени, подобни на нейните конкуренти. В момента конкурентите ни извън ЕС се снабдяват на по-ниски в пъти цени”, добави той.
“Важно е бързо да се изработи устойчив механизъм, който да действа в такива екстремни ситуации. Ние очакваме решение за декември и яснота за януари, защото бизнесът трябва да има предсказуемост, за да може да прави своите планове”, каза още Васил Велев.
От работодателските организации настояват компенсациите за бизнеса за декември да са в размер на 217 лв. за използван мегаватчас. Те са изчислени като 75% от разликата между пазарната цена и прогнозната цена на тока, която за декември е 119 лв. Работодателите са предложили да има праг и компенсация да получат фирмите, които купуват ток на цена над 150 лв. за мегаватчас. Има предприятия с дългосрочни договори, които плащат по-малко и няма нужда да бъдат компенсирани за използваната електроенергия.
Не трябва да има таван на компенсацията за тока, каза Велев. Никой не може да каже дали цената от близо 700 лв. е тавана на поскъпването. Фючърсите за януари показват същата цена, но в евро, заяви той.
Бизнесът ще получи компенсации за цената на тока през декември, увери вицепремиерът Корнелия Нинова. Но какви ще бъдат компенсациите ще стане ясно до дни. Министерството иска мерките за запазване на заетостта 80/20 и 60/40, да бъдат продължени, но не стана ясно дали ще бъде предложена промяна в критериите за подпомагане.